Z dosahu dětí třeba zcela odstranit jedovaté a jinak nebezpečné (pichlavé) druhy. Mnohé z nich lákají děti svými květy, případně listy, přičemž jejich pozornost si získávají zejména barevné plody okrasných keřů, trvalek, cibulovin nebo letniček.
Mezi velmi nebezpečné rostliny patří konvalinky (Convallaria majalis) - jedovaté jsou nejen voňavé květy, ale i červené plody, které dozrávají na podzim. V zahradách s dětmi by se neměly objevit ani růžově kvetoucí ocúny (Colchicum autumnale), purpurový náprstník (Digitalis purpurea), ostronožka velkokvětá (Delphinum x cultorum), oměj (Aconitum), okrasný tabák (Nicotiana alata), áron italský (Arum italicum), durman (Datura) ani ricin (Ricinus communis).
Z okrasných dřevin je vysoce rizikový lýkovec (Daphne mezereum), cesmína (Ilex), štědřenec (Laburnum anagyroides), proutnatec (Cytissus scoparius), břečťan (Hedera helix), brslen (Euonymus europaeus), kalina (Viburnum), pámelník (Symphoricarpos albus), ale také některé jehličnany, například jalovce (Juniperus sabina) či tis (Taxus baccata). Je důležité nezapomínat, že jedovaté jsou i některé druhy plevelů.
Nebezpečí píchnutí i vážnějšího poranění dětem hrozí i u růží a kaktusů.
Nezapomeňte, že z dosahu dětí by měly zmizet ostré předměty i chemické postřiky a hnojiva. V mnoha případech mohou být příčinou úrazu i některé terénní nerovnosti (strmé svahy, skalky a květinové zídky).
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu