Matrace nemusí být nejdražší, ale měla by plně vyhovovat potřebám uživatele

Na úvod vás můžeme uklidnit, protože nic takového jako dokonalá matrace neexistuje. Není ani žádný jediný správný a vědecky potvrzený seznam parametrů, které má mít každá dobrá matrace. A podle zákonu schválnosti nejpozději do měsíce od nákupu nové matrace (kterému předcházel měsíční výběr) náhodou narazíte na jinou - lepší.

ložnice, postle, matrace, spaní, zdraví

Výběr matrace

Výběr matrace je velmi subjektivní. Přesto se dá při výběru matrace udělat dost pro to, aby vás nemrzela utracená částka, a aby se vám na ni dobře a zdravě spalo. Důležité jsou tyto základní předpoklady: Dobře znát sebe a své spánkové zvyklosti a potřeby. Nešetřit čas a nečekat, že si vyberete hned v první prodejně matrací. Při výběru matrace je třeba zohlednit to, že například vážíte 90 kilogramů a nejraději spíte na boku; a také to, že matraci není dobré vybírat jen na dálku nebo v hypermarketu, kde vám neporadí. Navštivte hned několik prodejen, porovnávejte a hlavně důkladně matraci sami vyzkoušejte. Pro orientační výběr matrace vyzkoušejte i některý z internetových průvodců .

Dopředu se připravte neboli matracové minimum

Než vyrazíte mezi regály nebo obsáhlé stránky e-shopů, věnujte pár minut studiu a seznamte se alespoň se základními parametry matrací. Ten první, se kterým se setkáte, bude pravděpodobně tvrdost matrace. Ten se nejčastěji označuje čtyř- až pětibodovou škálou:

 • nejměkčí matrace,
 • středně měkké matrace,
 • středně tvrdé matrace,
 • tvrdé matrace,
 • velmi tvrdé matrace.

Obecně platí, že čím těžší osoba na matraci spí, tím tvrdší matraci potřebuje. Tvrdší matrace jsou také vhodné pro spaní na zádech či na břiše. Naopak pokud rádi spíte na boku, potřebujete měkčí matraci. Na trhu také najdete tzv. partnerské matrace , což znamená, že jsou dvojí tuhosti. Z jedné strany tvrdší, z druhé měkčí. Oba partneři si tak mohou koupit stejnou matraci, otočením si ho ale přizpůsobí svým potřebám.

7 zón pro pohodlný a zdravý spánek

U vybraných matrací si můžete všimnout, že jsou rozděleny na zóny. To znamená, že mají v různých místech různou tvrdost a dokáží se tak lépe přizpůsobit tělu. Ideální počet zón je sedm - na hlavu a šíji, ramena, záda, kyčle, kolena, lýtka a kotníky.

Záleží na materiálu?

Je na čase pustit se do výběru materiálu matrace. Typů je dnes na trhu obrovské množství, proto si připomeňme alespoň ty nejrozšířenější spolu s jejich základní charakteristikou:

 • Pružinové matrace - výhodou je, že dobře větrají i na pevné podložce, nejsou však vhodné na polohovací rošty,
 • Taštičkové matrace - jsou velmi vzdušné, ortopedicky vhodné, uložíte je i na pevnou podložku, nejsou vhodné na polohovací rošty,
 • Latexové matrace - jde o hypoalergenní matrace, které se výborně přizpůsobují tvaru těla,
 • Matrace z HR pěny (studené pěny) - vynikají ortopedickými vlastnostmi, ocení je hlavně alergici, také jsou tvarově stálé a pružné,
 • Matrace z líné pěny - vzdušné a trvanlivé matrace s vynikajícími ortopedickými vlastnostmi, dobře se přizpůsobují tvaru těla, reagují na teplotu,
 • Matrace z PUR pěny - cenově dostupné matrace, vhodné spíše pro příležitostné přespávání, potřebují kvalitní rošt, PUR pěna se často kombinuje s dalšími materiály pro zlepšení vlastností matrace.

