Pokud pěstujeme stejnou zeleninu na stejném místě několik let, z půdy se odčerpávají stále stejné živiny a vylučují se do ní stejné škodliviny. Tento efekt způsobuje takzvanou únavu půdy a vy můžete sledovat, že vaší úrodě se daří stále méně - byť na první pohled zcela bezdůvodně. Vždyť loni jste měli úrodu krásnou a zavlažujete a také úplně stejně!
Při osazování záhonů existují pravidla, která je třeba dodržovat. Mezi ta patří, že zásadně nepěstujeme tytéž druhy nebo příbuzné druhy zeleniny po sobě dříve než za 3 až 4 roky, abychom zabránili rozšíření nebezpečných chorob a škůdců. Takže nejde jen o to, zda budeme mít hezké velké plody, ale také o jejich zdraví, a následně i o zdraví celé zahrádky.
Při plánování výsadby je potřeba brát do úvahy i fakt, že rostliny na sebe navzájem působí i aromatickými látkami, výměšky, velikostí nadzemní části a podobně. Víte, které rostliny vytvářejí vhodné kombinace? Vyzkoušejte pěstovat na smíšených záhonech:
Tak jako se některé rostliny přitahují a pozitivně ovlivňují, existují i rostliny, které byste neměli pěstovat v blízkosti.
Pokud na okraje záhonů zasadíte nízké aksamitníky nebo měsíček lékařský, budou vaše smíšené záhony působit esteticky a zároveň tím odpudí nežádoucí hmyz.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu