Proč stavět z pórobetonu?

Přestože historie začátků výroby pórobetonu sahá do roku 1924, kdy si ji nechal patentovat dr. Johan Axel Ericson, ještě v šedesátých letech minulého století se u nás stavělo zejména z pálené cihly. Současnost nahrává i stavění z pórobetonu. Chceme bydlet co nejrychleji, v teple a v suchu. Výstavbu nám může zjednodušit ucelený stavební systém z pórobetonu.

bydlení, stavba domu, stavebniny, pórobeton

S lehkostí

Nejprve se směs vápna, portlandského cementu, vody, křemičitého písku nebo popílku a plynotvorné hliníkové přísady vytvrzuje v autoklávu, tedy v uzavřené tlakové nádobě při vysoké teplotě (190 ° C) a tlaku. Vzniká tak stejnorodá struktura pórovitého charakteru (objem pórů je 60 až 70%). Množství vzduchových dutinek může za vylehčení, zateplení, odhlučnění, lehkost opracování a vůbec zlepšení vlastností autoklávovaného betonu - tedy pórobetonu. Díky zmiňovaným vlastnostem je tento stavební materiál vhodný pro výstavbu rodinných a bytových domů, chat a malých hospodářských budov. Sympatické na něm je, že neodnímá teplo - na dotek je příjemný jako dřevo.

Bílá nebo šedá

Rozdíl mezi bílým a šedým pórobetonem spočívá v původu minerálního materiálu: pokud je jednou ze základních složek směsi elektrárenský popílek, tak bude díky obsahu železitých minerálů zbarvený do šeda, pokud jde o výrobu na bázi křemičitého písku, budou konečné pórobetonové produkty bílé. Oba materiály mají přiměřenou únosnost z hlediska zatížení ve všech směrech (například zaručena pevnost přesných tvárnic je od 2 do 4 MPa), vynikají nízkým difuzním odporem (schopností propouštět vodní páry), jsou schopny vyrovnávat teplotní výkyvy (pórobetonová stěna účinně tlumí vliv výkyvů vnějších teplot na vnitřní prostředí domova) a potěší i schopností tlumit zvuk díky rovnoměrně rozptýleným vzduchovým pórům. Pro vysokou požární odolnost (třída A1, při tloušťce 300 mm více než 180 minut) jsou žádané i při realizacích požárních stěn (vyztužených dílci) i v případě, jestliže investor stavěl objekt z jiných materiálů.Místnosti vyzděné pórobetonem se snadno vytopí, jakmile se však vytápění přeruší, rychle ztrácejí teplo. Pórobeton schne pomalu, a tak je spíše určen do prostředí s trvalou relativní vlhkostí vzduchu nižší než 85 procent. Při náporovém dešti nechráněné, neomítnuté zdivo provlhne nejvíce do hloubky 25 mm. Během přezimování hrubé stavby či delšího působení vody a sněhu se však doporučuje zdivo svrchu přikrýt. Neosvědčilo se kombinovat pórobeton s jinými materiály ani s pórobetonem jiného druhu při zdění téže stěny.

Bílé pórobetonové zprávy

Tvárnice Ytong Lambda posunuli tepelný odpor stěny nad hodnotu 4,0 K. m 2 / W. Ytong Theta o tloušťce 499 mm je určena pro stavby se zvýšenými nároky na úspory energie. Kombinování nosné tvárnice Ytong a tepelněizolační desky Ytong Multipor umožňuje výstavbu pasivních domů.Výrobky jsou recyklovatelné.

Skládačka a tvarovačky

Komplexní stavební systémy opravdu připomínají stavebnice. Co se nedoveze na stavbu v požadovaném tvaru a velikosti, to se dá na místě vyrobit "na koleně". Pórobetonová tvárnice je snadno opracovatelná běžným řemeslnickým nářadím, a tak nic nebrání, aby se  brousilo, řezalo a frézovalo podle potřeby. Přesná tvárnice je základním prvkem kompletního skládání hrubé stavby. Součástí jsou navzájem na sebe navazující výrobky různých rozměrů: tvárnice s kapsou, tvárnice s perodrážkou a kapsou, překlady, U-profily, stropní nosníky, stropní vložky, bloky, příčkovky, bednící prvky, komínové dílce, věncovky, vyztužené stěnové, stropní a střešní panely, schodišťové dílce a tepelně izolační desky. Schodiště a okamžitě pochozí strop může být zhotoven v průběhu jednoho dne s velkou přesností.
Firmy přibalí k tomu lepidla, aby vše drželo hezky spolu, a na lepší vzhled a ochranu zdiva dodají omítkové směsi. Ze stavebně-technologického hlediska je velmi důležitá přesnost rozměrů výrobků. Architekti využívají tvárnost a stejnorodou strukturu pórobetonu na navrhování křivočarých půdorysů, stěn s odklonem od svislice, nepravidelnými či obloukovitými otvory, různými atypickými detaily. Pórobetonové tvárnice si zachovávají únosnost a tepelně izolační vlastnosti i po úpravách řezáním. V současnosti jsou k dispozici bezplatné poradenské služby včetně výpočtu spotřeby materiálu podle projektu a přímé zaškolení na stavbě. Půjčování pásových pil usnadňuje realizaci stavby.

Šedé pórobetonové zprávy

Tvárnice Porfix Plus (P2 - 420) tlusté 375 mm s vylepšenými tepelně izolačními vlastnostmi mají vyšší podíl vzduchových pórů. Tepelný odpor tvárnic dosahuje 4,21 K. m 2 / W (tepelně technické norma předpokládá minimálně 3 K. m 2 / W).

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Stavba domu je velká investice, kterou si je třeba také užít!

Faktorů, které ovlivňují výběr stavebního materiálu, je dnes mnoho. Rozhodují nejen reálná kritéria, jako jsou...
více…

Chyby při zateplování domu

V současnosti je zateplování domů velkou módou, ale hlavně je jedním ze základních, energeticky úsporných...
více…

Stavba domu a stavební dokumentace, která je nezbytná

Pokud chcete jedinečný dům, najděte si čas na spolupráci s architektem, pokud chcete co nejrychleji bydlet a nemáte...
více…

Úspora energie, kterou zajistí rekuperátor vzduchu

Princip větrání s rekuperací zní velmi jednoduše, i když samotná technologie je trochu složitější. Otvorem ve...
více…

Moderní omítky - hlína, benátský a marocký štuk

Šaty dělají člověka a vnitřní omítky zase interiér. Některým lidem nejednou chybí dotek s přírodou; kousek z ní...
více…

Stavba terasy vyžaduje pečlivé plánování

Plánujete postavit u svého domu terasu? Výborný nápad, ale vše dobře zvažte a naplánujte, aby se z tohoto dobrého...
více…

Z čeho postavit ten nejlepší dům?

Postav dům, zasaď strom! Ale z čeho? Jak se zorientovat v záplavě možností? Abychom vám trochu pomohli, nabízíme...
více…

Pozemek na stavbu domu - geologický průzkum

V dávné minulosti lidé přirozeně vnímali přírodní jevy, byly jejich součástí. Osídlovali především taková...
více…

Stavebniny - výběr, cena, záruka

Navzdory přísnému vyhodnocení nabídky na trhu a nejlepšímu výběru se může stát, že svého rozhodnutí později...
více…

Dům z cihel, nebo montovaný?

Otázka spojená s úvahou, zda stavět "klasiku", tedy zděný dům, nebo se odhodlat k výběru domu montovaného,...
více…