Nejnezpečnější osvěžovač vzduchu je ten, který nepoužíváte

Ve snaze o vytvoření co nejpříjemnějšího domácího prostředí často saháme po různých pomocnících. Efekt jejich použití může být příjemný, ale pozor, důležité je sledovat i jiné faktory. Například, co zanechávají v prostředí, ve kterém se nejčastěji zdržujeme, odpočíváme, pracujeme, vaříme a jíme či spíme.

osvěžovač vzduchu, karcinogeny, vonné svíčky

Chcete-li dodržovat co nejzdravější životní styl,

určitě víte, že je důležité sledovat obaly výrobků a jejich složení. Tak, jak si v potravinách nekoupíte polotovar plný éček, pozor je třeba si dávat i při nákupu přípravků, které používáte na ošetřování domácnosti. Možná nevíte, že většina osvěžovačů vzduchu se syntetickými vůněmi funguje na principu, že přehluší nežádoucí pach uvolňováním chemických látek do prostředí. Tyto chemikálie překryjí naše nosní sliznice tenkou vrstvou, a tak cítíme vůni osvěžovače. Některé dokonce oslabí čichové nervy, které přenášejí signály z nosu do mozku a pomáhají identifikovat vůni. Tak se může stát, že vůni budeme cítit i v místnosti, ve které prakticky není, respektive nebudeme cítit nepříjemné pachy ...

Jaké nebezpečné látky mohou obsahovat osvěžovače vzduchu

  1. Benzen - podle Světové zdravotnické organizace, žádná úroveň benzenu nelze považovat za bezpečnou. Výzkumy prokázaly souvislost vystavení se benzenu s rakovinou a aplastickou anémií.
  2. Formaldehyd - známý karcinogen, který může způsobit podráždění kůže, očí, nosu, krku, astma, bolesti hlavy a také nevolnost až zvracení.
  3. Metoxychlor - toxický pesticid, který přetrvává v živém prostředí. Jeho použití jako pesticidu je zakázáno v Austrálii a dalších zemích.
  4. Paradichlorbenzen - známý je také jako 1, 4-dichlorbenzen. Bylo prokázáno, že způsobuje rakovinu u myší. Jeho výpary jsou jedovaté, mohou způsobit nevolnost, zvracení, závratě, únavu, bolest hlavy, podráždění kůže, očí, nosních dutin, ale i plic.
  5. Fenol - tato vysoce hořlavá látka způsobuje vážné kožní reakce.
  6. Ftaláty - jsou to nechvalně známé syntetické vonné látky, které na lidský organismus ovlivňují jako narušitelé hormonální rovnováhy. Jsou mimořádně nebezpečné pro malé děti a těhotné ženy, i jejich plody. Dlouhodobá expozice těmto látkám může ovlivnit hladinu testosteronu a vést k reprodukčním abnormalitám.
  7. Styren - i tato látka je riskantní z hlediska naší hormonální rovnováhy, může přispět k problémům se štítnou žlázou a také poruchám reprodukčního systému.

Další škodliviny v osvěžovačích

Existuje celá řada těch, které mohou vyvolat individuální podráždění, otoky nosní sliznice, nevolnost, kožní reakce. Kdysi sprejové osvěžovače obsahovaly chlorfluoruhlovodíky, kvůli vlivu na ozónovou vrstvu však byly zakázány. Nahradily je těkavé uhlovodíky - methylenchlorid, propan, n-butan, isobutan, které jsou nebezpečné i kvůli hořlavosti.

Vonné svíčky také nejsou výhra!

Řeknete si, nebudu používat chemii, koupím si vonnou svíčku s éterickým olejem. Zní to sice skvěle a vcelku i zdravě, ale tje pořeba si uvědomit, že vonné a aromaterapeutické svíčky jsou také vyrobeny z parafínů a syntetických vonných olejů, které při pálení uvolňují do prostředí toxické výpary. Problém je v tom, že většina těchto látek dosud nebyla testována z hlediska dlouhodobého a kumulativního vlivu na lidské zdraví. Mnozí odborníci se však přiklánějí k názoru, že i tyto chemické látky představují pro lidské tělo rizika, speciálně pro ty, kteří používají vonné přípravky dlouhodobě a průběžně. O to nebezpečnější mohou být pro malé děti, těhotné ženy, alergiky a astmatiky.

Co je tedy nejzdravější?

Udržovat domácnost permanentně v pořádku a v čistotě, důkladně větrat, ve starších bytech řešit zdroje nepříjemných pachů - často to může být plíseň či jiná pohroma ukrytá na místě, které není dostupné pouhým okem. Například na zadní stěně kuchyňské linky, za špatně utěsněnou vanou a podobně. Jistě není třeba zmiňovat, jak může být plíseň v bytě pro zdraví jeho obyvatel nebezpečná.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Pokojové rostliny v bytě a výhled z okna na zeleň? Ideální kombinace pro zdraví!

Pokojové rostliny v bytě, to není jen krásná dekorace. Pokud by tomu tak bylo, zcela by stačily umělé náhrady, které...
více…

Jak drobnými úpravami zútulnit ložnici?

Ložnice by měla být útulná a občas by také měla zažít nějaké změny. Sice převážnou část pobytu v ní...
více…

Klimatizace v bytě - účinný pomocník nebo zabiják?

Mít v bytě či domě klimatizaci je výhoda. Ale na druhou stranu všechno má své pro a proti. Stejně je tomu i u...
více…

Domácí sauna - zdraví a relaxace v pohodlí domova

Název sauna pochází z finštiny a znamená malou místnost, kde se dá ohřát. A také sauna ve Finsku patří mezi...
více…

Keramický bazén se snadno udržuje a má velmi dlouhou životnost

S bazény to je stejně jako s dalšími věcmi dlouhodobé spotřeby. Je lepší si připlatit, než neustále sloužit levné...
více…

Javor polní na živý plot i chutný jarní salát

Javor polní patří mezi vysoké listnaté stromy nebo také keře. Má nádherně vykrojené listy, které jsou působivou...
více…

Plíseň v bytě, to je neustálý boj, který někdy pomůže vyřešit až odborná firma

Boj s plísní na stěnách obytných prostor, to je často běh na dlouhou trať. Už už si myslíme, že máme vyhráno a...
více…

Africká fialka - zdravá, krásná a nenáročná rostlina do bytu

Africká fialka (Saintpaulia) je nenáročná pokojová rostlina. Pochází z afrického kontinentu. Od jejího objevení...
více…

Udělejte si útulný domov s minimem investicí

Domov má být vaším útočištěm, místem, kde se cítíte uvolněně, a kde si můžete dokonale odpočinout. Jeho vzhled...
více…

Rekonstrukce starého domu z důvodu úspory a zdravějšího bydlení

Je všeobecně známo, že rekonstrukce stávajících rodinných domů představují proces nesrovnatelně náročnější,...
více…