V současnosti je na našem trhu dostupné velké množství vysavačů a je jen na vás, zda se rozhodnete pro klasické přenosné vysavače (na suché vysávání, víceúčelové - multifunkční, automatické, ruční ...), nebo zvolíte další možnost v podobě centrálního vysávacího systému. Kromě toho, jak vysavač vypadá, v jaké je barevné škále a cenové relaci, je třeba se podívat pod jeho povrch, tedy jaký má sací výkon, příkon, hlučnost a v neposlední řadě i filtrační systém.
V krátkosti si rozeberme sací výkon, protože při nákupu bychom se měli ptát právě na tento údaj, který se měří ve wattech a prozradí nám sílu a efektivitu vysávání. Čím vyšší je sací výkon, zabezpečený velkým podtlakem a proudem vzduchu, tím lépe pro kvalitu vysavače. Rozsah sacího výkonu se pohybuje v mezích 100 - 350 W při běžných vysavačů. Nejkvalitnější vysavače v současnosti mají sací výkon až 400 - 440 W. U všech modelů se měří sací výkon na hubici a měl by se uvádět podle jedné normy, například IEC 312.
Často se dopouštíme chyb při hodnocení kvality vysavače podle výšky příkonu. Nejde však o údaj, který ovlivňuje kvalitativní funkce vysavače, ale kvantitu financí vynaložených za spotřebu elektrické energie. Příkon se také udává ve wattech a obvykle se pohybuje od 700 do 1 800 W. Tedy představa, čím vyšší příkon, tím silnější vysavač, není pravdivá.
Důležitá při koupi vysavače je jeho efektivní filtrace a účel nejen vysát prach a nečistoty, ale je i účinně zadržet a nedovolit jejich zpětné vypouštění do ovzduší. Třeba si rozmyslet, zda budeme šetřit peníze při koupi vysavače s textilním sáčkem, který nám jemný prach nezachytí, nebo se rozhodneme pro kvalitu vysavačů s několikastupňovou filtrací včetně speciálních filtrů na drobné částice. Pro určení schopnosti filtrace se udává tzv.. emise prachu v miligramech na metr krychlový (mg/m3) podle normy IEC 312. Pro orientaci uvedeme parametry filtrace vysavačů s nízkou úrovní, která má emisi prachu 0,25 mg / m3. Špičkové jsou ty výrobky, které mají úroveň emise prachu 0,002 mg / m3 a jsou vhodné pro alergiky.
Jistě nikoho nepotěší sobotní probuzení nepříjemným hlukem vysavače. Proto bez povšimnutí by neměly zůstat ani údaje o hlučnosti výrobku, udávané v decibelech. Důležitá je i norma, podle níž výrobce údaj v decibelech uvádí - nejčastěji podle standardu IEC 704. Průměrný vysavač dosahuje hlučnost okolo 80 dB, špičkové pouze 69 dB.
V úvodu jsme zmínili centrální vysávací systém (CVS), který zajišťuje vysoce účinné a komfortní odstraňování prachu a jiných nečistot centrálním způsobem ve všech místnostech a podlažích rodinného domu či bytu. Takové řešení vysávání našich domácností má několik výhod a charakteristik jako vysávání bez víření prachu, protože v místnosti se nasává pouze prach, který se potrubím odvádí přes agregát do exteriéru. Odvod nasátých nečistot je mimo obytný prostor.Sací výkon je o 10 až 40 procent vyšší než u přenosných vysavačů. Výhodou je bezhlučný provoz a jednoduchá manipulace pouze s lehkou pružnou hadicí, jakož i spolehlivost systému bez speciální údržby a nakonec dlouhá životnost. Při realizaci CVS třeba jako u jiných sítích technického zařízení vypracovat projekt, případně ideové řešení systému na umístění rozvodů a rozmístění zásuvek, aby bylo zajištěno optimální propojení zásuvek a co nejkratší vedení potrubí budovou. Vedení potrubí v podlahách, stěnami nebo v podhledech je třeba zvážit na základě daností interiéru a nenáročnosti řešení. Součástí CVS je agregát, který se nachází v nejnižší části domu, mimo obytných místností, v suterénu, resp. v garáži. Je umístěn tak, aby v blízkosti byla elektrická zásuvka na 230 V a pod agregátem volný prostor min. 40 cm na manipulaci. Montáž CVS probíhá ve dvou etapách. Jako první probíhá vlastní montáž potrubí do připravených drážek před omítkami a instalací podlahového topení. Vytvoří se větve a na jejich konci podzásuvka. Hadicové výstupy se umístí přibližně 30 cm nad úrovní podlahy a propojí se vzájemně řídícím vodičem. Ve druhé etapě se nainstaluje sací agregát s tlumičem a vnější vyfukovací klapkou. Namontují se vrchní zásuvky a celý systém se vyzkouší. Vysávání je již velmi jednoduché, protože vysavač se spustí automaticky po nasunutí vysávací hadice do libovolné zásuvky a naopak, automaticky se vypne vytažením hadice.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu