Krbová kamna, která nepotřebují komín

Teplo rodinného krbu už dávno není pouze záležitostí velkých rodinných domů. Pokud máte dostatek prostoru, zděný krb může být jeho krásnou dominantou. Co však dělat, pokud není tolik místa? Alternativou vhodnou i do malých prostor jsou krbová kamna a moderní krby na jiné palivo než dřevo, které nepotřebují komín. Krbová kamna musí být, samozřejmě hlavně funkční a bezpečná, vhodně umístěna s ohledem na její vysoké teploty a musí být postavena podle příslušných norem.

bydlení, topení, krby bez komínu, elektrické krby, krby na biolíh

Prvním krokem k bezporuchovému chodu kamen

je výběr spolehlivého prodejce, který nabízí kvalitní výrobky. Nedoporučujeme upřednostňovat nízkou cenu před kvalitou, protože důsledky mohou být fatální.

Dříve, než otevřete peněženku, měli byste vědět

  • Zda chcete krbová kamna na vytápění, přitápění nebo jen jako estetický doplněk prostoru;
  • Jaké máte technické možnosti - zda máte k dispozici komín, na který je možné pec napojit;
  • Jak a kde uskladníte polena, pokud chcete krbová kamna na dřevo. Potřebujete totiž místo na uskladnění veškerého dřeva, ale i prostor blízko pícky na polena, které budete přikládat;
  • Jaký prostor máte k dispozici, protože ne každá krbová kamna jsou vhodná do každého prostoru.Optimální výkon pícky do konkrétního prostoru si třeba nechat vypočítat, abyste pak nebyli překvapeni, že hřeje jaksi málo nebo naopak, že po chvilce se v obýváku nedá vydržet, protože vám je příliš horko;
  • Jaké by měly být bezpečné vzdálenosti předmětů od horkého topidla a jak velkou a z jakého materiálu potřebujete nehořlavou podložku pod ni. Nejčastěji se využívá keramická dlažba, sklo nebo plech;
  • Zda bude materiálové a designové ztvárnění celého prostoru v souladu s kachlovými kamny v něm. Neznamená to však, že s moderním minimalistickým zařízením ladí pouze jednoduchá ocelová kamna. Při výběru je dobré nechat si poradit architektem, aby vás pohled na oheň těšil, a ne rozčiloval. Umístění, typ, velikost a materiál krbových kamen výrazně ovlivní celou místnost;
  • Pokud chcete mít otevřené ohniště v centru místnosti (určitě to pěkně vypadá na obrázcích v časopise), zda budete mít k dispozici volný prostor alespoň dva a půl metru kolem něj. Že kromě bezpečnosti zde vstupuje do hry i dominance tohoto výrazného prvku, potřebujete něj dostatečně velký a otevřený prostor - menší místnost by takový krb "pohltil". Pozor - nutností je perfektně navržen a zrealizován přívod vzduchu a odvod spalin do komína, abyste neměli místnost plnou kouře.
  • Jestli vás časem neomrzí nošení dřeva, odstraňování popela a pravidelná péče o komín. Pokud ano, raději si vyberte krb na plyn, biolíh (biolíh nebo gel) případně elektřinu, které jsou uživatelsky komfortnější. Poslední dva nepotřebují dokonce ani komín. Chybí jim však atmosféra hořícího dřeva s jeho vůní a praskáním;

Pokud se vám nechce přikládat

Plynový krb je komfortní alternativa, vizuálně srovnatelná s klasickým krbem na dřevo - plynový plamen plápolá mezi poleny ze speciálního keramického materiálu a vytváří iluzi ohniště. Takový krb je vhodný i pro domy s nuceným větráním rekuperací, protože na svůj provoz nepotřebuje vzduch z místnosti. Imitace však zůstane vždy jen imitací.

Ocelová krbová kamna můžou být jednoplášťová,

která vytopí prostor velmi rychlým sáláním přes sklo a plášť, jsou však i dost horká na dotek, takže pokud máte malé děti nebo domácí mazlíčky, je důležité dát pozor, aby se horké pece nedotkli, nebo aby se k ní ani nedostali. Lze si vybrat i dvouplášťovou krbová kamna, která jsou výkonnější, protože kromě sálání se teplo předává i prouděním teplého vzduchu, který se ohřívá mezi plášti. Tato pec je méně horká na dotek.
Litinová krbová kamna je velmi odolná, protože litina se nepřepaluje. Kromě toho tento materiál akumuluje teplo a příjemně sálá ještě dlouho po přiložení posledního polínka. Litinové pece jsou vhodné i pro vytápění chat nebo chalup, protože se rychle rozpálí a dlouho sálají teplo. Mají často rustikální vzhled, což může být zajímavým a oživujícím prvkem i v moderním interiéru. (Ale pozor - jsou horké a hrozí riziko popálenin.)

Pokud nemáte komín

Krb na biolíh má několik výhod - lze jej umístit kdekoliv, pověsit ho na zeď, postavit na podlahu nebo i na balkon či terasu, a na jeho zapálení potřebujete pouze zapalovač a palivo, certifikovaný 96-procentní biolíh, jehož základem je etanol (líh) . Lze jej buď nalévat v tekuté formě, nebo položit v tuhé formě do zásobníku. Navíc je upraven tak, aby hořel žlutým plamenem.Obsluha takového krbu je velmi jednoduchá a při provozu vzniká pouze minimální množství oxidu uhličitého (CO2) a vody, proto nepotřebuje napojení na komín. Pro srovnání: množství zplodin je asi takové, jaké vyprodukují dva hořáky v plynovém vařiči. Dokáže však příjemně prohřát vzduch ak dispozici je množství pěkných kousků s moderním designem.

Elektrický krb je další alternativou krbu,

který nepotřebuje komín a ani žádné palivo. Na jeho provoz stačí pouze elektrická zásuvka na 220 V. Navíc je při něm eliminováno i nebezpečí požáru, protože obsahuje tepelnou pojistku, která brání přehřátí. Nehrozí zde ani popáleniny, protože jeho povrch při provozu není horký. Prostor mírně ohřeje, ale nevytopí. Musíte se však smířit pouze s imitací ohně. Navíc je právě při tomto typu krbů, podobně jako u plynových, v nabídce množství produktů, jejichž estetické kvality jsou více než pochybné.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Plyn, médium minulého století?

Přestože topení plynem nepatří zrovna mezi nejlevnější, stále plyn zůstává na mnoha místech dominantním zdrojem...
více…

Umíte regulovat vytápění tak, abyste ušetřili?

Ve snaze dosáhnout co nejnižší náklady na vytápění, a přitom neztratit tepelnou pohodu se hromadně zatepluje,...
více…

Výměníky tepla - deskové a spirálové

Výměníky tepla jsou zařízení, která zprostředkují výměnu tepla mezi teplonosnými médii (plyn, kapalina). Dělí se...
více…

Úspora energie, kterou zajistí rekuperátor vzduchu

Princip větrání s rekuperací zní velmi jednoduše, i když samotná technologie je trochu složitější. Otvorem ve...
více…

Topit, šetřit a větrat?

Energetickou náročnost větrání lze snížit tak, že se instalují tzv. zemní výměníky tepla (zemní registry nebo...
více…

Krbové vložky je možné zkombinovat s teplovzdušnými rozvody

Tyto topné systémy jsou výhodným zdrojem tepla z ekologického i ekonomického hlediska. Teplovzdušné systémy mohou...
více…

Topení bez starostí

Jak si splnit sen o útulném a dobře vytopeném rodinném domě a přitom se nelekat obálek s vyučtováním cen za...
více…

Zdroj tepla, který šetří peníze

V létě si teplo nevybíráme, v našich končinách se o něj postará příroda (a občas tedy umí pořádně...
více…

Topení - topná soustava, výběr kotle a povinná údržba

Topná soustava se sestává ze zdroje tepla, z potrubního rozvodu s armaturami, z řídicího systému s prvky měření i...
více…

Kotel kondenzační - maximálně využitá energie zemního plynu

Spousta lidí si koupí kondenzační kotel, neboť je v akci nebo ho třeba má soused. Může se však stát, že kotel...
více…