Klimatizace - úsporné stropní chlazení

Určitě dobře znáte ten pocit úlevy, když jste v létě z nesnesitelného horka vešli do staršího domu, například u babičky na vesnici. O přirozené ochlazení se postaraly tlusté zdi. Téměř stejný pocit zajistí i stropní chlazení.

bydlení, chlazení, klimatizace

Jednoduchá fyzika

Běžná klimatizace má své výhody, ale i nevýhody. Někomu může vadit nepříjemný průvan, pro jiného je zase otravné bzučení či praskot, neustále vypínání a zapínání zařízení či suchý vzduch. Vytvořit chladné a příjemné prostředí v interiéru, když venku vládne letní vedro, je možné i pomocí stropního chlazení. Princip, na kterém pracuje, spočívá v jednoduché fyzice. Jelikož chladný vzduch je, přirozeně, těžší, klesá směrem dolů (zatímco teplý vzduch stoupá vzhůru). Když teplota v interiéru vystoupí nad požadovanou přednastavenou hodnotu, strop se ochladí pomocí chladící vody o několik stupňů, takže povrchová teplota stropu bude nižší než prostorová teplota. Chlad tak sám začne přirozeně sálat směrem dolů. Systém využívá podobný princip jako podlahové vytápění - přímo ve stropě nebo v podstropní konstrukci jsou zabudovány trubky s cirkulující studenou vodou, která strop ochlazuje. Voda proudící ve stropě má přibližně 16 ° C, což je o 10 ° C více, než se používá v běžné klimatizaci. Rozdíl spočívá v tom, že aktivní chladící plocha při stropním chlazení je několikanásobně větší, čímž se i při vyšší teplotě cirkulující vody lze dosáhnout stejných výsledků s nižší spotřebou energie.

Estetický aspekt

Stropní chlazení se montuje přímo do stropu, proto nemusíte přemýšlet nad tím, kam klimatizační zařízení umístíte, aby ladilo s interiérem. Pokud uvažujete o klimatizaci ve svém domě či bytě, čím dříve se nad možnostmi zamyslíte, tím lépe. Před zahájením hrubé stavby si můžete vybrat ze všech dostupných systémů včetně stropního chlazení integrovaného ve stropní konstrukci. Pokud máte hotovou hrubou stavbu, můžete si zvolit podomítkové stropní chlazení či sádrokartonové stropní chlazení.

Několik alternativ máte i v případě, že svůj dům nebo byt rekonstruujete

Tehdy lze použít podomítkové stropní chlazení, ale vhodné jsou i sádrokartonové chladicí desky nebo kazety.

Úsporné chlazení

Faktem je, že stropní chlazení je ekologické a zároveň i ekonomické. Fyzickou vlastností vzduchu je totiž i to, že se při střetu s výrazně chladnějším povrchem kondenzuje a sráží se vlhkost. Takový proces je nanejvýš patrný v klimatizačních zařízeních, kde se teplý vzduch při styku zkapalňuje. Je to nežádoucí jev, protože vysušuje vzduch, což nepříznivě ovlivňuje zdraví. Kromě toho zvyšuje spotřebu energie klimatizace, neboť na tvorbu nežádoucího kondenzátu spotřebuje klimatizace 20 až 30% dodávané energie. Při stropním chlazení srážení vlhkosti ze vzduchu nehrozí, teplota chladicí vody není natolik nízká a rozdíly v teplotě vzduchu jsou menší. Voda má také lepší tepelnou vodivost, díky čemuž dokáže udržet a přenést stejné množství tepelné energie stokrát efektivněji než vzduch a využije k tomu až dvacetkrát méně elektrické energie.

Dá se stropem i topit?

Stropem je možno i topit - místo chladící vody se do stropu pustí topná voda. Povrchová teplota stropu by pro správnou tepelnou pohodu neměla být vyšší než teplota lidského těla, tj. 37 ° C .Proto by teplota vody do stropů neměla být vyšší než 40 ° C. Tím je omezen výkon stropního topení. Stropní topení se doporučuje pouze jako doplňkové vytápění tam, kde podlahové topení nemá dostatečný výkon a nepokrývá tepelné ztráty místnosti.

V kostce

• Stropní chlazení jistě ocení alergici nebo rodiny s dětmi.
• Protože tento systém nevyfukuje studený vzduch - pracuje na sálavém principu, je zdravotně nezávadný, nepřenáší zárodky bakterií ani virů, nevíří prach, roztoče či pyl.
• Rovněž nehrozí prochladnutí ze studeného vzduchu.
• Chlazení sáláním vytváří příjemné chladné prostředí nenápadně, poměrně rychle a efektivně. Teplota v místnosti je rovnoměrně vychlazená a pro pocit tepelné pohody stačí i vyšší teploty kolem 26 ° C.
• Stropní chlazení můžete namontovat do obýváku, ložnice a klidně i do dětského pokoje.
 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Tipy na instalaci okenní klimatizace

Během horkých letních měsíců je pro mnohé lidi život bez klimatizace utrpením. Okenní klimatizace je praktickým...
více…

Instalace klimatizace

Instalací klimatizace můžete změnit svůj domov z dusné potní komory na chladné a příjemné prostředí. Majitelé...
více…

Klimatizace nebo větrání okny?

Používání ventilátoru je energeticky nejefektivnější způsob chlazení vzduchu v domácnostech. Někteří lidé...
více…

Jak zastavit kapání z přenosné klimatizace

Přenosná klimatizace může kapat z mnoha důvodů, ale nejpravděpodobnějším z nich je nesprávná instalace do...
více…

Proč kompresor klimatizace vydává hluk?

Klimatizace se liší množstvím z hluku, který produkují. Když zjistíte, že Vaše jednotka klimatizace vydává...
více…

Hlučná klimatizace

Hlasité bzučení nebo rachocení vycházející z klimatizace vyžaduje zjištění příčiny a její odstranění,...
více…

Jak doplnit chladicí kapalinu v okenní klimatizaci

Během času můžete zjistit, že Vaše okenní klimatizace fouká teplý vzduch nebo nechladí tak jako předtím....
více…

Klimatizace rachotí

Klimatizace se stará o pohodlí ve Vašem domě a v horkém podnebí je nutností. Ne každá klimatizace však funguje...
více…

Jak zmírnit hluk z větracích otvorů a potrubí klimatizace

V domě s hlučnou klimatizací a potrubím se nežije příjemně a v létě se lidem v takovém domě špatně spí. Tento...
více…

Klimatizace vydává hluk a třese se

Klimatizace má mnoho pohyblivých součástí, z nichž všechny mohou vydávat hluk a způsobovat vibrace. U...
více…