Klasický horkovzdušný systém představují např. krbové vložky doplněné teplovzdušnými rozvody. Přes keramické sklo krbové vložky se do místnosti propouští sálavé teplo. Další teplo - akumulační - hromadí se v zásobníku a pak se mřížkou vpouští zpět do pokoje. Pomocí flexibilních, ale dobře tepelně i akusticky izolovaných trubek, a ventilátorů se teplo z vložky rozvádí dále, i po celém domě. Je však třeba počítat s tím, že každý ohyb trubky znamená ztrátu tepla 15 až 20 procent. Proto se na delší vzdálenosti používají ještě pomocné zabudované ventilátory. Nesmí se zapomenout ani na obtokové potrubí, kterým se přivádí vzduch, pokud by se přerušila dodávka elektrického proudu. Tento způsob vytápění je vhodný v nových stavbách. Jeho instalace ve starších objektech bývá příliš náročná. Pokud se stavbař rozhodne pro teplovzdušné rozvody, ušetří asi 30 až 40 procent nákladů na vytápění. Dobře tepelně izolované domy lze teplovzdušnými krbovými systémy vytápět celé.
V některých krbových vložkách se může využívat nejen dřevo, ale i uhlí. Při použití uhlí je nutná tepelná pojistka, protože uhlí má větší výhřevnost než dřevo. Krb lze kombinovat i s plynovým kotlem nebo se solárními kolektory. Umožní to krbová vložka s uzavřeným ohništěm, doplněná o výměník tepla s cirkulací vody. Připojit lze až 14 radiátorů. Pokud se teplota výrazně sníží, vložku můžeme přepnout na klasický plynový kotel nebo podlahové vytápění. Topná vložka je pouze připojena na přední a zpáteční běh centrálního vytápění.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu