určitě víte, že je důležité sledovat obaly výrobků a jejich složení. Tak, jak si v potravinách nekoupíte polotovar plný éček, pozor je třeba si dávat i při nákupu přípravků, které používáte na ošetřování domácnosti. Možná nevíte, že většina osvěžovačů vzduchu se syntetickými vůněmi funguje na principu, že přehluší nežádoucí pach uvolňováním chemických látek do prostředí. Tyto chemikálie překryjí naše nosní sliznice tenkou vrstvou, a tak cítíme vůni osvěžovače. Některé dokonce oslabí čichové nervy, které přenášejí signály z nosu do mozku a pomáhají identifikovat vůni. Tak se může stát, že vůni budeme cítit i v místnosti, ve které prakticky není, respektive nebudeme cítit nepříjemné pachy ...
Existuje celá řada těch, které mohou vyvolat individuální podráždění, otoky nosní sliznice, nevolnost, kožní reakce. Kdysi sprejové osvěžovače obsahovaly chlorfluoruhlovodíky, kvůli vlivu na ozónovou vrstvu však byly zakázány. Nahradily je těkavé uhlovodíky - methylenchlorid, propan, n-butan, isobutan, které jsou nebezpečné i kvůli hořlavosti.
Řeknete si, nebudu používat chemii, koupím si vonnou svíčku s éterickým olejem. Zní to sice skvěle a vcelku i zdravě, ale tje pořeba si uvědomit, že vonné a aromaterapeutické svíčky jsou také vyrobeny z parafínů a syntetických vonných olejů, které při pálení uvolňují do prostředí toxické výpary. Problém je v tom, že většina těchto látek dosud nebyla testována z hlediska dlouhodobého a kumulativního vlivu na lidské zdraví. Mnozí odborníci se však přiklánějí k názoru, že i tyto chemické látky představují pro lidské tělo rizika, speciálně pro ty, kteří používají vonné přípravky dlouhodobě a průběžně. O to nebezpečnější mohou být pro malé děti, těhotné ženy, alergiky a astmatiky.
Udržovat domácnost permanentně v pořádku a v čistotě, důkladně větrat, ve starších bytech řešit zdroje nepříjemných pachů - často to může být plíseň či jiná pohroma ukrytá na místě, které není dostupné pouhým okem. Například na zadní stěně kuchyňské linky, za špatně utěsněnou vanou a podobně. Jistě není třeba zmiňovat, jak může být plíseň v bytě pro zdraví jeho obyvatel nebezpečná.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu