Moderní finský srub - materiál, vybavení, cena

Kresba dřeva, charakteristická vůně, spjatost s tradicí a otevřené možnosti pro současné architekty a investory nakloněných výhodám dřevěných konstrukcí. V případě současných finských dřevěných srubů se řemeslná zkušenost setkává s prvky moderní architektury v projektech a realizacích firem, které si vytvořily zázemí i v naší zemi.

bydlení, stavba domu, sruby, finské sruby

Srubový obytný dům se ve Finsku zrodil někdy v 17. století

Dokonce dosud stojí ve finských městech dřevěné čtvrti z 18. a 19. století. Dvě století se u nich stavějí i vícepodlažní dřevěné obytné domy s rámovými konstrukcemi. Architektura ze dřeva nabízí útulný, estetický a zejména funkční obytný prostor. Současné srubové dřevostavby finského typu vyhovují těm, kteří se při bydlení v souladu s přírodou nechtějí vzdát komfortu a výhod typických pro příměstskou zástavbu. Základní přírodní materiál dřevěných staveb je přitažlivý nejen svým původem a příjemným povrchem, ale nechává stavitelům volnost při zhotovení detailů. Architektura a interiér současných srubů se nebrání zaskleným plochám, vybraným detailům z oceli, mramoru nebo vzácných dřevin.

Dřevo - finská strategie

Finsko je důvěrně známé jako země tisíců jezer (přesněji 187 888 jezer a 179 584 ostrovů) a severských lesů, které zabírají asi 68 procent souše. Vše se spojuje v drsné nedotčené severské přírodě sem tam přerušené ostrovy vyspělé civilizace. Obytná sídla jsou většinou zakomponována do zalesněné krajiny a mnohé z nich při pohledu z letadla ani nerozpoznáme. Architektura dřevostaveb severu Evropy a zvláště srubových domů je fenomén, který osloví snad každého - odborníka i laika. Finské dřevěné srubové domy začínají být pojmem na stavebním trhu pro náročnou bohatší klientelu v Evropě, zemích bývalého Sovětského Svazu či Japonska a, jak se ukazuje, i u nás. Zasloužil se o to tak design, který reflektuje tradici a nádhernou severskou přírodu, jakož i špičkové technologie, které jsou zárukou kvality. Nejpoužívanější severskou borovici zocelili drsné klimatické podmínky v rovině výskytu zhruba 100 km nad a pod polárním kruhem. Mezi měkkými dřevinami jde o jednu z nejhouževnatějších a nejtrvanlivějších dřevin. Má vynikající tepelně technické vlastnosti, vysokou objemovou stálost při sesychání, trvanlivost danou vysokým obsahem pryskyřice, příjemnou barvu, texturu a vůni. Pokud k tomu přičteme tradičně dobrou architekturu, vynikající zpracování a vysokou úroveň detailu, pak mohou vznikat výjimečné dřevostavby s interiérem věrným odkazu severského designu v symbióze s estetikou a kvalitou srubové konstrukce.

Ve Finsku považují dřevo za národní strategickou obnovitelnou surovinu,

které si zde mimořádně váží a vědí, jak ji díky dlouhodobě promyšlené národní politice, zhodnotit. Mimo jiné zamezili vývoz nezpracované kulatiny. Stát podporuje export výrobků s vysokou přidanou hodnotou tak, jak je tomu v případě dřevostaveb. Jinak řečeno, ve Finsku zůstává větší část zisku ze zpracování dřeva, vytvořených je více pracovních příležitostí, nastartovaný ekonomický růst v oblasti, která má dlouhodobě mnohem větší perspektivu, než například automobilový průmysl. K tomu všemu je třeba dodat, že Finsko je považováno za zemi s nulovou korupcí.

Polární borovice

Husté dřevo polární borovice vyrůstá na suchých neúrodných půdách, na skalnatých i bažinatých podkladech. Na svůj růst vyžaduje hodně slunce a čistý vzduch. Severní Finsko poskytuje lepší geologické a klimatické podmínky, než ostatní regiony světa. Dřevina z tvrdých klimatických podmínek rostla pomalu, proto má uzavřenou strukturu. Dřevo je tvrdší, odolnější a sedání srubové stavby nastává v menší míře. Své vlastnosti si udržuje po desetiletí.

Hranaté sruby

Hranatý tvar je vhodný pro klasickou i moderní architekturu. Budovy s jejich použitím dostanou elegantní, nadčasové a čisté linie. Lepené sruby se méně kroutí, smrští a lepením mohou získat větší tloušťku. Takto není nutná dodatečná izolace ani v arktických podmínkách.

Kulaté sruby

Kulaté sruby jsou výrazné a charakteristické. Díky nim vzniklo mnoho luxusních projektů v Evropě a Asii. Kvalitu jejich konstrukce prověřila zemětřesení a tajfuny v Japonsku, extrémní vlhkost v Thajsku, enormní množství sněhu v Alpách či mrazivé teploty v Laponsku.

Dodatečná izolace

Dle požadavků zákazníka lze použít tenčí srub ve spojení s dodatečnou izolací. Aplikace izolace z vnitřní nebo vnější strany nejenže umožní stavebníkovi postavit nízkoenergetický dům s velmi nízkými náklady na vytápění, ale dává mu i svobodu při volbě pohledových stěn, které se dají povrchově různé upravit.

Srub v oblibě

Pochopit velkou popularitu dřevěných staveb ve Finsku - zejména tradiční srubové konstrukce a jejich vztah ke dřevu - znamená chápat především tamní blízký a emotivní vztah k přírodě. Vznikl historickým vývojem a neuspěchaným, uvážlivým životním stylem. Při návštěvě Finska najdeme množství zajímavých objektů původní architektury - srubových domů, dřevěných kostelů. Vedle nich vyrostly současné stavby inspirované původní dřevěnou architekturou. Dřevěný srubový rodinný dům je ve Finsku standardní realitou nebo alespoň přáním pro většinu obyvatel. Důvodem je zmíněný vztah k tradici a vysoká úroveň ekologického povědomí. Obyvatelé vnímají dřevo jako obnovitelný přírodní materiál, který znamená přínos pro životní prostředí, snižuje celkovou energetickou náročnost budov. Odborníci tvrdí, že dřevo váže z ovzduší skleníkové plyny, zejména oxid uhličitý, už během růstu stromu, že dřevěné sruby mají zhruba šestinásobně nižší energetickou náročnost při výstavbě a výrobě stavebních hmot oproti stavbám na silikátové bázi. Sruby mají zápornou bilanci energie potřebné k likvidaci.

I když Finsko je země se severským klimatem a tuhou zimou,

paradoxně se zde upřednostňuje způsob výstavby z jednovrstvých srubových stěn před sendvičovou skladbou pláště. Finští stavbaři si celkově nedělají těžkou hlavu z tepelné ochrany či energetické certifikace - pro tuto kategorii jsou vyčleněny samostatné normativní požadavky například i proto, že reálně postavené dřevěné srubové stavby, mají na zabezpečení tepelné pohody podstatně nižší spotřebu tepla na vytápění, než by se podle výpočtů očekávalo.

Typicky finský

Cenu srubu určuje materiál a technologie vyhotovení. Jde o čtyřstranně opracovaný srub z lepeného dřeva nebo masivního dřeva s důmyslně řešenými styky srubů. Ty zabezpečují odvod srážkové vody. Jsou spolehlivě utěsněné těsnicími profily proti vniknutí vzduchu a mají propracovaný systém rohových styků, ostění okenních a dveřních otvorů a všech uzlových detailů. U velkých výrobců se profily vyrábějí na automatizovaných linkách, které disponují počítači podpořeným systémem kontroly kvality s čárovými kódy. Takto se zabezpečí vysoká kvalita a malé množství chyb či zmetků. Všechny drážky na tesařské spoje, styky a rozvody instalací jsou už obvykle vytvořeny na přesných dřevoobráběcích číslicově řízených strojích. Některé výrobní haly výrobců dřevostaveb ve Finsku už připomínají scény z futuristických filmů. I když konstrukční systémy jsou dlouhodobě odzkoušené a ověřené v praxi, mají své limity, které se týkají rozměrů či celkové dispozicí obytné plochy. Ty má většina výrobců podchyceny vypracovanými podklady pro projektanty a perfektně fungující technickou podporou či samotnou projekcí za vydatné podpory výpočetní techniky. Exportně orientovaní výrobci mají propracovaný systém expedice, balení, označení jednotlivých dílů, dopravy a samotné montáže, takže připomíná stavba takového domu hru se stavebnicí Lego s podrobným manuálem. Přesto se nedoporučuje svěřit montáž laikům. Sruby se expedují ve výsledné mechanické povrchové úpravě, která dovoluje vyniknout textuře dřeva a na níž vidět každé - i nejmenší - poškození, opravy či přebroušení povrchu.

Moderní finský srubový dům

nelze vnímat jen v rovině fyzikálně-technických charakteristik či kvality architektury. Jde o ucelený systém se smysluplně a účelně využitou dispozicí, který by měl být začleněn do přírodního prostředí. Nesmí zde chybět sauna. Výroba srubových staveb ve Finsku může být v současné situaci inspirací i pro naše výrobce. Vybraná klientela náročných zákazníků, však při výběru mezi domácími a zahraničními dodavateli srubových domů, zřejmě upřednostní novodobý srub ze severské borovice od renomovaného finského výrobce.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Střešní ekologické izolace - celulóza a dřevovlákno

Byly doby, kdy střechy patřily zejména holubům, harampádí a na venkově zejména senu. V tom posledním případě to...
více…

Topný systém je vždy potřeba přizpůsobit konkrétnímu objektu

Vybíráte vhodné vytápění do svého domu? Správný výběr limituje velké množství podmínek z vnějšího i...
více…

Výběr správného komína

Návrh a projekt domu by měl vypracovat architekt tak, že zohlední všechny požadavky majitele a rovněž zajistí...
více…

Vybíráme rodinný dům

Obytné domy patří mezi základní typy budov, které se v zástavbě vyskytují nejčastěji. Charakter obytné zástavby se...
více…

Výhled z podkroví - vikýř

Ať si říká kdo chce, co chce o (ne)výhodách a porovnáních konstrukčních tvarů, stavebních materiálů, postupů...
více…

Základem každé stavby jsou dobré základy

Při návrhu základů platí, že optimální základové konstrukce jsou takové, které při nejmenší pracnosti,...
více…

Základní zásady při navrhování komínů

Komín je především funkční součástí domu, ne módním doplňkem. Většinou je z něj vidět pouze malou část, ale...
více…

Život v satelitních městečkách není pro všechny a vůbec není ideální!

Satelitní městečka se v Česku ve větší míře začaly stavět koncem minulého století. Lidé chtěli bydlet v domě...
více…

Moderní plastová okna - investice, která se vyplatí!

Plastová okna, to je poměrně vysoká investice, která se ale vyplatí a časem dokonce vrátí. Je to položka na které...
více…

Dům na míru má své výhody, ale dům z katalogu je také dobrou investicí

Výběr domu je velmi závažné rozhodnutí. Vybrat si dům z katalogu nebo nechat vypracovat projekt na míru? Obě varianty...
více…