Jaký je rozdíl mezi okenní a nástěnnou klimatizací?

Někteří lidé si oblíbili okenní klimatizaci pro její snadnou instalaci. Když teplota v létě vzrůstá, nebo se klimatizační změny projevují vyššími teplotami než obvykle, klimatizace místností může zásadně zvýraznit rozdíl mezi komfortním a špatným bydlením.

Bez centrální klimatizace máte v podstatě pouze dvě volby jaké jiné možnosti chlazení zvolit. Buď tedy zvolíte instalaci do okna, nebo přistoupíte k instalaci klimatizace skrze zeď. Rozdíly mezi oběma typy jsou zásadním příčinou v rozhodování při výběrech této chladící techniky.
Okenní klimatizace je nevelké zařízení určené k umístění do prostoru vymezeném rámem okna. Nástěnná klimatizace má stejnou funkci jako okenní, ale není umístěná v okně. Nástěnná klimatizace vyžaduje průchod skrze zeď a také je na zdi přimontovávána.

Instalace.

Instalace okenní klimatizace má obvykle tři hlavní kroky. Zahrnuje rozměření a vyznačení prostoru, kde bude klimatizace umístěna. Dále přišroubování a vložení do rámu okna a usazení těsnění kolem celé klimatizace. Instalace je v celku rychlá a bezproblémová, ovšem určitou nevýhodou je výrazná změna v designu a funkci okna. Oproti tomu, nástěnná klimatizace vyžaduje vyříznutí nebo vysekání otvoru skrze zeď.  Ten bude sloužit jako průchod do klimatizační jednotky. Vysekání takové díry bývá problém, protože se může při práci narazit na instalatérské nebo elektrické rozvody. Také dostat se skrze pevné materiály jako je beton není snadná záležitost. Po umístění celého zařízení na zeď se ještě musí provést tepelná a vodoodpudivá izolace kolem celého přístroje. Vzhledem k náročnosti celé instalace je většinou nutná účast člověka, který tyto práce zvládá. Pokud tedy majitel klimatizace není natolik schopný kutil, aby bez problémů vše zvládl sám.

Umístění.

Protože s instalací nástěnné klimatizace je mnohem vice práce a zařizování než je tomu u druhého typu, volí jej obvykle majitelé rodinných domů, bytů nebo podnikatelé, kteří podnikají ve vlastních prostorách. Okenní klimatizací mají spíše lidé bydlící v nájemném bydlení. Protože jak instalace, tak odstranění celého zařízení, například při změně bytu, je mnohem snadnější, než je tomu u nástěnného typu.

Flexibilita.

Nástěnná klimatizace je určena pro stalé umístění v domě nebo bytě. Není třeba, aby je majitel v zimě odstraňoval. Například v době, kdy chlazení delší dobu nevyužívá. Okenní klimatizace naproti tomu je zamýšlena jako dočasné zařízení, které se v zimních měsících odstraňuje a skladuje jinde, než přijde čas je opět namontovat zpět. Z tohoto úhlu pohledu je používání okenní klimatizace mnohem vice flexibilnější.

Zaměnitelnost.

Některé okenní klimatizace mohou být použity jako nástěnné typy, záleží na provedení. Samozřejmě obráceně to nejde, hlavně kvůli vysoké váze, která znemožňuje instalaci do okenního rámu. Bohužel je dost majitelů, kteří nerespektují doporučený postup montáže dodávaný výrobní firmou a umísťují klimatizaci na místa, kde nemohou správně pracovat. Tím samozřejmě riskují minimálně ztrátu záruky, ne li přímo nefunkčnost celého zařízení. V konečném důsledku pak obyvatelé klimatizovaných místností místo toho, aby si užívali příjemného a komfortního bydlení, se v době, kdy to nejméně potřebují, potí a opouštějí dusné prostory, aby se zchladili někde ve stínu.

Světlo.

Okenní klimatizace mají tu nevýhodu, že blokují část okna, někdy dokonce celé okno, ve kterém je nainstalována. Tím samozřejmě zamezují přístupu přirozeného světla zvenčí. Nástěnná klimatizace tento problém nezpůsobuje, protože přístroj je nainstalován zcela mimo okenní prostor.

Tip: prohlédněte si našeho průvodce Jakou klimatizaci vybrat?

 

comments powered by Disqus