Na trhu najdete celou řadu matrací, které jsou tvořeny dokonce i kombinací několika materiálů. Doporučujeme vám proto sledovat materiál matrace spíše jako sekundární parametr a hledat raději konkrétní vlastnosti, které od svého matrace očekáváte.

Několik dalších tipů pro výběr správné matrace

 • Hledejte snímatelný a pratelný potah. Základní znak kvalitní matrace. Když ji několikrát ročně vyperete nad 60 ° C, udržíte na vysoké úrovni hygienickou kvalitu matrace.
 • Pevný, nebo polohovací rošt? Pokud v posteli rádi lenošíte, nebo tam musíte trávit hodně času kvůli zdraví, zvažte pořízení polohovacího roštu. Na ten musíte použít matraci, která je dostatečně pružná - na taštičkovou nebo pružinovou zapomeňte.
 • Ptejte se na zdravotní certifikáty. Požádejte prodejce o informace, zda je matrace zdravotně nezávadná, a zda je vhodná i pro alergiky nebo malé děti.
 • Nechte si doporučit vhodnou údržbu. Může se matrace vysávat? A jak často ji máme otáčet? A čím ji čistit, když ji polejeme třeba kávou do postele? Nechte si vše podrobně vysvětlit!

Jaká je na matraci záruka?

Pětiletá záruka již dnes není výjimkou. Zajímejte se, jakou dostanete na matraci nadstandardní záruku.

Nejdražší nemusí být rozhodně nejlepší

Daleko lepší je levnější, ale správně a pečlivě vybraná. Hledejte spíše takové matrace, které 100% vyhoví vašim potřebám.

Co nám napoví výška matrace

Vysoká matrace nerovná se automaticky dobrá matrace, ale výška vodítkem být může. Vysoká matrace bude pravděpodobně kvalitnější a pohodlnější, než nízká. Navíc nebude ani tolik náchylná na kvalitu roštu.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak vybrat dětskou postýlku?

Samostatný dětský pokoj nejmenší miminka většinou nemívají. Přestože je doba "baby vysílaček" a tak spojení...
více…

Příjemné a na došlap měkké korkové dlaždice vytvoří v interiéru pohodovou atmosféru

Stále větší oblibu mezi podlahovými krytinami získává korek. Kdo dává přednost ekologickým přírodním...
více…

Problém s plešatostí? Řeší ho hned několik postupů

Plešatost je velkým problémem. Velmi často je spojována jenom s muži, ale pravda je taková, že se dané problémy...
více…

Proč nám chybí vitaminy? Mohou za to léky, stres a kouření!

Vitaminy jsou důležité katalyzátory biochemických reakcí v těle. Podílejí se na metabolismu bílkovin, tuků a...
více…

Cviky na posílení Achillovy šlachy a jako prevence úrazu

Achillova šlacha je velmi namáhaná část našeho těla. Spojuje lýtkové svaly s chodidlovým svalem a patní...
více…

Zázvorové bonbóny dokáží posílit imunitu a zahnat stres

Zázvor je úžasný spojenec pro boj s nachlazením a chřipkou. Ale nemusíte čekat, až na první příznaky. Zázvor si...
více…

Přírodní kosmetika dokáže obnovit i hodně unavenou pleť

Naše pokožka má s námi až neuvěřitelnou trpělivost. Co my pokazíme, sama se snaží napravit. Ale její...
více…

Mandarinky - ozdoba stolu, vůně do bytu a účinná prevence chorob

Mandarinky dříve byly symbolem blížících se vánočních svátků. Dnes se dají koupit po celý rok, ale v létě a na...
více…

Kuří oko je třeba odborně odstranit a následně zrevidovat stav obuvi

Kuří oko je lidový název pro zhrublou a ztluštělou kůži v oblasti nohou, nejčastěji na palcích, patách nebo na...
více…

Probiotika mohou způsobovat poruchy soustředění

Syntetické léky mají své léčivé, ale i vedlejší, a to někdy hodně negativní, účinky. Některé z nich by měla...
více…