Kvalitní vysavač nevybírejte podle příkonu

Současný životní styl se velmi změnil. Stále více času trávíme v interiérech budov, kde vzduch v mnoha případech je stejně znečištěný jako v ulicích města. Průduškové problémy, astma, alergie a ostatní chronická onemocnění jsou odrazem jeho kvality. A jak je to přímo u nás doma? Mikroskopicky malé částice, prach, roztoči, alergeny z domácích mazlíčků, textilních vláken, částice ze stavebních materiálů i naše odumřelá pokožka našemu zdraví skutečně nedodají. Pokud opravdu chceme předejít vdechování velkého množství zvířených různorodých částic, zamezit dráždění dýchacích orgánů a vypěstování si pozdějších zdravotních problémů, je namístě poohlédnout se po kvalitním vysavači.

Kvalitní vysavač nevybírejte podle příkonu

Jak si koupit vhodný a kvalitní vysavač?

V současnosti je na našem trhu dostupné velké množství vysavačů a je jen na vás, zda se rozhodnete pro klasické přenosné vysavače (na suché vysávání, víceúčelové - multifunkční, automatické, ruční ...), nebo zvolíte další možnost v podobě centrálního vysávacího systému. Kromě toho, jak vysavač vypadá, v jaké je barevné škále a cenové relaci, je třeba se podívat pod jeho povrch, tedy jaký má sací výkon, příkon, hlučnost a v neposlední řadě i filtrační systém.

Výkon vysavače

V krátkosti si rozeberme sací výkon, protože při nákupu bychom se měli ptát právě na tento údaj, který se měří ve wattech a prozradí nám sílu a efektivitu vysávání. Čím vyšší je sací výkon, zabezpečený velkým podtlakem a proudem vzduchu, tím lépe pro kvalitu vysavače. Rozsah sacího výkonu se pohybuje v mezích 100 - 350 W při běžných vysavačů. Nejkvalitnější vysavače v současnosti mají sací výkon až 400 - 440 W. U všech modelů se měří sací výkon na hubici a měl by se uvádět podle jedné normy, například IEC 312.

Příkon vysavače

Často se dopouštíme chyb při hodnocení kvality vysavače podle výšky příkonu. Nejde však o údaj, který ovlivňuje kvalitativní funkce vysavače, ale kvantitu financí vynaložených za spotřebu elektrické energie. Příkon se také udává ve wattech a obvykle se pohybuje od 700 do 1 800 W. Tedy představa, čím vyšší příkon, tím silnější vysavač, není pravdivá.

Filtrace vysavače

Důležitá při koupi vysavače je jeho efektivní filtrace a účel nejen vysát prach a nečistoty, ale je i účinně zadržet a nedovolit jejich zpětné vypouštění do ovzduší. Třeba si rozmyslet, zda budeme šetřit peníze při koupi vysavače s textilním sáčkem, který nám jemný prach nezachytí, nebo se rozhodneme pro kvalitu vysavačů s několikastupňovou filtrací včetně speciálních filtrů na drobné částice. Pro určení schopnosti filtrace se udává tzv.. emise prachu v miligramech na metr krychlový (mg/m3) podle normy IEC 312. Pro orientaci uvedeme parametry filtrace vysavačů s nízkou úrovní, která má emisi prachu 0,25 mg / m3. Špičkové jsou ty výrobky, které mají úroveň emise prachu 0,002 mg / m3 a jsou vhodné pro alergiky.

Hlučnost vysavače

Jistě nikoho nepotěší sobotní probuzení nepříjemným hlukem vysavače. Proto bez povšimnutí by neměly zůstat ani údaje o hlučnosti výrobku, udávané v decibelech. Důležitá je i norma, podle níž výrobce údaj v decibelech uvádí - nejčastěji podle standardu IEC 704. Průměrný vysavač dosahuje hlučnost okolo 80 dB, špičkové pouze 69 dB.

Centrální vysávací systém

V úvodu jsme zmínili centrální vysávací systém (CVS), který zajišťuje vysoce účinné a komfortní odstraňování prachu a jiných nečistot centrálním způsobem ve všech místnostech a podlažích rodinného domu či bytu. Takové řešení vysávání našich domácností má několik výhod a charakteristik jako vysávání bez víření prachu, protože v místnosti se nasává pouze prach, který se potrubím odvádí přes agregát do exteriéru. Odvod nasátých nečistot je mimo obytný prostor.Sací výkon je o 10 až 40 procent vyšší než u přenosných vysavačů. Výhodou je bezhlučný provoz a jednoduchá manipulace pouze s lehkou pružnou hadicí, jakož i spolehlivost systému bez speciální údržby a nakonec dlouhá životnost. Při realizaci CVS třeba jako u jiných sítích technického zařízení vypracovat projekt, případně ideové řešení systému na umístění rozvodů a rozmístění zásuvek, aby bylo zajištěno optimální propojení zásuvek a co nejkratší vedení potrubí budovou. Vedení potrubí v podlahách, stěnami nebo v podhledech je třeba zvážit na základě daností interiéru a nenáročnosti řešení. Součástí CVS je agregát, který se nachází v nejnižší části domu, mimo obytných místností, v suterénu, resp. v garáži. Je umístěn tak, aby v blízkosti byla elektrická zásuvka na 230 V a pod agregátem volný prostor min. 40 cm na manipulaci. Montáž CVS probíhá ve dvou etapách. Jako první probíhá vlastní montáž potrubí do připravených drážek před omítkami a instalací podlahového topení. Vytvoří se větve a na jejich konci podzásuvka. Hadicové výstupy se umístí přibližně 30 cm nad úrovní podlahy a propojí se vzájemně řídícím vodičem. Ve druhé etapě se nainstaluje sací agregát s tlumičem a vnější vyfukovací klapkou. Namontují se vrchní zásuvky a celý systém se vyzkouší. Vysávání je již velmi jednoduché, protože vysavač se spustí automaticky po nasunutí vysávací hadice do libovolné zásuvky a naopak, automaticky se vypne vytažením hadice.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Teplá voda - základ koupelnové pohody - 1.část

Stabilní dodávka teplé vody dnes patří ke komfortu, bez kterého si už jen těžko dokážeme představit naši...
více…

Jak vybrat pečící troubu do domácnosti - 2.díl

Troubu můžete "krmit" nejběžnějšími způsoby - tedy elektřinou nebo plynem - ona se vám za to odmění teplem,...
více…

Jak vybrat pečící troubu do domácnosti - 1.díl

Tak neznámo, jak to vlastně s tou troubou je. Kdo to vymyslel, že je prý trouba duté těleso válcovitého tvaru ......
více…

Kuchyně od přípravy po finále

Pokud již máte dobře promyšlené, jaká by měla být vaše kuchyň, jste pevně rozhodnuti v otázkách jejího...
více…

Dům, kde vše ovládá jeden přívěsek na klíče

Lidé se neustále snaží zpříjemnit a zjednodušit si život. Bydlení je oblastí, kde si mohou splnit svá přání a...
více…

Základní části šicího stroje

Šicí stroje se liší podle značky a modelu, fungují však stejným způsobem a mají stejné základní...
více…

Typy šicích strojů

Šicí stroje se používají na sešívání látek pomocí nití. V roce 1846 patentoval E. Howe první funkční šicí...
více…

Problémy u šicích strojů

Howeovův vynález šicího stroje kolem roku 1845 byl nejprve považován za ohrožení pro krejčí a švadleny, uvádí...
více…

Jak kupovat šicí stroj

Šicí stroj je nutností, pokud plánujete doma šít v jakémkoli rozsahu. Práci zvládnete mnohem rychleji a...
více…

Jak se naučit základy práce se šicím strojem

Šití je příjemný koníček i činnost. Avšak stejně jako u kteréhokoli jiného nástroje či vybavení se musíte...
více…