Doba je špatná, je třeba šetřit. Tuto větu slyšíme snad ze všech stran. V našich domácnostech se to týká zejména šetření energiemi. A jak byste mohli nějakou tu korunu ušetřit za vodu v kuchyni, se dočtete právě v tomto článku.
Co způsobuje, že v kuchyni odteče tak hodně vody a často zcela zbytečně? Odpověď je jednoduchá, když trochu popřemýšlíte, určitě na to přijdete sami. Každý den stojíme v kuchyni před dřezem a čekáme na to, kdy nám už konečně bude téct voda, jakou právě v té chvíli chceme nebo potřebujeme. No ano, řeknete si, že je to jen pár kapek, ale kapka ke kapce a máte z toho pěkné množství zbytečně vyplýtvané vody. Hodně vody spotřebujeme i na mytí nádobí po jednotlivých kouscích, ačkoli se někdy tomu opravdu nemůžeme vyhnout.
Teplo se nám ztrácí kdesi na cestě od zdroje teplé vody k vodovodnímu kohoutku. Tato vzdálenost je velmi důležitá, protože právě na ní záleží, jaké budou tepelné ztráty vody. Pokud je větší než dva metry, jsou ztráty opravdu výrazné.
V domácnostech, kde je bojler, tato vzdálenost může být skutečně velká, protože ten bývá umístěn v koupelně, která může být od kuchyně několik metrů. Takže se zejména v zimě věru pořádně načekáme, než k nám teplá voda doputuje. Zkuste jen tak pro zajímavost spočítat množství vody, které vám zbytečně proteče a vyteče, zatímco čekáte na teplou vodu z bojleru a uvidíte, že jí opravdu není málo.
Ale každý problém má své řešení a tak je tomu i v tomto případě. Nejúčelněji je umístit průtokový ohřívač co nejblíže ke kuchyňskému dřezu, abyste v co největší míře zabránili tvorbě tepelných ztrát a tím plýtváním drahocenné vody.
Není to tak dávno, co se vedly polemiky, zda se myčkou dá spotřeba vody výrazněji omezit. Dnes je již jasné, že její obhájci měli pravdu. Myčka nádobí nám skutečně v šetření může velmi pomoci. A nešetří jen peníze, ale i čas a elektrickou energii.
Novější typy myček dokonce rozpoznají, jakým množstvím nádobí jsou naplněny a podle toho se sami rozhodnou, kolik vody a času na mytí je třeba použít. No nejrozumnější je samozřejmě mýt nádobí, když máme myčku zcela plnou.
Když si i přes nesporná fakta myčku nechcete pořídit, alespoň nemyjte nádobí pod tekoucí vodou, ale raději použijte vodu napuštěnou ve dřezu. Možná víte, možná ne, ale když myjete pod tekoucí vodou, spotřebujete přibližně třikrát více vody, než když myjete ve dřezu.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu