Pracovní deska je nejvíce namáhaný povrch v kuchyni - volte správně materiál k její výrobě

Nejvíce namáhaný povrch v kuchyni je bez pochyby pracovní deska. Její odolnost je každodenně zkoušena teplem, vodou, všelijakými kuchyňskými činnostmi a předměty. To je důvod, proč byste při jejím výběru měli klást největší důraz na její vlastnosti související s materiálem, ze kterého je vyrobena. Nabídka výrobců a dodavatelů kuchyňských pracovních desek je široká, v zásadě ji lze rozdělit do několika kategorií, přičemž výrobci se stále více přibližují požadavkům trhu se snahou vyhovět osobním představám zákazníků.

Pracovní deska je nejvíce namáhaný povrch v kuchyni - volte správně materiál k její výrobě

Základem spokojenosti je tedy správná volba materiálu se snadnou údržbou

Takovým materiálem je sklo. Použije se zejména v kuchyních a koupelnách, důvodem je snadné ošetřování a hygienický povrch. V současnosti patří k nejexkluzivnějším povrchům.

Lesk a tvrdost skla

Lesk a tvrdost jsou základní vlastnosti skleněné pracovní desky. Sklo se stále častěji využívá při vnitřním zařizování, například jako dělící stěna nebo obklad stěn. Doposud se výběr barevných odstínů omezil na univerzální barvy nebo na přírodní průhledné sklo. Tento materiál se vyrábí z přírodních surovin: krystalického písku, vápence a sody. Skleněná deska je 10 až 12 mm silné bezpečnostní sklo, které se potlačuje ze spodní části keramickou barvou, kalí se při teplotě 650 ° C. Při tomto technickém zpracování sytost barev zůstává stálá i při UV záření. Bezpečnostní sklo ESG (kalené a tvrzené) ve srovnání s tvrzeným sklem má lepší odolnost proti teplu, prasknutí a nárazům. Ke skleněné pracovní desce se ze spodní strany jednoduše přilepí nosná podkladová dřevotřísková deska.Novinkou je skleněná pracovní deska s motivy - potiskem přírodního kamene, dřeva či různých fantastických vzorů, které zdůrazňují individualismus ve stylu bydlení.

Kamenné pracovní desky

Křemen patří mezi nejtvrdší a nejodolnější materiály. Až 95% této pracovní desky tvoří krystalický křemen, ostatní jsou pigmentová barviva a polymerové složky. Takto vzniká nenasákavý povrch, který nevyžaduje speciální údržbu ani při každodenním používání. Taková pracovní deska je ve velké míře odolná proti poškrábání, nárazu a nečistotám. Tím, že je povrch nenasákavý, jeho barevnost je stálá. Tloušťka kamenné pracovní desky může být 40, 60, 80 nebo 100 mm. Jako při každém přírodním materiálu, i zde mohou vznikat malé barevné odlišnosti.

Masivní pracovní deska

Dřevo jako přírodní produkt při pravidelném ošetřování získává na kráse. Stará se o příjemné klima v místnosti. Po důkladné úpravě a zpracování je dřevěný povrch velmi hygienický. Má svou přirozenou kyselost, která zabraňuje množení bakterií.Aby materiál odolával teplu a vlhkosti, je třeba ho ošetřovat oleji. Impregnace se doporučuje po půl roce užívání, umístění pracovní desky v konkrétním interiéru. Nabízené dřeviny, jako jsou teak, dub nebo iroko, mají tendenci časem oxidovat, vlastnost přizpůsobit se barevně prostoru. Dřevěná deska se dá opravit, upravit nebo předělat. Masivní desky mají rády prostředí s vlhkostí do 55%. Jelikož dřevo pracuje, třeba mu od stabilních prvků, například od stěny nebo chladničky, ponechat odstup. Lakované dřevo praská působením horkých nebo studených tekutin.

Laminát

Laminátové pracovní desky velmi dobře odolávají dennímu používání, a tak plní požadavky i toho nejnáročnějšího zákazníka. Vyrábějí se v různých provedeních - od jednobarevných dekorů až po dekory imitující dřevo, ušlechtilý kámen či fantazijní dekory v tloušťkách 40, 60, 80 a 100 mm.Robustní čelní hrana, ve standardních tloušťkách ABS materiálu s tloušťkou 1,5 a 3 mm, může vzhledem odpovídat povrchu pracovní desky nebo může být hliníková v klasickém provedení se zkosenými hranami.Nejčastěji jsou však pracovní laminátové desky dodávány se standardním postformingem.Trendem jsou lesklé laminátové desky.

Umělý kámen - minerální materiál

Umělý kámen je kompozitní materiál z drceného křemene a akrylátové pryskyřice, do kterého se mohou přimíchat různé keramické barviva. Tento moderní materiál má mnoho výhod - kromě příjemného, ​​teplého a hladkého povrchu se může pochlubit i nenasákavostí. Navíc, snadno se udržuje a je hygienický. Díky použití vysokohodnotných komponentů se vyznačuje neobvyklou stabilitou a stálostí. Je velmi snadno opracovatelný, dá se z něj tedy vytvořit nejen pracovní deska a dřez v jednom celku bez jakýchkoliv přechodů a spár, ale i různé atypické tvary. Dnes je na trhu několik barevných možností, ale díky vyvinutému technologickému postupu míchání barevných směsí, imitující naši fantazii, dotváří tento materiál jedinečnou atmosféru domova.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Otevřená kuchyň potřebuje dobrou organizaci a dostatek úložných prvků

Chcete mít kuchyň vzdušnou a navíc vše ihned po ruce? Tak si vyberte otevřenou variantu. Ale i zde je třeba kuchyňské...
více…

Nerezové police pozvednou vzhled každé kuchyně

Nerezová ocel má své zasloužené místo v moderní kuchyni. A právem. Snadno se udržuje, krásně vypadá a má i dlouhou...
více…

Snídaňový pult - ideální řešení nejen do malé kuchyně

Ne do všech kuchyní se pohodlně vejde jídelní stůl. Ale jak potom vyřešit to, že nechcete každé menší jídlo nosit...
více…

Pět tipů na originální změnu kuchyně

Nebaví vás vaše kuchyň? Tak ji změňte! A nemusíte ji hned celou  vyhazovat a nechat si udělat novou a nejlépe na...
více…

Tři tipy, jak najít další úložné prostory v malé kuchyni

Úložných míst v kuchyni není nikdy dost. Proto je třeba využít doslova každý centimetr. A platí to nejen u kuchyní...
více…

Zamilujte se do fantastické kuchyně s barovým pultem

Myslíte, že barové pulty do kuchyně, jsou záležitostí jen do velkých prostor? Vůbec ne. Prozradíme vám, proč jsou...
více…

Z čeho si nechat vyrobit kuchyňsku linku?

Necháváte si vyrobit kuchyň na míru? O tvaru a rozměrech asi máte jistou představu nebo vás limitují rozměry...
více…

Kuchyňská linka na soklu, na nožičkách nebo raději zvolit závěsný systém?

Kuchyně na nožičkách? Nebo zvolit praktičtější sokl? Nejpoužívanější jsou tři varianty. Volba je na vás. My vám...
více…

Venkovní kuchyň a trend stolování pod širým nebem

Venkovní kuchyň, to je sen nejedné ženy, ale muže, který si libuje ve stolování pod širým nebem. Tato drobná stavba...
více…

Kuchyně - rozdíl mezi venkovskou a rustikální

Nenapravitelným romantikům a lidem, kterým se dům spojuje s barvami a vůněmi kuchyně babičky, bude pravděpodobně...
více…