Nebo se stane, že nekupujeme podlahu do všech místností najednou, přičemž náš vkus se postupně mění a výsledek je, že máme v každém pokoji jinou podlahu. Toto řešení je velmi náročné na vnímání barev, ačkoli pokud se kombinace opravdu vydaří, můžeme dosáhnout skvělý efekt. Většinou se však podobné snahy končí tím, že interiér vypadá jako vzorková prodejna. Proto je jednodušší pohrát se spíše s různými vzory na nábytku a ve všech pokojích použít stejnou podlahu. Zejména v malých bytech je to přímo nezbytné, neboť zde jsou prostory často vizuálně propojeny. Tak nic nezkazíme.
Než objednáte a zaplatíte několik čtverečních metrů nové podlahy, doporučuji půjčit si (za finanční zálohu) z obchodu dva tři vzorky a vzít si je domů - tam totiž mohou působit tmavším dojmem jako v prodejně, kde je hodně silného umělého světla. Pokud vzorky položíte ke stěnám a nábytku a pozvete si na konzultaci pár přátel s vkusem a dobrým zrakem (nebo bytového designéra), dobrý výsledek by měl být zaručen.
I když si to někteří lidé nepřipouštějí, barvy v interiéru ovlivňují naše podvědomí. Barevná kombinace stěn a podlah může soustavně působit na naši náladu a celkový pocit ze života, proto je vhodné věnovat dostatek pozornosti jejich sladění. Barvy a vzory podlahy i stěn dokáží upravit prostor - zvýrazní jeho plusy a potlačí jeho mínusy.(Samozřejmě, pouze pokud jsme namíchali tu správnou kombinaci.) V praxi to znamená, že příliš nízký prostor dokážou opticky zvýšit, úzký zase prodloužit a tmavý prosvětlit a rozjasnit.
► žlutavě béžové dekory (dub, buk, javor) jsou příjemné, teplé, optimistické
► červenavě oranžové podlahy vytvářejí v místnosti velmi teplý pocit, vhodné je kombinovat je se žlutými odstíny
► módní a odolné tropická dřeva se zajímavou strukturou prostor neobyčejně oživí a rozzáří, těžko se k nim však hledá doplňková barva - ideální je, pokud jsou stěny v jemně tónované bílé barvě
► hnědé podlahy jsou vhodné do interiérů s dostatkem světla, mohou se kombinovat s podobnými odstíny jako tón v tónu nebo v kontrastu se světlými či doplňkovými barvami
Pokud mají stejnou barvu jako podlaha, ta pak vypadá větší; pokud jsou stejné barvy jako stěny, podlaha se zdá být menší.Velmi moderní detail - bez použití lišt - dodá interiéru vzhled upravenosti: v omítce nad podlahou se udělá mělká spára tak, že vznikne několikamilimetrová mezera, která vytvoří iluzi stínu.
V úzké a dlouhé místnosti třeba oko návštěvníka přimět k tomu, aby se pohybovalo zejména příčně a nevnímalo malou šířku prostoru. Dá se to udělat tak, že vzor na podlaze, případně koberec bude mít příčnou strukturu nebo lamely budou položeny kolmo na podélné stěny - oko je bude sledovat a bude mít dojem, že tato vzdálenost je větší než ve skutečnosti. V úzkých prostorách třeba opatrně zacházet i s barvou stěn. Pokud by byly dvě podélné stěny tmavé, cítili bychom se jako v tunelu. Podélné stěny by neměly mít ani vodorovné pásy - tento dojem by jen zesílily. Jedna stěna - nejlepší příčná nebo část podélné stěny - však může být barevná. Pokud je okno pouze na úzké stěně, bylo by vhodné interiér co nejvíce prosvětlit; množství světla totiž se vzrůstající vzdáleností od okna rychle klesá.
Pokud je prostor tmavý, s menším oknem nebo orientovaný na sever, můžeme ho rozjasnit světlou podlahou - méně pohlcuje a více odráží světlo, místnost se pak zdá být prostornější.Světlá podlaha sice působí čistě, ba někdy až sterilně, ale i trochu chladně, zvláště pokud je zkombinována se studenými barvami (modrá, zelená). Světlé podlaze sluší tmavší nábytek, zvolíme-li však bledší zařízení, barevný akcent dosáhneme doplňky (obrazy či vázami).Nedoporučuji použít na podlaze i nábytku stejnou strukturu téhož dřeva - riskujete fádní interiér. A vůbec, ve všech případech by měl odstín nábytku a odstín podlahy mírně lišit: nábytek by měl být o tón až dva tmavší než podlaha nebo podstatně světlejší, aby s ní nesplývá a prostor nepůsobil monotónně. Pokud je však většina nábytku oddělena od podlahy kusovým kobercem, snese se i stejný odstín. Tmavá podlaha na rozdíl od světlé působí stabilně, seriózní a útulně. Příjemným kontrastem k takové podlaze jsou velmi světlé stěny (které však nemusí být sněhobílé, vhodnější je spíše bílá s jemnou příměsí hnědé či šedé) a několik doplňků v jasných barvách, které interiér proteplí a rozjasní. Kombinace tmavé podlahy a sytých barevných stěn prostor zmenší, proto si ji můžeme dovolit jen tam, kde je ho opravdu dostatek.
Protože děti přibližně do věku 7 až 8 let stráví hodně času sezením a hraním se na podlaze, do dětských pokojů jsou vhodné měkké, teplé a dobře udržovatelné podlahy - přírodní dřevo nebo korek. Mezi nejodolnější patří klasické vlysy z tvrdého dřeva (nejčastěji se šikmým vzorem "na rybinu"), které vydrží při dobré údržbě v interiéru i 100 let. O něco méně odolná je palubovka, která se obvykle zhotovuje z levného měkkého dřeva, které je náchylnější k poškození. Oba druhy podlah se však dají jednoduše a vícekrát vytmelit a přebrousit. Poněkud méně vydrží plovoucí dřevěná podlaha, která vzbuzuje dojem luxusu; i ta se dá 2 - až 3-krát přebrousit a natřít. Naopak, laminátová podlaha se prakticky nedá opravit bez jejího rozebrání a vybrání poškozeného kusu. Pokud zvolíme laminátovou variantu, neuděláme chybu, pokud se rozhodneme pro co nejvyšší zátěžovou třídu, případně můžeme zvolit jiné řešení: vybrat levnou podlahu s tím, že ji i tak o několik let vyměníme. Laminátové podlahy jsou však na hry dětí trochu chladné. Korek sám o sobě není příliš odolný, pokud se však kvalitně nalakuje, udělá v dětském pokoji výbornou službu. A jak je to s výběrem barvy? Příliš tmavé podlahy mohou prostor výrazně zmenšit, proto je při běžných velikostech dětských pokojů vhodnější volit spíše střední tóny dřeva nebo korku. Kusový koberec je sice teplý, ale kromě vysávání vyžaduje i časté tepování (platí zejména při více dětech). Pokud chceme dětem přece jen dopřát koberec, nejvhodnější je kusový, například tkaný bavlněný s rozměry do 1,7 × 2,2 m, který se dá prát v pračce.
V místnostech, které jsou vystaveny častému působení vody (koupelny, předsíně, kuchyně), je asi nejvhodnějším povrchem dlažba. Se zbytkem bytu může ladit tón v tónu nebo s ním výrazně kontrastovat. Úplně světlou či bílou volme pouze tehdy, pokud jsme úklidoví maniaci - je na ní vidět každou špínu podobně jako na zcela tmavé každou částici prachu. Proto je ideálem kompromis - něco mezi světlou a tmavou. Lesklé dlažby třeba čistit častěji, ale jde to rychleji než čištění reliéfních povrchů, kde se v drážkách usazuje špína. Ve vlhkých exponovaných prostorách by měla být dlažba protiskluzová. Na příkladech vidět, jak rozdílné působí lesklá a matná dlažba.Matná, středně hnědá dlažba s dekorem dřeva v kombinaci se světle stěnami uklidňuje a stabilizuje, ačkoli je pravda, že prostor trochu zmenšuje. Námořnická modrá v kombinaci s bílou působí svižně a chladivě a její lesklý povrch znásobuje prostor, na někoho však tato kombinace může působit trochu studeně. Kombinace světlé dlažby a o několik stupňů tmavších stěn je neobvyklá a zvýrazňuje hranice podlahy a stěn.
► pro domácnosti: 21 - pro mírnou, 22 - pro střední a 23 - pro silnou zátěž,
► pro komerční účely jsou třídy odstupňovány od 31 po 33, přičemž třídy 23 a 31 jsou identické.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu