Takovým materiálem je sklo. Použije se zejména v kuchyních a koupelnách, důvodem je snadné ošetřování a hygienický povrch. V současnosti patří k nejexkluzivnějším povrchům.
Lesk a tvrdost jsou základní vlastnosti skleněné pracovní desky. Sklo se stále častěji využívá při vnitřním zařizování, například jako dělící stěna nebo obklad stěn. Doposud se výběr barevných odstínů omezil na univerzální barvy nebo na přírodní průhledné sklo. Tento materiál se vyrábí z přírodních surovin: krystalického písku, vápence a sody. Skleněná deska je 10 až 12 mm silné bezpečnostní sklo, které se potlačuje ze spodní části keramickou barvou, kalí se při teplotě 650 ° C. Při tomto technickém zpracování sytost barev zůstává stálá i při UV záření. Bezpečnostní sklo ESG (kalené a tvrzené) ve srovnání s tvrzeným sklem má lepší odolnost proti teplu, prasknutí a nárazům. Ke skleněné pracovní desce se ze spodní strany jednoduše přilepí nosná podkladová dřevotřísková deska.Novinkou je skleněná pracovní deska s motivy - potiskem přírodního kamene, dřeva či různých fantastických vzorů, které zdůrazňují individualismus ve stylu bydlení.
Křemen patří mezi nejtvrdší a nejodolnější materiály. Až 95% této pracovní desky tvoří krystalický křemen, ostatní jsou pigmentová barviva a polymerové složky. Takto vzniká nenasákavý povrch, který nevyžaduje speciální údržbu ani při každodenním používání. Taková pracovní deska je ve velké míře odolná proti poškrábání, nárazu a nečistotám. Tím, že je povrch nenasákavý, jeho barevnost je stálá. Tloušťka kamenné pracovní desky může být 40, 60, 80 nebo 100 mm. Jako při každém přírodním materiálu, i zde mohou vznikat malé barevné odlišnosti.
Dřevo jako přírodní produkt při pravidelném ošetřování získává na kráse. Stará se o příjemné klima v místnosti. Po důkladné úpravě a zpracování je dřevěný povrch velmi hygienický. Má svou přirozenou kyselost, která zabraňuje množení bakterií.Aby materiál odolával teplu a vlhkosti, je třeba ho ošetřovat oleji. Impregnace se doporučuje po půl roce užívání, umístění pracovní desky v konkrétním interiéru. Nabízené dřeviny, jako jsou teak, dub nebo iroko, mají tendenci časem oxidovat, vlastnost přizpůsobit se barevně prostoru. Dřevěná deska se dá opravit, upravit nebo předělat. Masivní desky mají rády prostředí s vlhkostí do 55%. Jelikož dřevo pracuje, třeba mu od stabilních prvků, například od stěny nebo chladničky, ponechat odstup. Lakované dřevo praská působením horkých nebo studených tekutin.
Laminátové pracovní desky velmi dobře odolávají dennímu používání, a tak plní požadavky i toho nejnáročnějšího zákazníka. Vyrábějí se v různých provedeních - od jednobarevných dekorů až po dekory imitující dřevo, ušlechtilý kámen či fantazijní dekory v tloušťkách 40, 60, 80 a 100 mm.Robustní čelní hrana, ve standardních tloušťkách ABS materiálu s tloušťkou 1,5 a 3 mm, může vzhledem odpovídat povrchu pracovní desky nebo může být hliníková v klasickém provedení se zkosenými hranami.Nejčastěji jsou však pracovní laminátové desky dodávány se standardním postformingem.Trendem jsou lesklé laminátové desky.
Umělý kámen je kompozitní materiál z drceného křemene a akrylátové pryskyřice, do kterého se mohou přimíchat různé keramické barviva. Tento moderní materiál má mnoho výhod - kromě příjemného, teplého a hladkého povrchu se může pochlubit i nenasákavostí. Navíc, snadno se udržuje a je hygienický. Díky použití vysokohodnotných komponentů se vyznačuje neobvyklou stabilitou a stálostí. Je velmi snadno opracovatelný, dá se z něj tedy vytvořit nejen pracovní deska a dřez v jednom celku bez jakýchkoliv přechodů a spár, ale i různé atypické tvary. Dnes je na trhu několik barevných možností, ale díky vyvinutému technologickému postupu míchání barevných směsí, imitující naši fantazii, dotváří tento materiál jedinečnou atmosféru domova.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu