Jak vybrat počítač

Počítač je dnes v našem světě naprostou nutností. Pomocí počítačů jsme snadněji v kontaktu s rodinou a přáteli, pomocí nich platíme účty a vzděláváme se.

Typ počítače, který si vyberete a je pro vás vhodný záleží samozřejmě na mnoha faktorech. Můžete se klidně sebrat a koupit si nějaký počítač v kterémkoliv vhodném obchodě nebo dokonce z druhé ruky. Pro speciální činnost je však přece jen nejlepší si vybrat model přesně dle vašich představ a potřeb. Následující text nepopisuje jen jak počítač nakoupit, ale také radí, jak by měl zvolený model být vybaven, aby vám dobře sloužil.

Postup:

  1. Rozmyslete se, k čemu počítač vlastně potřebujete a k jaké činnosti vám bude především sloužit. Způsob práce, která bude na počítači především dělána, předurčuje, o jaký model se bude jednat. Například, pokud jste hlavně hráč počítačových her, budete potřebovat spíše silnější stroj.  Pokud budete potřebovat počítač především na vyhledávání na internetu či práci s textovým editorem, nebudete muset to vybavení stroje investovat tolik peněz jako hráči her.
  2. Zjistěte si, kolik budete potřebovat paměti RAM.  U počítačů je nejdůležitějším parametrem jejich hardwarového vybavení rychlost procesoru a velikost paměti.  Někdy, i když plánujete, že na počítači budete především surfovat po internetu a pracovat s textovým editorem, budete potřebovat vícepaměťový stroj s větší rychlostí. Čím více máte paměti, tím snadnější je pro počítač multitasking, tedy víceúlohová práce.  Pokud chcete hlavně hrát hry, pak rychlý processor a velká paměť je nezbytně nutná.
  3. Další vaší volbou je velikost pevného disku, na který budete ukládat svá data. Pokud budete pouze psát v textovém editoru je velký disk zbytečností. Jestliže ale plánujete poslech hudby, musíte mít disk větší. Pro vaši představu, 400 slov ve Wordu zabere asi 27 KB na disku, zatímco 3 minuty MP3 si na disku vezmou 3 MB.
  4. Zvolte si, jakou budete potřebovat grafickou kartu. Grafickou kartu určuje, co počítač graficky zvládne.  Počítačový hráč za toto zařízení utratí hodně peněz, protože jeho počítač bude potřebovat vysoce výkonnou grafiku.  Na druhé straně není třeba utrácet velké peníze tam, kde počítač bude používán pouze k zobrazování textu.
  5. Pořiďte se kvalitní stroj dle vašich potřeb. Pouze vy víte, co potřebujete a proto to také po firmě požadujte.  Prodávané modely není problém upravit dle přání zákazníka. Tuto možnost nabízí nemálo firem. Nejen že tak získáte perfektní počítač, ale budete si moci kontrolovat náklady na vylepšení nebo stavbu celého stroje. Namísto placení za upgrade starého počítače, který nepotřebujete, můžete platit za to, co skutečně chcete.

Tipy a varování

  • Je možné, že časem se vaše požadavky na práci s počítačem změní. Ujistěte se, že počítač lze upgradovat, tedy vylepšit.
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak opravit neskutečně pomalý počítač

Počítač pomalu načítá obrazovky, napojení na Internet je pomalé a i samotné naběhnutí počítače zabere mnohem...
více…

Jak recyklovat staré počítačové paměti

Recyklujte staré, dosloužilé paměťové čipy (RAM) z vašeho notebooku nebo stolního počítače. Nejen, že při tom...
více…

Jak naformátovat počítač Dell

Naformátovat počítač Dell je potřebné tehdy, když chcete například nainstalovat nový operační systém, nebo...
více…

Jak ochránit váš počítač před zavirováním

Pokud máte podezření, že váš počítač je zavirován, proveďte všechny níže uvedené kroky, abyste se vyvarovali...
více…

Jak najít soubory cookies v počítači?

Cookies jsou informace, které si váš počítač ukládá pro budoucí pohyb po různých webových stránkách.  ...
více…

Jak vylepšit operační systém počítače

V neustále se měnícím a proměnlivém světě počítačů a jeho uživatelů se operační systémy vyvíjejí velmi...
více…

Jak bezpečně vyčistit vnitřek počítače

Ventilátory počítače jsou schopny do útrob počítačové skříně dostat spousty prachu.  Ten je schopen zabránit...
více…

Jak naformátovat počítač

Několik poznámek k této činnosti. Instrukce: Při spuštění počítače stiskněte po výzvě klávesnici...
více…

Jak zrychlit můj počítač

Během dlouhého čekání na reakci počítače většinou netrpělivě poklepáváme prsty a mumláme si pro sebe: „...
více…

Jak prodloužit životnost vašeho počítače

Počítače typu desktop mají výhodu oproti přenosným počítačům, protože jsou většinou mnohem rychlejší....
více…