Šicí stroj je tažnou silou textilního průmyslu a odpovídá za výrobu milionů kusů oblečení pro lidi na celém světě.
Díky své jednoduché mechanice mohl proniknout do všech vrstev společnosti, od nejchudších zemí až po nejbohatší. Kromě výroby oděvů se šicí stroje využívají také v dalších průmyslových odvětvích, např. v potravinářství, v automobilovém průmyslu nebo v čalounictví.
Francouzský krejčí B. Thimonnier vytvořil první základní šicí stroj v roce 1830. Jeho šicí stroj používal řetízkový steh na rovné švy. Thimonnier založil továrnu s více jak 80 šicími stroji, čímž zažehl revoluci v textilním průmyslu. Ta však vyústila ve výtržnosti a zničení jeho továrny francouzskými krejčími, které rozzuřilo, že by je šicí stroje měly připravit o práci.
Šicí stroj se dostal na americký kontinent v roce 1842, kde byly patentovány dvě jeho verze. Jedna z nich držela látku vertikálně a používala jehlu s jemnou drážkou, díky čemuž se mohla hladčeji pohybovat. I.M. Singer pak vyvinul vlastní verzi, které měla létající člunek, připevněnou jehlu s pevným ramenem, napínání niti, pedál a patku, která držela látku na místě. Později byl vynalezen háčkovací stroj, který byl zároveň prvním overlockem. Elektrické šicí stroje se dostaly na trh počátkem 20. století.
Nejrozšířenější šicí stroje používají smyčkovaný steh. Mají jednu jehlu, člunek a dvě nitě. Jehla zatlačí jednu nit do látky, zatímco ji člunek překříží druhou nití. Šicí stroje používající řetízkový steh se používají na specifické úkoly, např. na zašívání pytlů s rýží. Běžně se používají v továrnách na zálohové a bezpečnostní stehy. Overlockové šicí stroje používají až čtyři nitě, dva chapače a dvě jehly. Tyto šicí stroje jsou rozšířené na domácí použití.
Šicí stroje obvykle používají jehly, cívky, chapače a podávací mechanismus. Jeho nejběžnějším typem u průmyslových i domácích šicích strojů je posuvný podávací mechanismus, který je jednoduchý a efektivní.
Přestože býval šicí stroj základní součástí domácností po více než století, v posledních desetiletích je jeho popularita na ústupu. Odhaduje se, že v současnosti je méně 10% amerických domácností, které vlastní šicí stroj a používají ho častěji než jednou za měsíc. Většina současných šicích strojů se vyrábí v Asii a jsou častěji určeny na komerční než na domácí použití.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu