Jak vybrat stolní počítač

Koupě počítače nemusí být nijak obtížnou záležitostí.  V první řadě se zamyslete, k čemu počítač budete potřebovat.

Vybíráte si počítač pro naprosto základní práci, nebo ho budete potřebovat pro speciální programy?  Udělejte si přehled, co budete na něm dělat a teprve s takto ujasněnými požadavky se vydejte na nákup. Nejen že pak budete rádi, že máte kvalitní stroj, ale navíc za své peníze získáte počítač takový, jaký potřebujete.

Návod.

Volba před nákupem počítače.

 1. Rozhodněte se, zda budete chtít, aby počítač běžel na platformě PC/Windows nebo na programech firmy Macintosh. Za stejné peníze získáte rychlejší počítač s programy běžícími pod produkty firmy Microsoft.  Na druhé straně počítače Apple, které jsou produktem firmy Macintosh, mají velmi sofistifikovaný vestavěný software. Mezi značkové počítače s vysokou kvalitou hardware jsou považovány produkty firmy DELL, Hewlett-Packard, IBM a Toshiba.
 2. Ujasněte si, zda počítač bude pracovat jako osobní počítač někde v kanceláři, nebo bude pracovat například jako server malé firmy.  Nároky na server jsou samozřejmě mnohem větší, než je tomu u osobního počítače, už kvůli většímu zatížení při obsluze požadavků od více počítačů.
 3. Zeptejte se kolegů a přátel na jejich zkušenosti s různými značkami počítačů. Jistě získáte mnoho cenných informací ohledně řešení problémů ať již svépomocí nebo přes servisní centra. Podle jejich zkušeností se spolehlivostí počítačů a kvalitou obslužného servisu se pak budete moci snadněji rozhodovat jak postupovat dále.
 4. Mějte na paměti, že specializovaný počítač, například pro specializované grafické práce, nebo vysoce výkonný herní počítač, může stát i několik desítek tisíc korun. Naproti tomu, univerzální desktop, který vám při vaší práci bude dlouho dobře sloužit, přijde na zlomek této částky.

 Základní kroky. 

 1. Uvědomte si, že pokud kupujete počítač z druhé ruky, nebo z bazaru, je to vaše riziko. Nebudete mít ani zdaleka tak kvalitní technickou podporu, jako když si počítač koupíte od renomovaného prodejce.
 2.  Při výběru počítače volte radši více než méně RAM paměti. Zjistěte si, kolik je běžný požadavek pro vámi zvolený operační systém a nejděte pod něj.  Pokud můžete, spíš si počet paměti RAM navyšte, počítač bude rychlejší a stabilnější.
 3. Zvolte si, aby počítač měl alespoň dva USB konektory a jeden FireWire konektor (nazývaná také IEEE 1394). Do nich budete připojovat externí zařízení jako je tiskárna, digitální kamera, skener, mobilní telefon, herní hardware a další periferie.
 4. Počítač by měl mít CD vypalovací mechaniku kvůli zálohování důležitých dat a vytváření vlastních herních CD.  Pokud míníte na počítači sledovat filmy, nebo filmy upravovat, požadujte, aby byl vybaven DVD mechanikou.  Vzhledem k různým konkurenčním formátům se vám může ale stát, že film, který si vytvoříte na počítači, bude běžet jen na něm a nepřehrajete ho ve vašem DVD přehrávači. Rozhodněte se také, zda počítač bude mít interní modem, nebo budete používat jeho externí verzi.
 5. Poptejte se po možnosti upgrade, tedy výkonnostního navýšení počítače, jestliže míníte počítač provozovat delší dobu, což je u tohoto zařízení myšlena doba delší tří let.
 6. I když si kupujete počítač jen pro základní činnost jako je psaní textu, posílání pošty, surfování na webu, informujte se pravidelně o novinkách, které jsou uvolňovány pro trh od renomovaných výrobců výpočetní techniky.

Další speciální vybavení počítače.

 1. Zvolte si grafickou kartu pro práci s vysokým rozlišením a zvukovou kartu pro herní potřeby. Vyberte si systém s grafickou kartou a koprocesorem a prostorový zvuk.  Pokud budete potřebovat širokopásmový internet například pro hraní online her, vyberte si vhodného poskytovatele internetu, který nabízí požadovanou službu za rozumnou cenu.
 2. Pevný disk by měl mít dostatečnou kapacitu, odpovídající požadavkům na současný hardware počítače a jeho použití. V tomto ohledu je nutné sledovat vývoj, protože v průběhu i pouze jednoho roku se požadavek na standardní kapacitu disku může poměrně hodně změnit. Pro editaci videa, filmů atd. budete potřebovat vstup pro paměťové karty a rychlý konektor FireWire.
 3. V případě, že počítač bude vybaven kartou pro příjem TV vysílání, vám může počítač fungovat jako další televize s možností nahrávání filmů na pevný nebo externí disk.

Tipy a varování:

 • Termín stolní počítač je dnes už poněkud zavádějící. Jedná se o historický termín, kdy skříň počítače byla umístěna na stole a monitor byl postaven na ní. Dnes desktop označuje počítač, který nepatří do třídy počítačů typu notebook.
 • Cena počítačů se neustále mění a stávající modely během času rychle zlevňují. Pokud nepotřebujete počítač velmi nutně, klidně si počkejte s jeho nákupem, za stejnou částku dostanete za půl roku mnohem silnější stroj.
 • Starý počítač neházejte jednoduše do popelnice. Jedná se o zařízení, které se dá velmi účinně a snadno recyklovat na recyklačních linkách. Odvezte ho do odpovídající sběrny, kde se o něj tímto způsobem postarají školení pracovníci.
 • Jestliže periferie, které jste používali na starém počítači, pracovaly na jiném operačním systému, než který si nyní pořizujete, poraďte se o nich se specialistou na počítače v prodejně, kde nakupujete nový stroj. Zapište si údaje o tiskárně, skeneru a dalších periferiích, se kterými jste pracovali na starém počítači.  Nezapomeňte, že počítače se dodávají často s již nainstalovanými programy včetně operačního systému. Nekompatibilita mezi starými periferiemi a operačním systémem na novém stroji vám může výrazně zkalit radost z nového počítače i z jeho vynikajících parametrů.
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak opravit neskutečně pomalý počítač

Počítač pomalu načítá obrazovky, napojení na Internet je pomalé a i samotné naběhnutí počítače zabere mnohem...
více…

Jak recyklovat staré počítačové paměti

Recyklujte staré, dosloužilé paměťové čipy (RAM) z vašeho notebooku nebo stolního počítače. Nejen, že při tom...
více…

Jak naformátovat počítač Dell

Naformátovat počítač Dell je potřebné tehdy, když chcete například nainstalovat nový operační systém, nebo...
více…

Jak ochránit váš počítač před zavirováním

Pokud máte podezření, že váš počítač je zavirován, proveďte všechny níže uvedené kroky, abyste se vyvarovali...
více…

Jak najít soubory cookies v počítači?

Cookies jsou informace, které si váš počítač ukládá pro budoucí pohyb po různých webových stránkách.  ...
více…

Jak vylepšit operační systém počítače

V neustále se měnícím a proměnlivém světě počítačů a jeho uživatelů se operační systémy vyvíjejí velmi...
více…

Jak bezpečně vyčistit vnitřek počítače

Ventilátory počítače jsou schopny do útrob počítačové skříně dostat spousty prachu.  Ten je schopen zabránit...
více…

Jak naformátovat počítač

Několik poznámek k této činnosti. Instrukce: Při spuštění počítače stiskněte po výzvě klávesnici...
více…

Jak zrychlit můj počítač

Během dlouhého čekání na reakci počítače většinou netrpělivě poklepáváme prsty a mumláme si pro sebe: „...
více…

Jak prodloužit životnost vašeho počítače

Počítače typu desktop mají výhodu oproti přenosným počítačům, protože jsou většinou mnohem rychlejší....
více…