Není ložnice jako ložnice - postel

Hlavním kusem nábytku v ložnici je postel. Výběr tvarového řešení je individuální záležitostí, nevyhovující jsou však postele s uzavřeným podstavcem a úložným prostorem. Je to sice velmi praktické, ale taková postel vůbec nevyhovuje požadavku proudění vzduchu pod postelí, nemluvě o tom, že ukládat polštáře a peřiny vlhké od potu po nočním spánku do uzavřeného prostoru je i poměrně nehygienické, a postel se tak stává ideálním prostředím pro roztoče a bakterie. Je vhodné upřednostnit dřevěnou postel na nožičkách, jejíž konstrukce nebrání větrání matrace a lůžkovin ze spodní části.

bydlení, ložnice, nábytek, alergie

Z hlediska větratelnosti je vhodné,

když má postel i lamelový rošt, a měli bychom dbát i na umístění postele v ložnici. Nemá stát přímo na podlaze, ani ne příliš vysoko pod stropem.Ideální výška je 30 až 40 cm nad podlahou, což je výška přiměřená zalomení kolen, a současně tento rozměr nejlépe vyhovuje proudění vzduchu pod matrací a tepelnému komfortu při spaní. Pro alergiky je nevhodné umístit postel ke stěně pod okno nebo v linii okna a dveří. Stejně jako výběr konstrukce postele, velmi důležitý je i výběr matrace. V současnosti se používají matrace s pružinovým jádrem, s tuhým jádrem, vícevrstvé matrace a v poslední době dokonce vodní matrace. Pro nemocné alergii je však důležitější, aby byla matrace vyrobena ze zdravotně nezávadných přírodních materiálů, aby byla vzdušná a dala se dokonale čistit. Přední výrobci už reagují na poptávku výrobou takzvaných biomatrací, které se dají rozložit na části a prát při teplotách vyšších než 60 st.Celsia, což je teplota, kterou již roztoči nesnesou.

Biomatrace se vyrábějí se stranami rozlišovanými na zimní a letní použití

a díky ochrannému čalounění a potahu, které jsou rovněž vyrobeny jako vnitřek matrace z antialergických materiálů, mají dobrou tvarovou stabilitu, nevlhnou, a navíc mají pěkný estetický vzhled. Příjemné teplo každou noc nám zajišťují polštáře, přikrývky a ložní prádlo. Náplně z peří dnes považujeme za málo hygienické a jsou příčinou mnoha alergických onemocnění. Pro ty, kteří se nechtějí vzdát peří, by mohly být řešením polopropustné povlečení, vyrobené z materiálu s minimální velikostí pórů. Póry mezi jednotlivým vlákny jsou tak malé, že se přes ně do peřin nedostane prach, alergeny a ani roztoče, pouze vzduch a vlhkost, čili kůže může během spánku volně dýchat.Vhodnějšími materiály jako peří na náplň do polštářů a přikrývek jsou polyestery, ze kterých se přidáním bavlny vyrábějí speciální prostorově tvarované duté vlákna ve tvaru vločky, poskytující již při malých tloušťkách dobrý tepelný komfort. Mají malou hmotnost a dají se opakovaně prát i vyvářet bez ztráty kvality. Matrace, polštáře, přikrývky a ložní prádlo třeba prát co nejčastěji a opakovaným praním zcela zabránit zavlečení alergenů do postele, čímž lze dosáhnout téměř sterilní prostředí, které umožní alergikovi nerušený spánek.

Ložnicový nábytek

Nábytek do ložnice pro nemocného na alergii vybíráme podle zásady - čím jednodušší, tím zdravější. Rozmanité tvarování předních ploch skříní a stolečků je nevyhovující, jednoduchý výraz nábytku je v tomto případě devizou a umožní snadnou udržovatelnost. Z materiálů vhodných pro alergika se nachází na prvním místě dřevo a materiály, které lze ošetřovat vlhkým hadrem.

Je ideální, pokud se ložnice nemusí používat i jako šatník

Oblečení, ve kterém byl alergik venku, se má odkládat jinde, a pokud se po návratu z práce domů hned osprchuje, nezanese si do ložnice pylové částice a prach z těla a vlasů. Ložnice by neměla být skladištěm nepotřebných věcí, neměly by v ní být přeplněné police, stohy časopisů a knih a zbytečné doplňky. V ložnici, kde spí alergik, nemají místo ani květiny, protože zem v květináčích často napadají plísně a na listech se zachycuje prach. V ložnici by měl být namontován a nepřetržitě zapnutý čistič vzduchu, který nejenže vhání do místnosti čerstvý vzduch, ale ještě předtím ho zbaví prachu a pylových zrnek.

I když třeba hodně věcí z ložnice nemocného na alergii odstranit,

neznamená to, že se její interiér nedá zpestřit. Pěkným doplňkem může být například omyvatelné barevné kožené křeslo a místnost lze oživit i zrcadly, které vytvářejí dojem většího prostoru a působí velkoryse. Příjemnou atmosféru lze dosáhnout i barvami a osvětlením. S barvami se dá v bytě doslova čarovat, dodávají stěnám nové dimenze, umožňují vytvářet v prostoru množství variací a estetických změn. Do ložnice se dá bez rizika použít kompozice z přírodních barev, teplých tónů a různých vzorů. Výborným prostředkem k dosažení optické pohody jsou i tapety, přičemž upřednostňujeme tapety s omyvatelnou povrchovou úpravou.

I pomocí osvětlení se dají dosáhnout zajímavé efekty,

například pokud místnost osvětlíme více světelnými zdroji a necháme vyniknout některým detailům. I když při zařizování ložnice pro nemocné alergií převlá střídmost a jednoduchost, navzdory všem omezením ji lze zařídit tak, aby z ní sálalo teplo a příjemná pohoda a současně aby v ní bylo zajištěno zdravé prostředí, tak důležité pro ničím nerušený odpočinek.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Vinylové podlahy do ložnice

Správný výběr podlahy je velmi důležitý pro pohodlnost a také estetiku vaší místnosti. Vybrat správně tu...
více…

Verde Eco Disincrostante 1l – prostředek na vodní kámen

Vodní kámen je v místech s tvrdou a velmi tvrdou vodou běžná záležitost. Určitě je ale potřeba, nevzhledné...
více…

MD15 – Super koncentrovaný povrchový čistič a sanitizér, dávka 40 ml (pro 1 lahev)

Žijeme v době, která vyžaduje vzhledem k epidemiologické situaci zvýšenou hygienu, a to nejen tu naši, osobní, ale...
více…

KC Professional – stojan pro elektronický dávkovač desinfekčního přípravku

Dávkovače dezinfekčních prostředků jsou velice praktické pomůcky osobní hygieny rukou. Jenže v mnoha provozovnách...
více…

KC Professional – elektronický dávkovač desinfekčního přípravku na ruce, nerezový

Designový dávkovač dezinfekčního přípravku na ruce, to není jen účinná prevence infekčních chorob, ale také...
více…

Rostoucí ceny nemovitostí vytlačují mladé rodiny do menších bytů a z velkých měst

K dlouhodobě rostoucím cenám nemovitostí se v posledních měsících přidaly další faktory, které se již významně...
více…

Efficace Mobili – politura na nábytek, 0,75 l

Dřevěný nábytek bez lesku a s vrstvou prachu, to vůbec není hezká vizitka. Přitom není nic lehčího, než občas...
více…

Argonit Gel Clorattivo – sanitizační a chlorový odstraňovací prostředek, 5 KG

Čistící prostředky s obsahem chlóru jsou velmi účinné, přesto často brané jako poslední možnost dokonalého...
více…

Argonit Gel Clorattivo – sanitizační a chlorový odstraňovací prostředek, 1 L

Produkty s obsahem chlóru jsou velmi účinné, přesto často brané jako poslední možnost dokonalého vyčištění. K...
více…

Argonit AS21 – čistič tvrdých povrchů, 1l

Žijeme v době, kdy již dezinfekce povrchů není nutností jen v nemocničních zařízeních. Pomalu se stává denní...
více…