Jak vybrat osvětlení do kuchyně?

Kuchyně je nejrušnější místností v celém bytě a její osvětlení vyžaduje pečlivou přípravu. Mnozí přeskočí fázi plánování a okamžitě skočí do nejpříjemnější části - výběru a nákupu svítidel. To často vede k dodatečným úpravám, posunu lamp a kabelů nebo vysekávání elektrických rozvodů. Takové dodatečné zásahy zbytečně zvyšují vaše náklady na  vybavení nebo náklady na rekonstrukci. Podívejme se, jak si jednou provždy vybrat funkční a stylové osvětlení kuchyně.

 

Srdce domova

Kuchyně je jediná místnost, ve které se střídáme po celý den. Od přípravy snídaně, vaření, relaxace u kávy, rodinného oběda až po slavnostní večeře a hostiny pro přátele. Není neobvyklé vidět děti u kuchyňského stolu kreslit nebo dělat domácí úkoly, zatímco dospělí připravují večeři. Při plánování osvětlení kuchyně je důležité vzít v úvahu jeho specifika. Vysoké stropy dodávají kuchyni okázalost, ale vyžadují více světla. Velmi důležitá je také barevná paleta kuchyně. Bílá barva rozptyluje světlo, naopak černá vizuálně zmenšuje prostor a absorbuje světlo. Černé kuchyňské skříňky a stěny s černou tabulí jsou v dnešní době velkým hitem.

Osvětlení kuchyně a jeho teplota

Než si vysvětlíme rozdíly v jednotlivých typech osvětlení, zmíníme se o 2 často přehlížených, ale důležitých atributech osvětlení. Laicky řečeno, je to "barva" světla a jeho zkreslení skutečných barev.

Od žluté po modrou

Různé světelné zdroje mají různé "barvy". S oblibou dělíme světlo na teplé a studené. Technicky se tato barva nazývá teplota chromatičnosti a udává se v kelvinech (K). Teplé světlo má méně než 3300 K, neutrální bílé světlo má 3300 až 5000 K a denní světlo má více než 5000 K. LED světelné zdroje mají 3000 až 6500 K. Různí výrobci označují barvy různě, nejčastěji se setkáváme s označením jako teplá bílá, denní (neutrální) bílá a studená bílá. Čím nižší je hodnota v kelvinech, tím je světlo žlutější a teplejší. Naopak, čím více kelvinů, tím je chladnější a tím je modřejší. Teplé, více žluté světlo je vhodné pro obývací pokoj, dětský pokoj, ložnici. Prostě všude tam, kde relaxujete. Bílé světlo je ideální pro kuchyň, koupelnu a pracovnu.

Příklady barevných schémat

  • 1900 K – barva svíčky
  • 2800 K – žárovka, východ a západ slunce
  • 3200 K – halogen
  • 4000 K – studená bílá zářivka
  • 5000 K – denní světlo
  • 6000 K – jasné polední světlo
  • 7000 K – lehce zatažená obloha
  • 8000 K – zataženo, mlha

Co je to CRI index?

Možná jste o tom nikdy neslyšeli, ale CRI index je důležitým parametrem osvětlení. Jedná se o index podání barev. Hodnota indexu se pohybuje od 0 do 100, přičemž CRI 100 označuje nejvěrnější podání barev odpovídající jasnému dennímu světlu. Čím nižší je CRI, tím více zkreslené barvy. Je však třeba poznamenat, že pro místnosti určené k relaxaci není parametr CRI tak důležitý. V domácnostech je na něj kladen důraz hlavně v koupelně, což ocení zejména ženy při ranním líčení. Díky vysoce kvalitnímu osvětlení v kuchyni můžete vidět nádobí v reálném světle, což usnadňuje odlišení čerstvých potravin od starších potravin.

3 typy osvětlení

Ne nadarmo se kuchyně nazývá srdcem domova. Tento prostor si zaslouží pečlivou pozornost při výběru osvětlení. Tajemství dokonale osvětlené kuchyně je v kombinaci různých typů osvětlení. Známe 3 základní typy, a to ambientní, pracovní a akcentové. Jejich správná kombinace dodá prostoru charakter a pomůže vytvořit pocit domova.

Ambientní osvětlení

Toto je základní centrální osvětlení místnosti. Obvykle má podobu lustru nebo jiného stropního světla. Je univerzální a mělo by být pravidelně rozptýleno po celé kuchyni. V minulosti byla za centrální svítidlo považována závěsná lampa nad jídelním stolem. V současné době se setkáváme s kombinací stropního svítidla s lampou nad jídelním stolem. Osvětlení stolu má také svá pravidla. Můžete použít jednu nebo více závěsných lamp. Ty by měly být nad stolem ve výšce 60 až 70 cm. Osvětlení nad jídelním stolem by mělo být více žluté, teplé, aby podtrhlo příjemnou atmosféru u stolu.

Pracovní osvětlení

Je vyžadován všude, kde pracujete, krájíte, vaříte. Velkou chybou je spoléhat se na okolní světlo. Ačkoli stropní světlo může rovnoměrně rozptýlit světlo po celé kuchyni, vy sami vrháte stín na pracovní desku. To zhoršuje pracovní podmínky při vaření. Pracovní osvětlení by mělo být součástí podsvícení kuchyňské linky. Nejčastěji se s ním setkáváme ve formě LED pásek připevněných ke spodnímu okraji horních kuchyňských skříní. Neměli bychom zapomenout na osvětlení sporáku, dřezu nebo pracovního ostrova.

 

Závěsné lampy jsou umístěny nad pracovním ostrovem, stejně jako nad jídelním stolem. V tomto případě by měly být ve výšce asi 80 cm nad ostrovem. Samozřejmě platí totéž jako u jídelního stolu, pokud jste vyšší, zavěste lampu v takové výšce, abyste ji nezasáhli hlavou. Vyberte si bílé pracovní světlo, ideálně s nejvyšším možným CRI. Bílé světlo stimuluje a díky vysokému CRI uvidíte skutečnou barvu potravin.

Akcentové osvětlení

Říká se, že i málo stačí k dokonalému interiéru. Pokud jde o osvětlení, je tímto málem jasně akcentové osvětlení. Ve starších domech je těžko najdete. Neplní žádnou důležitou funkci, bez které není možné v kuchyni existovat. Ale dělá něco víc – dodává kuchyni charakter a jedinečnou atmosféru.

Jaký styl si vybrat

Kuchyňské osvětlení by mělo odpovídat celkovému stylu vašeho interiéru. Pokud máte kuchyň propojenou s obývacím pokojem, přizpůsobte design kuchyňských svítidel svítidlům v obývacím prostoru. To je jediný způsob, jak dosáhnout příjemného přechodu z obývacího pokoje do kuchyně. Obecně platí, že s bodovými a stropními světly nemůžete udělat chybu. Efektivním a jednoduchým řešením je skandinávský styl. Jeho jednoduchost a čisté linie se hodí téměř do každého interiéru.

 

 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Argonit Inox pulitore – čistící prostředek na nerez 750 ml

Kovové předměty jsou krásné, ale je potřeba, pravidelně je udržovat v čistotě, regenerovat a chránit. A to nejlépe...
více…

MD16 – Ultra koncentrovaný sanitizér a čistič kuchyní, dóza 40 ml

Koncentrované úklidové prostředky jsou velmi praktické, účinné a oblíbené. Ale často váháme nad jejich cenou....
více…

Puligen – vysoce kyselý sanitární čistič, 1l

Koncentrované prostředky úklidové chemie šetří naše ruce, prostory, obaly a také naši peněženku. Patří mezi ně i...
více…

Tubusy, které přinášejí denní světlo

Pohled z okna má z psychologického hlediska velký význam a přispívá k dobré psychické pohodě. Ne vždy však lze...
více…

Jak vybrat pohodlnou židli k jídelnímu stolu?

Židle k jídelnímu stolu je důležitou součástí kuchyně nebo jídelny a jedná se o hodně používaný nábytek. Proto...
více…

Kuchyňské dřezy Franke překvapí svou odolností a atraktivním vzhledem

Kuchyňské dřezy jsou neodmyslitelnou součástí kuchyňské linky. Pokud provádíte rekonstrukci či výstavbu kuchyně,...
více…

Granitové dřezy jsou odolné a jen tak je neponičíte

Když se řekne granitový dřez, řada z nás neví, jak vypadá a jaké jsou jeho užitné vlastnosti. Přitom tyto dřezy...
více…

Dřevěné obklady ze starých lodí, kterým naprosto propadnete

Originální, netradiční, s příběhem, tak přesně takto bychom mohli hovořit o dřevěných obkladech, které jsou...
více…

Jak vylepšit svou kuchyň? Mám pro vás zaručené tipy!

Zejména ženy tráví v kuchyni nepředstavitelné množství času, a proto by tato místnost měla patřit k tomu...
více…

Nahradí bambusová brčka konečně ta plastová?

Ve Spojených státech se denně použije více než 500 000 000 plastových brček. A kde skončí většina z nich?...
více…