Klimatizace vydává syčivý zvuk
V parném dni uprostřed léta Vám klimatizace přijde jako nejlepší kamarád. Pokud však nefunguje správně, život je velmi brzy mizerný, protože se dům zahřeje.
Jedním z projevů poruchy, kterého si u klimatizace můžete všimnout, je syčivý zvuk. Neznamená sice vždycky, že je někde problém, ale může znamenat. Je dobré znát možné příčiny syčení, když k němu dojde.
Tlak v kompresoru
Nejvážnější problém, který může způsobovat syčivý zvuk vycházející z klimatizace, je příliš vysoký vnitřní tlak v kompresoru. Může sahat od slabého syčení až po hlasitý sykot nebo zvuk, který mnozí popisují jako „jekot“. Tento typ zvuku z kompresoru může znamenat nebezpečnou situaci. Pokud ho Váš kompresor vydává, vypněte klimatizaci a zavolejte kvalifikovaného technika, aby problém spravil.
Únik z vnitřního ventilu
Podobný, ale tišší syčivý zvuk může vycházet z kompresoru klimatizace, když uniká vzduch z vnitřního ventilu. Když se stav zhorší, může se někdy podobat zvuku trumpety nebo trombonu. Zvuk způsobovaný unikajícím ventilem nejlépe postřehnete, když se systém vypíná. Na výměnu nebo opravu unikajících částí je potřeba technik ze servisu.
Expanzní ventil
Někdy není hlavním problémem syčivý zvuk vycházející z klimatizace. Během normálního chodu chladicí médium (např. freon) cirkuluje systémem trubic, čímž ochlazuje systém. Plyn se stlačuje a pak rychle rozpíná v místě nazvaném expanzní ventil. Rozpínání plynu v některých systémech klimatizace vytváří pravidelný slyšitelný syčivý zvuk, který je součástí procesu zchlazování. Toto syčení trvá jen několik sekund a dochází k němu v pravidelných intervalech. Není potřeba se ho obávat.
Větrací mřížky
Pokud syčivý zvuk z klimatizace vychází z větracích mřížek či otvorů ve Vašem domě, není zřejmě žádný větší problém ve fungování systému. Průchod vzduchu poháněného ventilátorem může způsobovat syčivý zvuk, protože potrubí skvěle vede zvuky. Navíc pokud jsou některé mřížky částečně zavřené, musí vzduch procházet úzkým otvorem, což zvyšuje jeho zvuk. V takovém případě mřížku více otevřete, aby se zvuk změnil ze sykotu na tiché syčení.