Proč kompresor klimatizace vydává hluk?

Klimatizace se liší množstvím z hluku, který produkují. Když zjistíte, že Vaše jednotka klimatizace vydává hlasitější nebo nepravidelné zvuky, může být problém v kompresoru.

Když se potvrdí, že zvuky vycházejí z kompresoru, existuje několik vysvětlení, z nichž některá jsou méně závažná a jiná vážné poruchy.

Předběžné úvahy

Předtím, než necháte kompresor klimatizace prohlédnout, ujistěte se, jestli tento druh zvuků není normálním projevem jeho fungování. I když se zdá, že to je samozřejmé, mnoho lidí neodhadne, kolik hluku bude klimatizace při chodu produkovat. Pokud máte novou jednotku nebo nejste ještě zvyklí na starší jednotku, můžete mít prostě jen hlučnější klimatizaci. Také se ujistěte, jestli zvuky vycházejí z kompresoru nebo z jiných prvků, jako je potrubí nebo jednotka úpravy vzduchu (AHU), které běžně bývají zdrojem zvuků.

Uvolněná nebo odpadnutá součástka

Zní zvuk z klimatizace jako kovové klepání či rachocení? Uvolněné součástky jsou v kompresorech běžným problémem. Snadno to sami zjistíte, ačkoli se doporučuje si zavolat technika na klimatizace, aby jednotku s kompresorem otevřel a prohlédl. Když budete kontrolovat uvolněné součástky, zkontrolujte trubice s chladicí kapalinou, jestli někde nejsou příliš ohnuté směrem k jiné součásti. Také je možné, že do jednotky při výrobě spadl šroub nebo kousek kovu, který teď může způsobovat rachocení.

Vyteklá chladicí kapalina

Je zvuk patrný pouze když klimatizace startuje? To může poukazovat na problém s vyteklou chladicí kapalinou. V tomto případě chladicí kapalina doslova zaplavuje válec pístu v kompresoru. Pokud se domníváte, že v kompresoru došlo k této závadě, zavolejte technika na klimatizace, aby jednotku zkontroloval ve chvíli, kdy bude kompresor startovat. Tento problém lze vyřešit s poměrně nízkými náklady tak, že se nainstaluje nový ohřívač válce pístu.

Vyteklý olej

Máte starší klimatizaci? I když to u moderních jednotek není pravděpodobné, vždy existuje možnost, že v jednotce s kompresorem vytekl olej. Můžete to předběžně sami zkontrolovat, aniž byste museli kompresor otvírat. Podívejte se kolem kompresoru, jestli neuvidíte známky vyteklého oleje. Pokud je objevíte, je příčinou hluku nízká hladina oleje uvnitř. Pokud můžete hladinu oleje kontrolovat okénkem, měla by sahat do jedné poloviny až tří čtvrtin. Pokud ho bude méně nebo více, bude potřeba zavolat technika, aby olej doplnil.

Startovací kapacitor

Popsali byste zvuk z kompresoru jako hlasité bzučení? Bzučení nebo hučení může poukazovat na problém se startovacím kapacitorem. Všimněte si, jak motor pracuje, jestli mu chvíli trvá, než nastartuje nebo jestli nenastartuje vůbec. V tom případě to znamená problém se startovacím kapacitorem. Tento problém můžete vyřešit zakoupením „soupravy na obtížné startování klimatizací“, která je určena speciálně na rychlé nastartování kapacitoru a kompresoru, když se u nich objeví tento problém. Anebo můžete zavolat technika.

Tip: prohlédněte si našeho průvodce Jakou klimatizaci vybrat?

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Klimatizace rachotí

Klimatizace se stará o pohodlí ve Vašem domě a v horkém podnebí je nutností. Ne každá klimatizace však funguje...
více…

Jak zmírnit hluk z větracích otvorů a potrubí klimatizace

V domě s hlučnou klimatizací a potrubím se nežije příjemně a v létě se lidem v takovém domě špatně spí. Tento...
více…

Klimatizace vydává hluk a třese se

Klimatizace má mnoho pohyblivých součástí, z nichž všechny mohou vydávat hluk a způsobovat vibrace. U...
více…

Klimatizace vydává syčivý zvuk

V parném dni uprostřed léta Vám klimatizace přijde jako nejlepší kamarád. Pokud však nefunguje správně, život je...
více…

Pištivý zvuk z klimatizace

Pištivý zvuk z klimatizace Vás brzy začne velmi obtěžovat. Jednotka klimatizace vydává takový zvuk z různých...
více…

Klimatizace vydává pištivý zvuk

Jednotky klimatizace vydávají spoustu zvuků. Ty sahají od svištění po bzučení a vše mezi tím. Jeden z...
více…

Specifikace jednotek klimatizace

Klimatizace ochlazuje domovy lidí i veřejné budovy. V teplejším klimatu má klimatizace zásadní význam, aby lidé...
více…

Jak recyklovat klimatizaci

Podle předpisů o ochraně životního prostředí obsahuje klimatizace nebezpečné látky fluorouhlovodíky...
více…

Možnosti domácí klimatizace

Výběr domácí klimatizace, která bude nejlépe splňovat Vaše potřeby, hodně závisí na tom, kde...
více…

Typy jednotek klimatizace

Ať už se jedná o novostavbu nebo o zabydlený dům, majitelé se uchylují ke klimatizacím, aby bojovali s letními...
více…