Overlockové šicí stroje

Overlockové šicí stroje vytvářejí stehy, které rámují okraj látky. Původně byly určeny pouze pro textilní průmysl, dnes jsou však široce k dostání i pro domácí použití.

Na rozdíl od tradičních šicích strojů, které mají špulku s nití a cívku, používají overlocky více špulek nebo kuželů niti, kterými vytváří overlockový steh. Overlock dokáže sešít látku velmi rychle a vytvořit začištěné profesionálně působící švy.

Výhody

Overlockové stehy brání třepení látky a vytvářejí začištěné švy, jaké můžete najít na průmyslově ušitých oděvech. Tím overlockový šicí stroj výsledné práci profesionální vzhled. Většina z nich ušité švy zároveň ořezává a odstraňuje z nich přebytečnou látku. Overlocky také většinou šijí rychleji než tradiční šicí stroje, což ušetří čas těm z Vás, kdo šijí často. Overlocky jsou rovněž praktické při vytváření ozdobných stehů na lemech a okrajích textilie, anebo dovedou vytvářet „neviditelné“ stehy na obrubách.

Typy

V textilním průmyslu a krejčovstvích se obvykle používají průmyslové (komerční) overlocky, které dovedou vytvořit pouze několik typů stehů jen na určitých materiálech, zato však velkou rychlostí. Domácí švadleny obvykle používají overlocky určené na domácí použití. Domácí overlocky bývají pomalejší než průmyslové, ale mají větší výběr typů stehů a dalších voleb. Některé domácí overlocky ovládáte z velké části manuálně, zatímco jiné jsou kompletně elektronické.

Prvky

Domácí overlocky obvykle používají čtyři špulky nití, kterými vytvářejí overlockový steh. Některé modely však mohou využívat až osm špulek. Mívají také vyměnitelné patky na různé úkoly, např. na vytváření zahnutých lemů. I když overlocky mívají výběr z různých typů a délek stehů, vytvořené stehy se mohou podstatně lišit podle modelu šicího stroje. Overlocky mívají elektronické ovládání a dotekovou nebo automatickou navlékací funkci. Všeobecně platí, že čím více má overlock prvků, tím je dražší.

Historie

Historie overlockových šicích strojů započala v roce 1881 spolu s objevem háčkovacího stroje. Z něj se později vyvinul overlock. Průmyslové overlocky se staly důležitými nástroji v textilním průmyslu počátku 20. století. V roce 1964 začali výrobci přizpůsobovat overlockové šicí stroje domácímu použití, čímž vznikly modely jako Baby Lock. Přestože se rané modely obtížně navlékaly a používaly, moderní overlocky mívají automatické navlékání a řadu elektronicky ovládaných prvků.

Rizika

Stejně jako s obyčejným šicím strojem i s overlockem musíte pracovat obezřetně, protože jeho ostrá pohybující se jehla může být nebezpečná. Některé overlocky používají dvě až pět jehel. Domácí overlocky šijí rychlostí až 1500 stehů za minutu a průmyslové overlocky dosáhnou až 9500 stehů za minutu. Domácí overlocky rovněž mívají ořezový nůž, který se automaticky pohybuje nahoru a dolů a odřezává látku, kterou overlock stehuje. Když šijete na overlocku, musíte dávat pozor, aby se Vaše prsty nedostaly pod jehlu nebo ořezový nůž.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak vybrat šicí stroj

Výběr správného šicího stroje je důležitým prvním krokem, abyste pak doma mohly šít skvělé výrobky. Vhodný...
více…

Jak vyčistit šicí stroj

Šicí stroj stejně jako ostatní stroje vyžaduje pravidelnou údržbu, aby správně fungoval. Když se budete řídit...
více…

Jak opravit šicí stroj II.

Šicí stroj je mechanické zařízení sloužící k šití, které vydrží i velké množství šití během krátkého...
více…

Učíme se používat šicí stroj

Umět šít na šicím stroji je skvělá dovednost pro život. Nejenže ušetříte peníze tím, že si samy ušijete...
více…

Jak vyčistit a promazat šicí stroj

Čištění a promazávání šicího stroje je základní údržba sloužící k tomu, aby Váš šicí stroj déle...
více…

Jak pečovat o šicí stroj

Šicí stroje jsou důmyslnější a dražší, než byly kdy dříve, zároveň však nabízejí mnoho funkcí a spoustu...
více…

Základní oprava šicího stroje

Mnoho problémů u šicího stroje můžete vyřešit jeho údržbou a jednoduchými úpravami. I drobné nedostatky, např....
více…

Jak šít na šicím stroji

Znalost práce na šicím stroji Vám pomůže na něm šít rychle a efektivně. I když se šicí stroje liší značka od...
více…

Jak opravit šicí stroj

Šicí stroje jsou odolná zařízení, která vydrží roky užívání. Když přece jen přestane šicí stroj fungovat,...
více…

Jaký olej je bezpečný pro šicí stroj?

Šicí stroj má stovky drobných součástek, z nichž mnohé jsou při jeho chodu v rychlém pohybu, čímž vzniká...
více…