Nebezpečí iontových fénů

Iontové fény jsou jednou z novinek na přesyceném trhu s potřebami pro krásu. Výzkumy ukazují, že iontové fény zlepšují lesk vlasů a omezují jejich čepýření. Představují však stejná rizika jako obyčejné fény.

Jak fungují

Obvyklý fén fouká horký vzduch, který urychluje vypařování vody z mokrých vlasů. Také iontový fén vytváří horký vzduch a tím umožňuje, aby se voda rychleji proměnila na páru. Kromě horkého vzduchu však iontový fén vydává také negativně nabité ionty. Ty se připojují k pozitivně nabitým mokrým vlasům a způsobují, že vlasová kutikula zůstane hladká a vlhkost zůstane uzavřená uvnitř. Iontový fén také omezuje statickou elektřinu, která způsobuje létavost vlasů. Iontové fény suší vlasy rychleji a zkracují tak čas, který ženy stráví ráno úpravou vlasů. Testy prokázaly, že iontové fény zlepšují lesk vlasů, neprokázaly však přesvědčivě, že je usuší rychleji.

Nebezpečí při používání

Fény na vlasy se vyvíjejí už celá desetiletí a jejich technologie je stále bezpečnější. Přesto když nebudete dávat pozor, může být fén nebezpečný, a iontové fény nesou stejná rizika jako konvenční fény. Je to například riziko spojené s rotujícím ventilátorem, vysokou teplotou, poškozením vlasů, elektrickým šokem a elektromagnetickým polem.

Ventilátor

Moderní fény jsou vybavené ochranným sítkem, které chrání ventilátory na zadní straně fénu. Když se však vlasy dostanou příliš blízko k sítku, mohou se i přesto zachytit do rotujícího ventilátoru. Zachycené vlasy budete muset ustřihnout nebo vytrhnout, což je bolestivé a může způsobit roztřepené konečky.

Horko

Přestože fény mají pod povrchem silnou izolaci, která brání tomu, aby se příliš nezahřály, můžete se popálit o válec fénu, pokud byste se ho dotkli krátce po delším používání. Fény také mívají na konci válce ochranné sítko nebo mřížku, aby děti nemohly strčit prsty dovnitř a vážně se popálit o topné těleso.

Poškození vlasů

Všechny fény stejně jako většina tepelných nástrojů na vlasy mohou vlasy poškodit. Avšak poškození je relativní. Používání fénu nastaveného na příliš vysokou teplotu může vlasy viditelně spálit a způsobit roztřepené konečky. Následně mohou roztřepené konečky způsobit, že vlasy budou matné a rozčepýřené, což by odporovalo výhodám iontového fénu.

Elektrický šok

Stejně jako každé elektrické zařízení představují i fény nebezpečí elektrického šoku. Mnohé jsou vybaveny ochranou při ponoření do vody, která brání zásahu elektrickým proudem, pokud by fén spadl do vody. Není však rozumné spoléhat pouze na ni a raději se vyhýbat kontaktu s vodou, když je fén zapojený.

Tipy a upozornění:

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Iontový a neiontový fén na vlasy

Iontové fény prý zlepšují lesk vlasů, zkracují dobu sušení a omezují čepýření a létavost vlasů. Mezi...
více…

Jak bezpečně používat fén

Fén na vlasy se stal běžným domácím spotřebičem, avšak mnoho lidí si není vědomo vážného nebezpečí, které...
více…

Jak funguje elektrický fén

Elektrické fény existují od 20. let 20. století, kdy se objevily v kadeřnictvích první fény, které se nasazovaly na...
více…

Jak funguje fén

Fény kromě sušení vlasů umožňují také vytváření některých účesů. Fén není složitý spotřebič, protože...
více…

Jak funguje iontový fén

Definice Hlavní rozdíl mezi iontovým fénem a obyčejným fénem spočívá v tom, že iontový fén vydává...
více…

Jak fungují iontové fény

Proč je iontový fén odlišný.Iontové fény způsobily rozruch v oblasti průmyslu péče o vlasy, protože dokážou...
více…

Jak opravit fén

Fén na vlasy je jedním z nejběžnějších domácích spotřebičů. Většina hotelových pokojů bývá vybavena...
více…

Jak používat fén

Přestože se může zdát, že fén je jednoduchý nástroj s nekomplikovaným použitím, měli byste při sušení vlasů...
více…

Jak používat iontové nástroje na vlasy

Iontovou technologii v péči o vlasy známe už nějaký čas. Kadeřnické nástroje, které ji využívají, vytvářejí...
více…

Jak spravit fén

Součásti fénu při jeho přirozeném fungování podléhají působení prachu a vysoké teploty. Není proto divu, že...
více…