Proč stavět z pórobetonu?

Přestože historie začátků výroby pórobetonu sahá do roku 1924, kdy si ji nechal patentovat dr. Johan Axel Ericson, ještě v šedesátých letech minulého století se u nás stavělo zejména z pálené cihly. Současnost nahrává i stavění z pórobetonu. Chceme bydlet co nejrychleji, v teple a v suchu. Výstavbu nám může zjednodušit ucelený stavební systém z pórobetonu.

bydlení, stavba domu, stavebniny, pórobeton

S lehkostí

Nejprve se směs vápna, portlandského cementu, vody, křemičitého písku nebo popílku a plynotvorné hliníkové přísady vytvrzuje v autoklávu, tedy v uzavřené tlakové nádobě při vysoké teplotě (190 ° C) a tlaku. Vzniká tak stejnorodá struktura pórovitého charakteru (objem pórů je 60 až 70%). Množství vzduchových dutinek může za vylehčení, zateplení, odhlučnění, lehkost opracování a vůbec zlepšení vlastností autoklávovaného betonu - tedy pórobetonu. Díky zmiňovaným vlastnostem je tento stavební materiál vhodný pro výstavbu rodinných a bytových domů, chat a malých hospodářských budov. Sympatické na něm je, že neodnímá teplo - na dotek je příjemný jako dřevo.

Bílá nebo šedá

Rozdíl mezi bílým a šedým pórobetonem spočívá v původu minerálního materiálu: pokud je jednou ze základních složek směsi elektrárenský popílek, tak bude díky obsahu železitých minerálů zbarvený do šeda, pokud jde o výrobu na bázi křemičitého písku, budou konečné pórobetonové produkty bílé. Oba materiály mají přiměřenou únosnost z hlediska zatížení ve všech směrech (například zaručena pevnost přesných tvárnic je od 2 do 4 MPa), vynikají nízkým difuzním odporem (schopností propouštět vodní páry), jsou schopny vyrovnávat teplotní výkyvy (pórobetonová stěna účinně tlumí vliv výkyvů vnějších teplot na vnitřní prostředí domova) a potěší i schopností tlumit zvuk díky rovnoměrně rozptýleným vzduchovým pórům. Pro vysokou požární odolnost (třída A1, při tloušťce 300 mm více než 180 minut) jsou žádané i při realizacích požárních stěn (vyztužených dílci) i v případě, jestliže investor stavěl objekt z jiných materiálů.Místnosti vyzděné pórobetonem se snadno vytopí, jakmile se však vytápění přeruší, rychle ztrácejí teplo. Pórobeton schne pomalu, a tak je spíše určen do prostředí s trvalou relativní vlhkostí vzduchu nižší než 85 procent. Při náporovém dešti nechráněné, neomítnuté zdivo provlhne nejvíce do hloubky 25 mm. Během přezimování hrubé stavby či delšího působení vody a sněhu se však doporučuje zdivo svrchu přikrýt. Neosvědčilo se kombinovat pórobeton s jinými materiály ani s pórobetonem jiného druhu při zdění téže stěny.

Bílé pórobetonové zprávy

Tvárnice Ytong Lambda posunuli tepelný odpor stěny nad hodnotu 4,0 K. m 2 / W. Ytong Theta o tloušťce 499 mm je určena pro stavby se zvýšenými nároky na úspory energie. Kombinování nosné tvárnice Ytong a tepelněizolační desky Ytong Multipor umožňuje výstavbu pasivních domů.Výrobky jsou recyklovatelné.

Skládačka a tvarovačky

Komplexní stavební systémy opravdu připomínají stavebnice. Co se nedoveze na stavbu v požadovaném tvaru a velikosti, to se dá na místě vyrobit "na koleně". Pórobetonová tvárnice je snadno opracovatelná běžným řemeslnickým nářadím, a tak nic nebrání, aby se  brousilo, řezalo a frézovalo podle potřeby. Přesná tvárnice je základním prvkem kompletního skládání hrubé stavby. Součástí jsou navzájem na sebe navazující výrobky různých rozměrů: tvárnice s kapsou, tvárnice s perodrážkou a kapsou, překlady, U-profily, stropní nosníky, stropní vložky, bloky, příčkovky, bednící prvky, komínové dílce, věncovky, vyztužené stěnové, stropní a střešní panely, schodišťové dílce a tepelně izolační desky. Schodiště a okamžitě pochozí strop může být zhotoven v průběhu jednoho dne s velkou přesností.
Firmy přibalí k tomu lepidla, aby vše drželo hezky spolu, a na lepší vzhled a ochranu zdiva dodají omítkové směsi. Ze stavebně-technologického hlediska je velmi důležitá přesnost rozměrů výrobků. Architekti využívají tvárnost a stejnorodou strukturu pórobetonu na navrhování křivočarých půdorysů, stěn s odklonem od svislice, nepravidelnými či obloukovitými otvory, různými atypickými detaily. Pórobetonové tvárnice si zachovávají únosnost a tepelně izolační vlastnosti i po úpravách řezáním. V současnosti jsou k dispozici bezplatné poradenské služby včetně výpočtu spotřeby materiálu podle projektu a přímé zaškolení na stavbě. Půjčování pásových pil usnadňuje realizaci stavby.

Šedé pórobetonové zprávy

Tvárnice Porfix Plus (P2 - 420) tlusté 375 mm s vylepšenými tepelně izolačními vlastnostmi mají vyšší podíl vzduchových pórů. Tepelný odpor tvárnic dosahuje 4,21 K. m 2 / W (tepelně technické norma předpokládá minimálně 3 K. m 2 / W).

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Z čeho postavit ten nejlepší dům?

Postav dům, zasaď strom! Ale z čeho? Jak se zorientovat v záplavě možností? Abychom vám trochu pomohli, nabízíme...
více…

Pozemek na stavbu domu - geologický průzkum

V dávné minulosti lidé přirozeně vnímali přírodní jevy, byly jejich součástí. Osídlovali především taková...
více…

Stavebniny - výběr, cena, záruka

Navzdory přísnému vyhodnocení nabídky na trhu a nejlepšímu výběru se může stát, že svého rozhodnutí později...
více…

Dům z cihel, nebo montovaný?

Otázka spojená s úvahou, zda stavět "klasiku", tedy zděný dům, nebo se odhodlat k výběru domu montovaného,...
více…

Rodinné domy a jejich budoucnost

To co se očekávalo od rodinného domu v minulosti, platí i dnes. Má být útočištěm pro rodinu, poskytnout soukromí,...
více…

Zelená střecha - nevyčíslitelná ekologická hodnota

Samozřejmostí střech je, že splňují svou prvořadou úlohu - ochranu interiéru před atmosférickými srážkami....
více…

Střecha s vikýřem - estetika a odvod vody

Z hlediska zhotovení se jeví nejjednodušší konstrukcí vikýř s pultovou střechou. Spád střechy tohoto vikýře je...
více…

Spodní stavba a nutnost hydroizolace

Základy a stěny suterénu musí splňovat důležité úkoly jako rozložení zatížení a zabránění přístupu vody a...
více…

Beton - podhledový, barevný nebo vyztužený?

Beton je stavební materiál, bez kterého bychom si jen těžko dokázali představit stavebnictví. "Umělý kámen", jak...
více…

Bydlení - levně a kvalitně

Odpovědné rozhodování o stavbě nového domova či o regeneraci staršího obydlí na obydlí s zcela novými...
více…