Jaký je rozdíl mez pokojovou klimatizací a odvlhčovačem?

Pokojová nebo okenní klimatizace pomáhá za horkých dní vytvořit v rozpálených bytech o hodně snesitelnější klima. Snižuje teplo v bytě a také vysušuje vzduch.

Ten je za horkých letních dnů nasycen vodními parami a vytváří v domovech prostředí ne nepodobné pobytu v tropických pralesech. Odstranit přebytečnou vlhkost v domě můžete dvojím způsobem. Buď si pořídíte klimatizaci, nebo odvlhčovač. Správná volba je závislá na typu interiérového klimatu, který požadujete upravit.
Odvlhčovač je schopen snížit vlhkost v domě, ovšem ale bez chladícího efektu, kterým disponuje klimatizační zařízení. Což samozřejmě může vyhovovat lidem, co sice mají vlhký byt, ale v létě je natolik zastíněn, že by klimatizaci jen stěží využili. Nicméně je třeba si uvědomit, že odvlhčovač není schopen snížit vlhkost v domě tak razantně a v tak krátké době, jako to umí pokojová klimatizace.
Pro bližší vysvětlení problému si zkusme pro začátek říct, co si lze pod pojmem vlhkost všechno představit. Pak snáze pochopíme, proč se jí lidé snaží z bytů odstranit a jaké způsoby jsou pro jednotlivé případy nejlepší. Připomeňme si, že vlhkost v interiérech se vyskytuje v několika formách – je to led, tekutiny a výpary. Termín “vlhkost” označuje určitou přítomnost vodních par ve vzduchu. Termín “relativní vlhkost vzduchu” vyjadřuje procentuální množství vody ve vzduchu v porovnání s maximálním množstvím vody, jež by mohl vzduch pojmout při dané teplotě.

Odvlhčovač.

Odvlhčovač je zařízení, které dokáže změnit relativní vlhkost ve vašem domě, pokud tato je příliš vysoká, aniž přitom změní teplotu v domě, pokud ta je naopak pro obyvatele vyhovující. Při vysoké relativní vlhkosti nad padesát procent se můžete cítit nepříjemně, dlouhotrvající vlhkost může způsobit i potíže s plísněmi v domě. Odvlhčovač pracuje tak, že se na studených částech zařízení vysráží vlhkost obsažená v cirkulujícím vzduchu, který odvlhčovačem prochází. Přebytečná voda se shromažďuje v odkapávací nádrži. Při dlouhodobějším používání odvlhčovače se podaří snížit relativní vlhkost v místnosti na optimální úroveň.

Teplota.

Okenní, centrální, nebo chcete-li pokojová klimatizace je primárně zaměřena především na snížení teploty v obývaných prostorách. Například teplotní podmínky v tropických a pouštních oblastech jsou většinou ve značném rozporu s požadavky moderního člověka na pohodlné bydlení. Na rozdíl od odvlhčovače, který vrací do místností vzduch o stejné teplotě, nebo možná i mírně vyšší, klimatizér ochlazuje vzduch a ten následně pouští do místností. Klimatizace tedy sice není primárně zaměřena na snížení vlhkosti v bytech, nicméně ve vedlejším efektu své práce má na úroveň relativní vlhkosti při bydlení nezanedbatelný vliv.

Pokojová klimatizace.

Odvlhčovač pracuje pouze se vzduchem v místnosti, ochladí ho, ohřeje a pak fouká do obytného prostoru na rozdíl od klimatizace, která horký vzduch zvenčí nasaje, ochladí a poté vydechuje do vnitřních prostor domu.  Další rozdíl mezi těmito zařízeními je v tom, že klimatizace při své činnosti používá freon, zatímco odvlhčovač ne. Technologicky i technicky se jedná o mnohem jednodušší systém bez větší zátěže na životní prostředí. Ten kdo potřebuje pouze zbavit byt nebo jiné prostory přebytečné vlhkosti, ať sáhne po odvlhčovači.  Je levnější, má jednodušší konstrukci a tedy i málo součástek, které by mohly způsobovat poruchy v chodu zařízení.  Pokud ale potřebujete snížit vysokou teplotu v bytě, nebo dokonce kombinaci vysoké teploty a vysoké vlhkosti, tak to už je úkol pro klimatizéry.

Způsob práce.

V podstatě odvlhčovač pracuje podobně jako klimatizace, ale nakonec přidává jeden krok navíc. Obě zařízení mají stejný úkol - ochladit vzduch a odebrat mu přebytečnou vlhkost. Odvlhčovač tuto práci dělá lépe, protože je konstrukčně primárně na tuto činnost zaměřen. Klimatizace pouze ochlazovaný vzduch fouká do místnosti. Odvlhčovač vzduch také ochladí, zbaví ho vlhkosti a následně ho i ohřeje a vrátí ohřátý a vysušený zpět do bytu. Jeho majitel a uživatel si totiž nepřeje mít v bytě větší chládek, on pouze vyžaduje, aby vzduch v místnosti byl sušší než tomu bylo doposud.

Tip: prohlédněte si našeho průvodce Jakou klimatizaci vybrat?

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Proč kompresor klimatizace vydává hluk?

Klimatizace se liší množstvím z hluku, který produkují. Když zjistíte, že Vaše jednotka klimatizace vydává...
více…

Hlučná klimatizace

Hlasité bzučení nebo rachocení vycházející z klimatizace vyžaduje zjištění příčiny a její odstranění,...
více…

Jak doplnit chladicí kapalinu v okenní klimatizaci

Během času můžete zjistit, že Vaše okenní klimatizace fouká teplý vzduch nebo nechladí tak jako předtím....
více…

Klimatizace rachotí

Klimatizace se stará o pohodlí ve Vašem domě a v horkém podnebí je nutností. Ne každá klimatizace však funguje...
více…

Jak zmírnit hluk z větracích otvorů a potrubí klimatizace

V domě s hlučnou klimatizací a potrubím se nežije příjemně a v létě se lidem v takovém domě špatně spí. Tento...
více…

Klimatizace vydává hluk a třese se

Klimatizace má mnoho pohyblivých součástí, z nichž všechny mohou vydávat hluk a způsobovat vibrace. U...
více…

Klimatizace vydává syčivý zvuk

V parném dni uprostřed léta Vám klimatizace přijde jako nejlepší kamarád. Pokud však nefunguje správně, život je...
více…

Pištivý zvuk z klimatizace

Pištivý zvuk z klimatizace Vás brzy začne velmi obtěžovat. Jednotka klimatizace vydává takový zvuk z různých...
více…

Klimatizace vydává pištivý zvuk

Jednotky klimatizace vydávají spoustu zvuků. Ty sahají od svištění po bzučení a vše mezi tím. Jeden z...
více…

Specifikace jednotek klimatizace

Klimatizace ochlazuje domovy lidí i veřejné budovy. V teplejším klimatu má klimatizace zásadní význam, aby lidé...
více…