Kuchyňské varné centrum

Od doby, kdy se pro designéry stalo tvarování kuchyňského zařízení stejně zajímavým jako vymýšlení designu nábytku v obývacím pokoji, hledají pro kuchyně co nejexpresivnější výraz, přizpůsobují jeho vzhled stylu společenské části domácnosti, soustřeďují pozornost na funkčnost a detail. Pochopili, že ani varná deska není maličkost. V módě je vzhledná funkčnost.

kuchyně, elektrospotřebiče, vaření a pečení

Varné centrum donedávna vynikalo zejména funkčností

trh s varnými deskami je velmi pestrý. Čím více se však odlišuje současná nabídka od nedávné, tím je výraznější trend kombinování různých funkcí a vymožeností vaření na jedné desce. Spojují se výhody přípravy pokrmů na různých typech vařičů, design varných desek stále více splývá se sofistikovaným kuchyňským nábytkem, varné desky se decentně vnořují do těch pracovních. Nekřičí, čím jsou, pouze se připomínají v tichém odlesku sklokeramiky, případně nerezavějící oceli. Stále platí, že na osazení varné desky do pracovní potřebujete 2 až 4 cm okraj. Zkušeností se potvrdilo, že život v kuchyni si zjednodušíte a pomůžete si při manipulaci s hrnci zejména na zadní ploše varného panelu, pokud se necháte přesvědčit ke koupi indukční varné desky. Část pracovní plochy spolu s varnou deskou si dejte osadit níž než tu ostatní. "Ponížení" varného centra oceníte, když budete pohodlně vidět do hrnců a klidně míchat jíšku. Většina značek se snaží, abyste si mohli vybrat z více rozměrů, a tak šířka varných desek se pohybuje v rozmezí od 30 až po 90 centimetrů.

Nezbytné odsávání

Při řešení varného centra je nejprve nutné dbát na to nejdůležitější, a tím je odsávání par. Vhodně řešeným odsáváním zamezíte zápachu z vaření, ale i případné tvorbě plísní v kuchyňském prostředí. Při výběru odsavače par se nezaměřujte pouze na design, ale především na dobrou funkčnost.

Odsavače vybírejte podle velikosti kuchyně. Do větší kuchyně je vhodný typ s vyšším výkonem, do kuchyně menší postačí rozměrově menší a méně výkonný odsavač. Pro menší prostory postačí typ umístěný v horní skříňce nad varnou deskou, případně závěsný typ umístěný přímo na zdi. Do prostornějších kuchyní s komínem se hodí komínové odsavače par, pokud máte varnou plochu umístěnou v prostoru, volte ostrůvkové digestoře. Skvělou volbou jsou také štěrbinové odsavače, které vzduch s kuchyňskými výpary nasávají štěrbinami mezi panely. Tyto odsavače jsou výklopné, aby se dala provádět běžná údržba tukových filtrů.

Tip: Pokud plánujete novou kuchyni, nebo se chystáte rekonstruovat starou, přečtěte si článek: Jak naplánovat dokonalou kuchyň.

Plynová tradice

Pokud je plyn vaší srdcovou záležitostí a zároveň toužíte po eleganci sklokeramických desek, designéři některých značek se na to připravili: plocha varné desky z barveného křišťálového skla odráží ohníček z plynového hořáku. Stálicemi mezi plynovými varnými deskami jsou ty s povrchem z nerezavějící oceli, ale prodává se i úplná klasika ve smaltu. Mřížka může být samostatná pro každý hořák nebo společná pro více hořáků, musí vydržet teplotu vaření a nápor velké a těžké nádoby.

Trendem je kombinovat plynovou varnou desku s elektrickou vestavěnou troubou. Součástí vybavení je bezpečnostní tepelná pojistka a automatické samovznícení hořáků. Při variabilitě hořáků nemusí vždy jít jen o průměr, ale i o různé funkce - hořák intenzivní, úsporný nebo i hořák na wok, jehož předností je silný plamen ze zdroje s větším průměrem. Způsob a směr pronikání tepla, kterým upravujeme potraviny, má zásadní vliv na výslednou chuť pokrmů. Na výběr jsou desky s trojitým plamenem z jednoho hořáku: ten působí na nádobu ve třech soustředných kružnicích, což podstatně zvyšuje jeho výkon a umožňuje používání nádob s velkým průměrem. Ovládání může být přímo na desce nebo na panelu vestavné trouby. Plynová varná deska potřebuje samostatnou elektrickou zásuvku: je to malá daň z luxusu zapalování plynových hořáků elektrickou jiskrou. Zapalování je ve většině modelů integrováno přímo do ovládacích knoflíků.

Sklokeramika

Připojuje se na 380 V kabelem, k tomuto vývodu patří jistící vypínač, který není povolen umísťovat za desku, může se však ocitnout ve vedlejší skříňce. Sklokeramická deska vděčí za vysokou efektivnost ohřevu topné spirále, v níž se vyrábí teplo, pak se přenese na hrnec a rozehřeje se deska nad spirálou.

Deska má elektronické obvody, které mimo jiné umožňují plynulou regulaci nižších teplot, například při rozpouštění másla, kontrolují oblast s vysokou teplotou a mají rychlovarnou zónu. Výhodou je tedy široká škála stupňů nastavení výkonu vaření s teplotami od 150 do 550 ° C, nízkoteplotní funkce 70 a 110 ° C nebo rychlovarná oblast s teplotou ohřevu od 550 do 630 ° C. Bezpečnost ovládání se jistí dětskou pojistkou a volbou délky vaření s automatickým vypnutím. Většina těchto desek funguje na dotykové ovládání, možné však je i klasické ovládání knoflíky na desce, případně na ovládacím panelu vestavné trouby. Hladký povrch znamená snadnou údržbu. Sklokeramické desky využívají zbytkové teplo, jsou tedy energeticky úsporné, jejich cena je vyšší než v případě varných desek na plyn.

Tip: Indukční desky jsou velmi náchylné na poškrábání, před jejich čištěním si přečtěte článek: Jak čistit kuchyňské spotřebiče a zákoutí.

Indukce v kuchyni

Indukční varná deska si nás získá inteligentním vyhříváním toho, co je opravdu nezbytné. Vaří se na principu magnetického pole, které vytvářejí pod deskou magnety a natočený měděný drát. V drátě se elektrický proud mění na magnetické pole. Pokud je na desce položen hrnec, uzavře se okruh a magnetické pole rozkmitá molekuly feromagnetického materiálu, ze kterého musí být hrnec vyroben. Teplo vzniklé na dně nádoby pak ohřívá její obsah. Indukční deska rozpozná velikost dna hrnce a o teplo se začne starat až ve chvíli, kdy hrnec přistane na jejím povrchu. Deska má nejlepší kontakt se speciálními hrnci: teplo se tvoří výlučně pod jejich dnem, jídlo se nepřipaluje a okamžitě, když hrnec opustí desku, ta se automaticky vypne a své pole působnosti stáhne na nulu. Hrnec se nemusí speciálně kupovat. To, zda vyhovuje ten váš, zjistíte magnetem. Drží, nedrží? Pokud ne, raději si kupte soupravu nádob určených na vaření na indukční varné desce. Indukční deska spotřebuje o polovinu méně elektrické energie než klasická. Těch, co odbíhají k telefonu nebo otevírat dveře, potěší funkce pauza / stop na hlavním senzorovém vypínači.

V případě větší kuchyně, v které nejste limitování prostorem, jsou výbornou volbou indukční sporáky, které kombinují indukční varnou plochu s troubou. V tomto případě můžete vybírat mezi kombinací indukční plochy a elektrické trouby, ale možnost je i kombinace s troubou plynovou.

Netušené mixy

Výrobci na jedné varné desce dokáží navzájem zkombinovat do elegantních kompozici různé způsoby vaření, grilování, přípravy ve woku a jiné užitečné úchylky.

Prodává se mix plynových hořáků s elektrickou plotnou, indukční plotny spolu se sklokeramickými, integrované woky na plyn nebo elektřinu a ani grily jako součást varné desky už nejsou žádnou výjimkou. Různé kompozice způsobů přípravy jídla na jednom spotřebiči zvyšují nejen jeho funkčnost, ale i cenu, k výbavě mohou patřit i vícezónové plotýnky, systém bezpečnostního zablokování, indikátor zbytkového tepla, digitální programování času vaření.

Vestavná trouba VT 548 MX MORA

Vestavná trouba VT 548 MX MORA, která dostala ocenění kvality. Více na: https://www.mora.cz/clanek/vestavna-trouba-mora-zvitezila-v-testu-kvality-casopisu-dtest/

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Tipy na úsporu energií v domácnosti

Jistě jste již slyšeli o tom, jak se dají ušetřit desítky korun jen tím, že domácí spotřebiče nenecháte v režimu...
více…

Rady před nákupem sušičky a slovník odborných termínů

Ve velkých rodinách, kde se často a hodně pere, je sušička neocenitelným pomocníkem. Pokud vám velké praní...
více…

Proměna kuchyňských spotřebičů

Ani si úplně neuvědomujeme, jak se změnila podoba kuchyně - od zakouřeného koutu s otevřeným ohništěm a...
více…

Teplá voda - základ koupelnové pohody - 2.část

V praxi se dosud nejvíce používají zásobníky s nepřímým ohřevem teplé vody ve spojení s plynovým kotlem -...
více…

Teplá voda - základ koupelnové pohody - 1.část

Stabilní dodávka teplé vody dnes patří ke komfortu, bez kterého si už jen těžko dokážeme představit naši...
více…

Jak vybrat pečící troubu do domácnosti - 2.díl

Troubu můžete "krmit" nejběžnějšími způsoby - tedy elektřinou nebo plynem - ona se vám za to odmění teplem,...
více…

Jak vybrat pečící troubu do domácnosti - 1.díl

Tak neznámo, jak to vlastně s tou troubou je. Kdo to vymyslel, že je prý trouba duté těleso válcovitého tvaru ......
více…

Kuchyně od přípravy po finále

Pokud již máte dobře promyšlené, jaká by měla být vaše kuchyň, jste pevně rozhodnuti v otázkách jejího...
více…

Gril raclette a fondue v kuchyni

Slovo raclette pochází z francouzštiny a znamená seškrábnout. Původ jídla raclette, které je stále...
více…

Od ručního strojku ke kuchyňskému robotu

Dříve než se přišlo na myšlenku pohánět kuchyňské strojky elektromotorem, v domácnostech se používaly strojky s...
více…