O fénech

Ženy i muži používají fény už celá desetiletí na rychlé vysoušení vlasů a na vytváření účesů. Tento malý spotřebič je považován za nutnost při každodenní úpravě zevnějšku.

Takže v hotelových koupelnách bývá na stěně pevně připojený fén, a také se vyrábí cestovní fény, které si s sebou můžete všude brát. Fén si udržel svůj základní tvar od 20. let, i když je soustavně vylepšován novými materiály a novou tepelnou technologií.

Funkce

Fén je elektrický spotřebič do ruky používaný na rychlejší odstraňování vody z vlasů, než by tomu bylo při přirozeném sušení. Vnitřní spirály zahřívá elektřina a malý ventilátor vtahuje vzduch na horké spirály. Horký vzduch proudící z fénu pak pomáhá vypařovat molekuly vody, které se drží na vlasech.
Fén můžete používat na prosté vysoušení vlasů, anebo s ním vlasy vytvarovat do účesů. Kartáčem, kulmou nebo jiným nástrojem podržíte vlasy v určitém tvaru a fénem je přitom vysoušíte, čímž vytvarujete vlny, kudrliny, zahnuté vlasy nebo zcela rovné vlasy.

Typy

Fény mají různý výkon obvykle v rozsahu od 1200 do 1875 W. Existují klasické velké fény nebo menší cestovní fény, které jsou lehčí, mají méně možností nastavení a často bývají méně výkonné. Profesionální fény jsou obvykle větší, těžší, výkonnější a odolnější než běžné domácí fény pro spotřebitele.
Fény mohou mít jeden ze tří typů spirály: kovovou, keramickou nebo turmalínovou. Keramická spirála bývá považována za kvalitnější než kovová, protože keramika se zahřívá rychleji a rovnoměrněji a suší vlasy rychleji s menší pravděpodobností poškození. Turmalín je cenově nákladný drahokam, který vydává více negativních iontů, o kterých jak výrobci tak uživatelé tvrdí, že způsobují méně statické elektřiny a čepýření vlasů. Turmalín rozbíjí molekuly vody, což vede k lepší absorpci a měkčím uhlazenějším vlasům a zároveň suší rychleji (až o 80 procent!).
Možnosti nastavení se na různých modelech liší, mnohé nabízejí jen malý teplotní rozsah a tlačítko na studený vzduch, který pomáhá upevnit vytvořený účes. Jsou k dostání nástavce, které rozptylují vzduch a redukují čepýření u kudrnatých vlasů, stejně tak jako fény v podobě difuzéru s pomalejšími ventilátory a vysokou teplotou, které rychle vlasy vysouší bez toho, aby vyrovnaly kudrliny. Některé modely mají rovněž hřeben, vyrovnávač a další nástavce, anebo si je můžete objednat zvlášť.

Historie

Vynález elektrického fénu byl inspirován horkým vzduchem vycházejícím z výfuku vysavače a objevil se už v roce 1890. První fény byly velké a nešikovné a nestaly se součástí domácností dokud nebyly ve 20. letech vyvinuty fény do ruky. První fény byly z oceli, díky čemuž byly odolné, ale také velmi těžké.
Třicátá léta přinesla fény nasazované vsedě na hlavu, které se v kadeřnictvích používají dodnes. Modely s kovovým nebo dřevěným držadlem vystřídaly lehčí plastové modely. V 70. letech byly vylepšeny bezpečnostní prvky, které snížily počet nehod a úrazů způsobených elektřinou.

Tipy a upozornění:

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Co je to fén s difuzérem

Pokud máte kudrnaté kadeře, fén s difuzérem Vám pomůže předejít zamotaným zacuchaným vlasům nebo vlasům...
více…

Fakta o fénech

Fén na vlasy je běžným domácím spotřebičem oblíbeným ženami a teenagery a používá se na sušení vlasů a...
více…

Funguje skutečně iontový fén ?

Iontové fény slibují zkrátit dobu sušení a zanechat vlasy hladké a měkké. Tento typ fénů využívá vědecký...
více…

Informace o fénech

Na trhu existuje tolik fénů, že se může zdát obtížné vybrat ten, který je pro Vás nejvhodnější. Když...
více…

Iontový a keramický fén

Od svého objevení ve 20. letech 20. století si fény na vlasy pomalu našly cestu do téměř každé koupelny. Při...
více…

Iontový a neiontový fén na vlasy

Iontové fény prý zlepšují lesk vlasů, zkracují dobu sušení a omezují čepýření a létavost vlasů. Mezi...
více…

Jak bezpečně používat fén

Fén na vlasy se stal běžným domácím spotřebičem, avšak mnoho lidí si není vědomo vážného nebezpečí, které...
více…

Jak funguje elektrický fén

Elektrické fény existují od 20. let 20. století, kdy se objevily v kadeřnictvích první fény, které se nasazovaly na...
více…

Jak funguje fén

Fény kromě sušení vlasů umožňují také vytváření některých účesů. Fén není složitý spotřebič, protože...
více…

Jak funguje iontový fén

Definice Hlavní rozdíl mezi iontovým fénem a obyčejným fénem spočívá v tom, že iontový fén vydává...
více…