Příchod elektrických holicích strojků způsobil revoluci ve způsobu holení u mužů i žen. Adaptací na elektřinu se holení stalo bezpečnějším a efektivnějším a od svého objevení na počátku 20. století prošlo dlouhou cestou.
Moderní elektrické strojky obsahují nabíjecí baterii, čím umožňují kvalitní oholení kdykoli, třeba před odchodem do práce.
První elektrický holicí strojek byl patentován v roce 1928 v USA. Nejstarší holicí strojky se skládaly z jednoduchého systému kovových pásků, které vousy před oholením mírně vytáhly, a pak se zbytek vousu mohl stáhnout zpět do své folikuly. Zapojovaly se do běžné elektrické zásuvky. Protože konkurence přináší pokrok, další firmy předvedly na trhu v roce 1937 nové vylepšené verze holicího strojku. Díky této konkurenci získaly holicí strojky rotační hlavice a napájení na baterie.
Existují tři základní typy elektrických holicích strojků. Dva nejrozšířenější typy jsou přímými potomky planžetového a rotačního (hlavicového, frézkového) holicího strojku, které byly vynalezeny počátkem 20. století. Planžetové strojky bývají menší a levnější, ale zároveň méně efektivní než dokonalejší hlavicové strojky. Hlavicové strojky se skládají z několika rotačních hlavic s mnoha čepelemi. Další vylepšení představují voděvzdorné holicí strojky, které jsou určeny na použití ve sprše a/nebo na mokré vousy.
Hlavní funkce elektrických holicích strojků je stejná, a to odstraňování vousů či chlupů. Výhody elektrického strojku při holení objevili muži i ženy, a to ať už se jedná o vousy na tváři nebo o chlupy na nohách či jinde. Pánské holicí strojky se funkcí liší od dámských hlavně v tom, že pánské obsahují také zastřihovač vousů, jednoduché výklopné zařízení na zastřihování vousů, knírů a kotlet. Strojky s nabíjecími bateriemi můžete obvykle nabít přes noc a po nabití nepotřebují elektrickou zásuvku.
Elektrické holicí strojky mají spínač na zapínání a vypínání, který brání náhodnému spuštění po zapojení strojku do zásuvky. Kromě toho strojky napájené nabíjecími bateriemi mají indikátor (kontrolku), který dá uživateli vědět, když se baterie strojku nabíjí a když je nabitá. Klasické hlavicové strojky často mívají pod hlavicemi prostor, kde se shromažďují oholené vousy. Protože to bývá nepříjemné, výrobci ke strojkům obvykle přikládají čisticí kartáček, lubrikační olej a návod na údržbu.
Při přechodu na elektrický holicí strojek si muži často myslí, že jim přinese stejně důkladné oholení jako klasická žiletka. To však není pravda. V průběhu času si však noví uživatelé elektrického strojku na něj více zvyknou a lépe se s ním naučí pracovat, takže získají cvik a tím důkladnější oholení. Navíc mnohé holicí strojky, které jsou inzerovány jako určené do sprchy, nejsou 100%ně vodotěsné, ale pouze voděvzdorné.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu