Malování bytu na jaře, to je svěžest přírody, přenesená do uzavřeného prostoru!

Na jaře se probouzí nejen příroda ze zimního spánku, ale také my, lidé! Tedy ne, že bychom mohli celou zimu spát, ale některé činnosti prostě necháváme až na jaro. A patří mezi ně i malování bytu. To sice není zrovna nejoblíbenější, ale velmi nutná a potřebná údržba prostoru, ve které bydlíme. Nově vymalované stěny vnáší do bytu nejen pocit čistoty a lepšího bydlení, ale také zlepšení duševního zdraví!

malování, bydlení, barva

Nový vzhled bytu

Pokud jste svůj byt nevymalovali více než 4 - 5 let, máte nejvyšší čas to udělat! Otlučené rohy a osahané stěny kolem vypínačů nebo i různé cákance a šmouhy, které mimoděk přibyly na exponovanějších místech způsobují, že byt ani při nejlepší snaze nevypadá tak úhledně a čistě, jak bychom si přáli. Navíc pórovitá struktura barvy a omítky v průběhu let absorbovala různé prachové částice i pachy, v důsledku čehož působí pokoje šedivě a zatuchle. Právě nový nátěr dokáže zlepšit nejen vzhled bytu, ale zároveň přispěje k nižší prašnosti, provoní vzduch a zregeneruje mikroklima místností. Nová malba je zároveň příležitostí přinést do bytu osvěžující změnu barev, případně zvýšit odolnost ošetřovaných povrchů.

Výběr nátěru

V současnosti je na trhu široká nabídka různých interiérových nátěrů, které mají specifické vlastnosti. Ve vysoce exponovaných místech, jako jsou kuchyně, chodby či dětské pokoje určitě stojí za zvážení použití vysoce otěruvzdorné a omyvatelné barvy. Pokud vás trápí plísně, k dezinfekci postižených míst a k dalšímu zamezení růstu těchto mikroorganismů vám dopomohou penetrační nebo i malířské nátěry s fungicidním a antimykotickým účinkem. V ložnicích je dobré volit lehké prodyšné barvy, které umožní i hlubší struktuře stěn podílet se na regulaci mikroklimatu v místnosti. Pokud uvažujete o odolnějších, vodě odolných nátěrech do koupelny, sáhněte raději po barvách na silikonové, resp. silikátové bázi, než po akrylátových barvách. Ty totiž vytvářejí souvislou neprodyšnou vrstvu, která se může ve vlhkém prostředí začít odlupovat. Pokud uvažujete o barevných nátěrech, raději se vyhněte možnosti natónovat požadovaný odstín svépomocí, protože pokud si hned napoprvé nepřipravíte dostatečné množství barvy, pravděpodobně se vám na druhý pokus nepodaří namíchat stejnou barvu. Nejjednodušším řešením je koupit si již hotové, natónovanou barvy. Bílé nátěry se obvykle prodávají hustší, takže před použitím je třeba je zředit podle návodu. Kolorované nátěry se však prodávají již v konzistenci přichystané přímo na použití, s čímž je třeba počítat při určování množství potřebné barvy. U barevných nátěrů je asi nejdůležitější vlastností krycí schopnost, která ovlivní, kolik vrstev nátěru bude nutné použít.

Přípravné práce

  • Když už jste si vybrali vhodný barevný nátěr, můžete se pustit do práce. Před začátkem malování je potřeba veškerý nábytek a povrchy, které nemají být natřeny (včetně zárubní, vypínačů a lišt na podlahách apod.) překrýt fólií nebo přelepit páskou, protože moderní nátěry mají velmi dobrou přilnavost a po zaschnutí je problematické je dstranit.
  • Pro úspěšný výsledek je mimořádně důležitou fází příprava povrchu - odstranění všech odlupujících se částí staré malby a jejich vyhlazení, vyspravení otlučených míst, děr po hřebících apod .. V bytech, které již cosi zažily a na jejichž stěnách se vyskytují různé neidentifikovatelné fleky, mastné skvrny nebo mají mnoho zatmelených míst, je prakticky nezbytné použít penetrační nátěr, který povrch sjednotí, případně i zpevní a zajistí, že po uschnutí nového nátěru bude barva stěny jednolitá. Někdy je vhodné ještě před tím stěny omýt mýdlovou vodou.
  • Ideálním pomocníkem při svépomocném malování bytu jsou válečky. Při koupi válečku je třeba zvážit, jaká velikost bude správná, pro pohodlnou a efektivní práci. Velký váleček sice nanáší barvu najednou na větší ploše a tedy i rychleji, ale po namočení do barvy je poměrně těžký a neobratný. Malý váleček je zase potřeba namáčet do barvy častěji a obtížněji se dosahuje rovnoměrnosti nátěru. V každém případě budete potřebovat i jeden docela malý váleček nebo štětec, který použijete při nanášení barvy v rozích, na hranách a v těžko dostupných místech, např. kolem radiátoru.

Realizace nátěru

Natírat by se mělo začít u okna a postupovat do hloubky místnosti, aby bylo proti světlu zřetelně vidět, které části stěny jsou již natřené. Nejprve se natírá strop a potom stěny. Plochy si je potřeba nadělit na cca 1m široké pásy a ty postupně vyplňovat. Navíc je třeba dbát na správnou hustotu barvy a na to, aby na válečku bylo přiměřené množství barvy. Na regulaci množství barvy a její rozložení na válečku slouží plastová malířská mřížka. Natírat začínáme vždy uprostřed stěny a následně barvu roznášíme směrem nahoru a dolů. Druhou vrstvu barvy nanášíme vždy až po důkladném uschnutí první vrstvy, jinak by mohlo dojít k nalepení první vrstvy na váleček a znehodnocení celé práce. Na "ořezávání hran" při přechodech mezi dvěma barvami na jedné ploše nebo sousedících stěnách se používají speciální válečky s boční plechovou plochou, čímž se zaručí ostré ohraničení plochy a zabrání se tak nežádoucímu zabarvení vedlejší plochy. Vzhled přechodových míst, např. mezi bílým stropem a barevnou stěnou je možné vylepšit ozdobnými polystyrénovými lištami, které se na stěnu lepí akrylátovým tmelem.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Vůně My Fresh - originální osvěžení do malých místností, šaten a přihrádek

Americká jednička na trhu s interiérovými vůněmi, firma Fresh Products, přichází s novinkou v oblasti interiérových...
více…

Vůně Easy Fresh Fabulous

Interiérové vůně ve formě vyměnitelných krytů do osvěžovače vzduchu, americké jedničky na trhu s interiérovými...
více…

Vůně Easy Fresh Kiwi Grapefruit

Koupili jste si elektronický osvěžovač vzduchu, jedničky na trhu s interiérovými vůněmi, americké firmy Fresh...
více…

Vůně Easy Fresh Mango

Milujete exotické ovocné vůně? Jednička na trhu s interiérovými vůněmi, americká firma Fresh Products, která...
více…

Vůně Easy Fresh Spiced Apple

Elektronické osvěžovače vzduchu v interiéru, to je měsíc bez starostí z nepříjemných pachů. Cenově přijatelné,...
více…

Vůně Easy Fresh Cotton Blossom

Osvěžovače vzduchu v elektronickém přístroji, to je kvalita, která nikdy nezklame. Své o tom ví jednička na trhu s...
více…

Vůně Easy Fresh Cucumber Melon

Vůně Easy Fresh je náplň do osvěžovače vzduchu jedničky na trhu s interiérovými vůněmi, americké firmy Fresh...
více…

Vonná elipsa Remind Air Curve Fabulous

Vonné elipsy jsou velmi oblíbené závěsky, které nabízí jednička na trhu s interiérovými vůněmi, americká firma...
více…

Vonná elipsa Remind Air Curve Mango

Vonné závěsky si vybíráme podle vůně, která nám ladí s našimi čichovými buňkami, ale také koukáme na tvar a...
více…

Vonná elipsa Remind Air Curve Spiced Apple

Vonná elipsa z recyklovatelného termoplastu patří mezi univerzální osvěžovače vzduchu, jejichž pomoc oceníte...
více…