Jak správně prostřít stůl?

Rozhodli jste se zorganizovat slavnostní večeři, ale nejste si jisti, jak správně prostřít stůl? Toto "tajemství" etikety skutečně ovládá jen málo lidí. A my vám poradíme, jak mezi ně patřit. 

Kouzlo elegance 

Možná nejsou dobré způsoby v současnosti tak oceňovány, jako tomu bylo v minulosti, právě proto jsou ještě cennější. Například pánové - pomyslete si, jak velký dojem byste udělali na svou partnerku, kterou jste pozvali na oběd či večeři a překvapili ji elegantně prostřeným stolem. Dobrými způsoby oslníte každou ženu. 

Nebo dámy - chystáte slavnostní večeři za účelem poznání partnerových rodičů? Budou vás zbožňovat, když zjistí, že elegance a styl vám nejsou cizí. A v tom je právě ono kouzlo správně prostřeného stolu. 

 

Vše má své místo 

Začněme s talíři. Ty uložíme kousek od okraje stolu, přibližně jeden palce. V případě, že se na nich nachází vzor, ​​talíř otočte tak, aby byl vzor napravo. Co zřejmě víte, je to, že pokud se chystáte servírovat i polévku, talíř na ni by měl být položen na talíři mělkém, čili na hlavní jídlo. 

Dále tu máme příbor, který má také své pevné místo. Nůž má být samozřejmě na pravé straně talíře a jeho ostří má směřovat dovnitř. Zapamatujte si, že má ležet v jedné rovině s talířem a zároveň vedle něj. 

Polévková lžíce je umístěna u nože, zatímco vidlička na hlavní jídlo je po levé straně talíře. A kam s menší vidličkou určenou na salát? Ta má své místo po boku hlavní vidličky. Vedle ní, ale zároveň co nejdál od ní, by měl být i papírový ubrousek složený na polovinu. 

Největší problém však nastává, pokud se chystáme servírovat dezerty a jiné chody, většinou totiž nevíme, kde by se měly nacházet ostatní lžičky a vidličky. A přitom je to tak jednoduché - lžičky patří vždy na pravou stranu k hlavní lžíci, zatímco vidličky na levou stranu k ostatním vidličkám. 

Existuje však i jiný způsob uložení "pomocných" příborů: dezertní vidličku můžeme uložit nad talíř a to tak, aby její ostří směřovalo vždy doprava. Nad ni můžeme umístit dezertní lžičku, ale opačným způsobem, čili tak, že její nabírací část bude namířena doleva. Jednoduché, že? 

 

Kam s chlebem a vínem? 

Pokud například k polévce budete podávat chléb, ten své místo najde na talíři, který leží nad hlavním talířem nad zmíněnými dezertními lžičkami či vidličkami. Spolu s ním se na talíři může nacházet i nůž na krájení a máslo. 

K dobré večeři neodmyslitelně patří i dobré víno. Pohár s ním umístíme na pravou stranu nad talíř. Patří se k němu poskytnout i sklenici vody, která by měla být zhruba o jeden palec níž, než pohár s vínem. 

Nyní jsme již připraveni na dokonalou večeři nebo slavnostní oběd. Abychom mu ještě dodali větší "šmrnc", na stůl můžeme dát květiny nebo vkusné ubrousky. Dobrou atmosféru navodí pěkné svíčky. Zapamatujte si však, že jednotliví hosté by při jídle měli na sebe vidět, proto se vyvarujte vysokým vázám s vysokými květy a podobným překážkám.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Neofort Rapido – čistič kuchyňských zařízení 750 ml

V kuchyni není třeba hromadit spoustu druhů čistících prostředků, ale některé jsou opravdu nepostradatelné....
více…

Argonit Inox pulitore – čistící prostředek na nerez 750 ml

Kovové předměty jsou krásné, ale je potřeba, pravidelně je udržovat v čistotě, regenerovat a chránit. A to nejlépe...
více…

MD16 – Ultra koncentrovaný sanitizér a čistič kuchyní, dóza 40 ml

Koncentrované úklidové prostředky jsou velmi praktické, účinné a oblíbené. Ale často váháme nad jejich cenou....
více…

MD16 – Ultra koncentrovaný sanitizér a čistič kuchyní, 1l

Čističe a sanitizéry na alkoholové bázi jsou vysoce účinné a bezpečné. Mají spolehlivé antimikrobiální,...
více…

Puligen – vysoce kyselý sanitární čistič, 1l

Koncentrované prostředky úklidové chemie šetří naše ruce, prostory, obaly a také naši peněženku. Patří mezi ně i...
více…

Trvanlivé jídlo se vám může hodit, pokud zrovna nestíháte, ale i v extrémních situacích

Trvanlivé jídlo na cesty je v podstatě alternativou různých cestovních konzerv. Oproti konzervám však poskytuje mnoho...
více…

Jak vybrat pohodlnou židli k jídelnímu stolu?

Židle k jídelnímu stolu je důležitou součástí kuchyně nebo jídelny a jedná se o hodně používaný nábytek. Proto...
více…

Kuchyňské dřezy Franke překvapí svou odolností a atraktivním vzhledem

Kuchyňské dřezy jsou neodmyslitelnou součástí kuchyňské linky. Pokud provádíte rekonstrukci či výstavbu kuchyně,...
více…

Granitové dřezy jsou odolné a jen tak je neponičíte

Když se řekne granitový dřez, řada z nás neví, jak vypadá a jaké jsou jeho užitné vlastnosti. Přitom tyto dřezy...
více…

Dřevěné obklady ze starých lodí, kterým naprosto propadnete

Originální, netradiční, s příběhem, tak přesně takto bychom mohli hovořit o dřevěných obkladech, které jsou...
více…