Overlockové šicí stroje

Overlockové šicí stroje vytvářejí stehy, které rámují okraj látky. Původně byly určeny pouze pro textilní průmysl, dnes jsou však široce k dostání i pro domácí použití.

Na rozdíl od tradičních šicích strojů, které mají špulku s nití a cívku, používají overlocky více špulek nebo kuželů niti, kterými vytváří overlockový steh. Overlock dokáže sešít látku velmi rychle a vytvořit začištěné profesionálně působící švy.

Výhody

Overlockové stehy brání třepení látky a vytvářejí začištěné švy, jaké můžete najít na průmyslově ušitých oděvech. Tím overlockový šicí stroj výsledné práci profesionální vzhled. Většina z nich ušité švy zároveň ořezává a odstraňuje z nich přebytečnou látku. Overlocky také většinou šijí rychleji než tradiční šicí stroje, což ušetří čas těm z Vás, kdo šijí často. Overlocky jsou rovněž praktické při vytváření ozdobných stehů na lemech a okrajích textilie, anebo dovedou vytvářet „neviditelné“ stehy na obrubách.

Typy

V textilním průmyslu a krejčovstvích se obvykle používají průmyslové (komerční) overlocky, které dovedou vytvořit pouze několik typů stehů jen na určitých materiálech, zato však velkou rychlostí. Domácí švadleny obvykle používají overlocky určené na domácí použití. Domácí overlocky bývají pomalejší než průmyslové, ale mají větší výběr typů stehů a dalších voleb. Některé domácí overlocky ovládáte z velké části manuálně, zatímco jiné jsou kompletně elektronické.

Prvky

Domácí overlocky obvykle používají čtyři špulky nití, kterými vytvářejí overlockový steh. Některé modely však mohou využívat až osm špulek. Mívají také vyměnitelné patky na různé úkoly, např. na vytváření zahnutých lemů. I když overlocky mívají výběr z různých typů a délek stehů, vytvořené stehy se mohou podstatně lišit podle modelu šicího stroje. Overlocky mívají elektronické ovládání a dotekovou nebo automatickou navlékací funkci. Všeobecně platí, že čím více má overlock prvků, tím je dražší.

Historie

Historie overlockových šicích strojů započala v roce 1881 spolu s objevem háčkovacího stroje. Z něj se později vyvinul overlock. Průmyslové overlocky se staly důležitými nástroji v textilním průmyslu počátku 20. století. V roce 1964 začali výrobci přizpůsobovat overlockové šicí stroje domácímu použití, čímž vznikly modely jako Baby Lock. Přestože se rané modely obtížně navlékaly a používaly, moderní overlocky mívají automatické navlékání a řadu elektronicky ovládaných prvků.

Rizika

Stejně jako s obyčejným šicím strojem i s overlockem musíte pracovat obezřetně, protože jeho ostrá pohybující se jehla může být nebezpečná. Některé overlocky používají dvě až pět jehel. Domácí overlocky šijí rychlostí až 1500 stehů za minutu a průmyslové overlocky dosáhnou až 9500 stehů za minutu. Domácí overlocky rovněž mívají ořezový nůž, který se automaticky pohybuje nahoru a dolů a odřezává látku, kterou overlock stehuje. Když šijete na overlocku, musíte dávat pozor, aby se Vaše prsty nedostaly pod jehlu nebo ořezový nůž.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články