Klady a zápory indukční varné desky

Indukční varná deska je typem varné desky, která využívá elektromagnetickou energii k zahřátí určitého typu nádob a k uvaření jídla.

Elektromagnetické pole vytvořené indukční varnou deskou reaguje s železnými nebo železo obsahujícími nádobami a vytváří teplo. Protože hledisko bezpečnosti je v kuchyni vždy důležité, je tu otázka, jaká nebezpečí jsou spojena s těmito varnými deskami.

Popálení.

Jedním z nejatraktivnějších rysů varných desek je pro uživatele faktor chladu. Z indukčního sporáku můžete sundat prskající pánev, položit na plotýnku ruku, a přesto se nespálíte. To je způsobeno tím, že indukce zahřívá pouze nádobu a ne samotný povrch plotýnky. Když se dotknete pánve, popálíte se, ale když se dotknete povrchu varné desky, tak se nespálíte. Udržuje si stále pokojovou teplotu. Díky tomu patří indukční varné desky mezi nejbezpečnější kuchyňské prostředky k vaření. Díky této technologii je rovněž méně pravděpodobné, že se děti v kuchyni popálí.

Prsteny a náramky.

Protože indukční varná deska reaguje s kovem v nádobě a téměř okamžitě je zahřívá, možná Vás napadne, jak je to s prsteny a náramky. Přestavte si, že se natahujete pro pánev a že náramek na Vaší ruce obsahující cín se okamžitě zahřeje na víc jak 95 °C. Je to děsivá představa a designéři na ni mysleli předem. V indukční varné desce je bezpečnostní prvek, který brání elektromagnetickému poli zahřívat předměty, které obsahují méně železa než malý hrnec. Takže pokud nenosíte náramek o velikosti hrnce nebo pánve, je bezpečné mít při vaření na sobě šperky.

Bez odkryté spirály nebo plamene.

Elektrická varná deska má spirály, které se při vaření zahřívají na velmi vysokou teplotu. V domácnostech se běžně používá a dobře funguje. Avšak jedním z jejích největších nedostatků je horký povrch, a její schopnost zapálit utěrku nebo jiný předmět v dosahu, který pak způsobí v kuchyni požár. Plynové varné desky používají otevřený oheň, který je viditelným nebezpečím. Otevřený oheň z plynového hořáku může zapálit mnoho materiálů, od chňapky až po oblečení. Indukční varná deska nemá odkrytou spirálu nebo otevřený oheň, což je skutečnost, díky které je mimořádně bezpečná.

Záření.

Značný zájem vyvolala otázka působení elektromagnetické energie a s ní spojeného nízkofrekvenčního záření na zdraví člověka. To bylo předmětem zájmu především u mobilních telefonů, avšak o indukčních varných deskách byla také řeč. Dobrou zprávou je, že působení záření z indukční varné desky je minimální. Záření v podobě radiové frekvence z varné desky mizí asi ve vzdálenosti 30 cm. Takže pokud člověk nestráví vařením u varné desky ve vzdálenosti méně než 30 cm opravdu hodně času, není tu žádné známé riziko. Lidé s kardiostimulátorem by se však měli poradit s lékařem, jestli je pro ně používání indukční varné desky bezpečné. 

Náš tip:

Prohlédněte si našeho průvodce Jak vybrat správný elektrický vařič

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak vařit na indukční varné desce

Indukční varná deska nabízí pohodlí hořáku navíc. Je vhodná do domovů s malými dětmi, protože její povrch se...
více…

Jak používat indukční vařič

Indukční vařič nabízí pohodlí hořáku navíc v přeplněné kuchyni. Kromě toho šetří energii a je bezpečný...
více…

Jak funguje indukční varná deska

Indukční varné desky fungují mimořádně dobře, pokud používáte správné nádobí a správně zacházíte se...
více…

Jak vyčistit indukční varnou desku

Indukční varné desky kombinují úspornost s atraktivním moderním vzhledem. Indukční technologie nepoužívá...
více…

Rozdíly mezi indukčními a elektrickými varnými deskami

Indukční varné desky používají elektromagnetické pole a železné nádobí a nabízejí všechny výhody tradiční...
více…

Indukční varné desky

Indukční varné desky používají elektromagnetické pole a železné nádobí a nabízejí všechny výhody tradiční...
více…

Co je to indukční vařič

Indukční vařič Vám umožní rozšířit kuchyňský prostor o přenosnou plotýnku. Tato plotýnka zůstane chladná na...
více…

Základní části šicího stroje

Šicí stroje se liší podle značky a modelu, fungují však stejným způsobem a mají stejné základní...
více…

Typy šicích strojů

Šicí stroje se používají na sešívání látek pomocí nití. V roce 1846 patentoval E. Howe první funkční šicí...
více…

Problémy u šicích strojů

Howeovův vynález šicího stroje kolem roku 1845 byl nejprve považován za ohrožení pro krejčí a švadleny, uvádí...
více…