Sušárny kdysi bývaly nedílnou součástí panelových domů stejně, jako nevzhledné kovové konstrukce sušáků na trávnících před vchody paneláků. Sušárny, kočárkárny a další nebytové prostory se povětšinou buď transformovaly na malopodnikatelské prostory, nebo zejí prázdnotou. Dříve venku běžně vlající prádlo a povlečení uvidíte i v parném létě dnes jen vzácně, nanejvýš tak na dvorcích rodinných domů.
Na balkónech se objevily skládací sušáky, v koupelnách bytů spolu s automatickými pračkami hučí sušičky prádla. Jejich množství v domácnostech stále přibývá, mnoho dalších spotřebitelů o jejich koupi uvažuje. V následujícím textu se pokusíme nabídnout dostupné i méně dostupné informace o této technice. Jak a v čem se liší provozně i technologicky. Jaké jsou výhody a nevýhody oproti klasickému sušení na šňůře, na co si dát pozor a naopak, co vyhledávat při jejich koupi.
Sušičky se dělí na kombinované a samostatné. Kombinace spočívá ve sloučení pračky a sušičky do jednoho stroje. Samostatné sušičky se dělí podle způsobu vkládání prádla na stroje s plněním shora a zepředu, podobně, jako je tomu u praček. Nicméně je třeba dodat, že stroje s plněním zepředu na trhu výrazně převažují. Ještě se můžete setkat s pojmem „samostatně stojící“, což jsou sušičky ventilační, u kterých se nikdy nepočítá se stavěním do jedné věže spolu s pračkou.
Dle způsobu sušení lze tuto bílou techniku rozdělit i na sušičky odvětrávací, dále na kondenzační a na sušičky s tepelným čerpadlem.
Kondenzační sušičky jsou v prodeji od firem těchto značek:
AEG - Electrolux, Ardo, Bauknecht, Beko, Blomberg, Bosch, Brandt, Candy, Electrolux, Fagor, Gorenje, Haier, Hoover, Hotpoint, Indesit, LG, Miele, Panasonic, Philco, Samsung, Siemens, Teka, Whirlpool, Zanussi.
Podle energetického zdroje sušení se dělí ještě na elektrické a plynové.
Stručně řečeno jedná se o provedení dva v jednom. Hlavní výhodou tohoto provedení je úspora místa. Pokud máte například stísněnou koupelnu, byt jak klícku a nemáte k dispozici ani balkon, natož chráněnou lodžii k roztažení sušáku, je 2 v 1 pro vás tím správným řešením. Výhodou této kombinace je, že nemusíte kvůli sušení vybírat prádlo z jednoho stroje a přendávat do druhého. Tento fakt jistě ocení uživatelé s bolavými zády a klouby, těhotné ženy, rekonvalescenti, vozíčkáři a starší lidé. Valná většina nabízené samostatné sušící techniky na trhu je totiž s dvířkami zepředu, což může některým lidem způsobovat problémy s pohybem. Nezanedbatelná je i úspora času. Ta vzniká jednak při přendávání prádla, ale hlavně tehdy, když domácnost jede na noční proud. Prádlo se vypere a usuší během jednoho zapnutí. V případě samostatné pračky a sušičky to je činnost na etapy, náročná pracovně i časově. Další nezanedbatelnou výhodou je nižší cena v porovnání s pořízením dvou samostatných strojů.
Nevýhodou kombinace dva v jednom je, že takto pojatá sušička nemá takovou účinnost jako sušička samostatná. V podstatě se jedná o pračku se sušícím programem, takže musíte počítat s tím, že prádlo nebudete mít tak suché, jako když ho vyndáte ze specializovaného stroje a také budete mít o něco vyšší spotřebu vody. Další méně známou nevýhodou je nutnost sušit prádlo v málo zaplněném bubnu. Pokud tedy budete prát s plným bubnem, musíte vyprané prádlo vyndat a rozdělit na dvě várky pro sušení, nebo prát s napůl zaplněným bubnem, což zase není ekonomicky výhodné.
Pračky v kombinaci se sušičkou jsou na trhu nabízené výrobci těchto značek:
Bosch, Candy, Electrolux, FAGOR, Gorenje, Hotpoint, Indesit, LG, Whirlpool.
Náplň prádla je v rozmezí od pěti do devíti kilogramů.
Počet otáček 1000 – 1400 ot./minutu.
Ceny jsou v rozpětí 12 000 až 30 000 Kč včetně DPH a PHE, bez započítání akčních slev, které mohou například u posledního kusu zboží na skladě snížit cenu až o devět tisíc korun u nejdražších typů. Konečnou cenu ovlivní i to, zda zboží kupujete na internetu nebo v kamenném obchodě.
Ceny se mohou lišit dle energetické náročnosti. Například ve třídě B pořídíte „kombíka“ za necelých 9 000 Kč, pro energeticky luxusní třídu A+++ si nachystejte až 18 000 Kč.
Tento typ je u nás nejoblíbenější. Sušička pracuje tak, že horký vzduch, kterým je sušeno prádlo, je po nasycení vlhkými parami ochlazen a vodní páry v něm obsažené zkondenzují. Výhodou tohoto typu sušičky jsou minimální požadavky na instalaci a provoz, které jsou prakticky totožné s požadavky na automatickou pračku. Uživatel se ani nemusí starat jak ošetřit odvod vlhkých par, maximálně pravidelně vylévá zásobník kondenzované vody. Je-li sušička vybavena nádrží na zachycení kondenzátu, je nutno stroj před uvedením do provozu vyvážit, aby čidlo výšky hladiny v nádrži hlásilo správné údaje o naplnění zásobníku. Pokud nemáte čas a chuť se starat ani o toto, vybírejte sušičku s odvodem kondenzátu hadicí do kanalizace. Při koupi se však na tuto možnost odvodu vody zeptejte prodejce, nejedná se o funkci, která je běžná u každé sušičky tohoto typu.
Jako výhoda pro malé byty je bráno i to, že tuto variantu sušícího stroje lze postavit s pračkou do jedné věže pomocí montážního rámu. Pro jistotu si u obchodníka ověřte, zda je to možné, zvlášť když máte sušičku a pračku od různého výrobce nebo různého data pořízení techniky. Co se týče energetické náročnosti, kondenzační sušička má větší spotřebu energie než níže jmenovaný typ s odvětrávací technologií. Tato nevýhoda se dá odstranit jednak provozem na tzv. noční proud a také pravidelnou údržbou vodního filtru, protože jeho zanesení zvyšuje i energetickou náročnost stroje. Spotřebu proudu také sníží odstraňování vodního kamene na topné spirále. Nevýhodou je i vyšší průměrná cena stroje s porovnáním se sušičkami ventilačními.
Obsah bubnu je v rozmezí od šesti do devíti kilogramů.
Rozpětí cen: cca 9 000 – 35 000 Kč včetně DPH a PHE.
Cenu mohou značně ovlivnit akční slevy a výprodeje skladů a to až o několik tisíc korun. Na internetu je pořídíte přibližně o 15% levněji v porovnání s nabídkou kamenných obchodů. Také je třeba dodat, že kondenzační sušičky s cenou nad 20 000 Kč jsou v provedení s tepelným čerpadlem, což je energeticky šetrnější varianta tohoto typu sušičky. Cena sušiček bez tepelného čerpadla se pohybuje nejčastěji kolem 12 000 Kč včetně DPH a PHE. Energetická třída od B do A+
Jedná se opět o kondenzační sušičky. Horký vlhký vzduch však není ochlazován v chladícím výměníku, ale prostřednictvím tepelného čerpadla. Přebytečné teplo se neztrácí v chladícím okruhu, ale je vráceno zpět a využíváno pro další sušení. Teplota sušení je asi 55 stupňů Celsia. Což je o dobrých 20 stupňů méně než u klasické kondenzační sušičky. Takováto technologie sušení samozřejmě výrazně snižuje energetické vstupy, ale také zvyšuje pořizovací cenu. Proto se tento typ sušícího stroje vyplatí hlavně tam, kde je početná rodina, pere se a suší vícekrát v týdnu. Hodí se také více na sušení jemného prádla a textilií.
Sušičky s tepelným čerpadlem jsou na trhu od výrobců těchto značek:
Bauknecht, Beko, Bosh, Electrolux, Candy, Gorenje,Indesit, Siemens, Whirlpool
Rozpětí cen: cca 9 000 – 35 000 Kč včetně DPH a PHE.
Energetická třída od A+ do A+++
K vysušení mokrého prádla používají na rozdíl od sušiček kondenzačních otevřený cyklus sušení. Od kondenzačních sušiček se liší hlavně tím, že horký, vlhkými parami nasycený vzduch není zkondenzován, ale vyváděn ven ze stroje. To na jedné straně snižuje energetickou náročnost procesu, na druhé straně zvyšuje starost o vyvedení vlhkého vzduchu mimo byt. Což u bytových a panelových domů může být problém. Tento typ sušičky proto spíše nalezneme v rodinných domech, které mají nebytové prostory pro umístění takové techniky, nebo není pro obyvatele domu problémem vyvést odvětrávací hadici skrze stěnu domu na dvůr a podobně. Je také třeba si uvědomit, že tato sušička je koncipována jako samostatně stojící, tudíž se nedá stohovat do jednoho bloku jako sušička kondenzační. Nevýhody nutnosti stavebních úprav nahrazují klady této techniky. Jak již bylo uvedeno, je to nižší energetická náročnost a také i nižší prodejní cena.
Odvětrávací sušičky jsou na trhu od výrobců těchto značek:
AEG, Ardo, Baumatic, Candy, Electrolux, FAGOR, Gorenje, LEVIO, Whirlpool.
Kapacita prádla je v rozsahu od tří do devíti kilogramů.
Cena se pohybuje od 8 000 do 35 000 Kč včetně DPH a PHE.
Sušičky, podobně jako automatické pračky jsou dnes vybaveny velmi pokročilou automatikou a funkcemi usnadňujícími ovládání a provoz této techniky. Například inteligentní diagnostika neustále měří a kontroluje vlhkost prádla v bubnu, teplotu, hlásí čas do konce sušení. Tím jednak brání zničení prádla a jednak udržuje energetickou spotřebu na rozumné hranici.
Bavlna ultra, bavlna do skříně, bavlna standard a pro žehlení: pro málo jemné bavlněné prádlo.
Mix do skříně a pro žehlení: pro části oděvů vyrobených ze směsi vláken.
Povlečení: pro velké kusy prádla.
Vlna: pro vlněné části oděvů.
Košile: pro košile a blůzy.
Syntetika standard, syntetika ultra: pro části oděvů vyrobené ze syntetických vláken.
Jemné prádlo: pro prádlo, které se musí sušit při nízkých teplotách.
Extra Dry: pro intenzivní sušení.
Steam Tech: jedná se o sušení s párou. Určeno pro narovnání záhybů a obnovení stavu prádla.
AntiCrease: program proti mačkání prádla.
Jeans: sušení oděvů pro volný čaj jako jsou džíny a mikiny.
Možnost snížení teploty sušení; automatické vypnutí při otevření dvířek; časový program (30/60/90 min.); ukazatel plného zásobníku kondenzátu; ukazatel plného filtru žmolků; dětská pojistka; montáž dvířek na obě strany; tepelné čerpadlo; odložený start; fuzzy kontrol (množstevní automatika); zpětný chod bubnu; LCD displej; vakuové nožičky pro postavení na pračku; servisní diagnostika; parní sušení; osvětlení bubnu; zvukový signál….
Pokud hledáte energeticky úsporný stroj u kombinované sušičky, hledejte v energetické třídě A se třídou účinnosti praní A. U samostatně pracující sušičky hledejte energetickou třídu A+ a vyšší. Podle norem musí být spotřeba odvětrávací sušičky v energetické třídě A menší než 0,51KWh/kg, kondenzační sušička musí spotřebovat méně než 0,55kWh/kg.
V nejčastější třídě B je u odvětrávací sušičky norma 0,51-0,59 kWh/kg a u kondenzační sušičky je to 0,55-0,64 kWh/kg.
Nicméně je třeba si uvědomit, že energetické štítky nejen sušiček jsou nastaveny výhodně pro velké kapacity. Pokud tedy ve velkém bubnu pro 8 kg prádla sušíte prádla jen čtyři kilogramy, tak rozhodně neušetříte, naopak pálíte peníze v horkém sušícím vzduchu. Když tedy kupujete novou sušičku prádla, dobře zvažte její kapacitu, a zda jste ji schopni plně vytížit. Zde je třeba si také uvědomit, že čím větší buben, tím kratší bývá doba sušení.
Sušičku prádla si pořídí ten, kdo nemá možnost sušit prádlo venku, má malý byt nebo mu zdravotní, časové či jiné indispozice neumožňují sušit prádlo na šňůře. Například pro alergiky může být sušička nezbytností, protože při sušení venku prádlo často pochytá pro ně nebezpečný pyl a další alergeny. Sušička také zachytí hodně prachu z prádla, které vzniká při žehlení. Osvědčila se i jako likvidátor zvířecí srsti, která neuvízla v pračce. Sušení prádla tímto způsobem odstraňuje nutnost dávat do prádla aviváž, což snižuje chemickou zátěž prostředí i vašeho organismu. Výhodná je také pro maminky s více malými dětmi, které dokážou prádlo ušpinit s neuvěřitelnou rychlostí. Pračka a sušička tedy sníží časové i pracovní zatížení maminky. Kromě toho umožňuje mít i menší výbavu pro děti, protože sušení prádla není tak závislé na počasí a oblečení lze na dětech rychleji střídat.
Prádlo se oproti sušení na slunci neničí tak rychle, na druhé straně ne každé prádlo se do sušičky hodí. Stejně jako u praček i pro sušičky platí nutnost třídění jak dle materiálu, tak dle údajů na textilních štítcích od výrobce oblečení. Míchání různých materiálů způsobuje neefektivní činnost sušičky a z toho plynoucí zbytečnou nespokojenost s funkcí drahého stroje.
Větší spotřeba energie. Dá se eliminovat zakoupením modelu s nízkou spotřebou v energetické třídě A+ a vyšší. Buď tedy zvolíme model s vývodem ven, nebo kondenzační typ s tepelným čerpadlem. Vývod ven však často znamená stavební úpravy, aby se vlhký vzduch dostal mimo byt. Tyto náklady je třeba připočítat k pořizovací ceně.
Mačkání prádla. Většina sušiček prádlo pomačká více, než když prádlo visí volně na šňůře. Výrobci to řeší funkcemi pozvolného ochlazování prádla (např. volba funkce Snadné žehlení), reverzním otáčením bubnu atd.
- Výkon sušičky se snižuje, překročíte-li její kapacitu. Řiďte se proto údajem o maximálním zatížení, který bývá uveden v manuálu stroje.
- Do sušičky vkládejte prádlo důkladně odstředěné. Pokud máte novou sušičku, ale starou pračku, ze které vyjímáte prádlo k sušení nedostatečně vyždímané, je to zbytečné plýtvání energií, časem a penězi s velmi neuspokojivým výsledkem. V takovém případě je lepší než koupit novou sušičku, koupit novou výkonnou pračku. Prádlo pak můžete rychle usušit i na šňůře.
- Někteří obchodníci tvrdí, že voda zkondenzovaná z prádla je natolik měkká, že ji můžete použít na zalévání pokojových rostlin. Nedělejte to. Kondenzát obsahuje stopy pracích prášků, které by květinám nemusely svědčit.
- Rozměry sušiček jsou standardně ve velikostech pračky, tedy 600 x 850 x 600 (Š x V x H) nebo v rozměrově blízkých variantách kvůli možnosti stohovatelnosti pračky a sušičky na sebe. U sušiček odvětrávacích, které jsou vždy pojaté jako samostatně stojící, jsou rozměry větší (734 x 686 x 997). V nabídce jsou ale i atypické sušičky vycházející vstříc domácnostem s jedním obyvatelem, nebo určené pro braní na cesty, sportovní soustředění, zápasy atd.
- Jak nejlépe usušit prádlo v sušičce se podle manuálu většinou nenaučíte, je to spíše záležitost zkušeností. Časem sami přijdete na to, které prádlo se pro sušení hodí a které ne, jak smíchat jednotlivé kusy, aby se usušily co nejrychleji a s co nejlepším efektem a také, jak prádlo usušit tak, aby se nemuselo žehlit.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu