První pomoc při zasažení kůže bolševníkem

Příroda okolo nás, to je převážně oku lahodící zeleň, užitkové a okrasné rostliny nebo neškodný plevel. Ale i v naší zemi jsou rostliny, které jsou jedovaté. U těch stačí se řídit pravidlem, že co nezmám, nejím. Před těmi musíme chránit především malé děti. Jenže, je tady ještě skupina rostlin, které škodí už při pouhém dotyku. Patří mezi ně například bolševník. Před tím je třeba mít obrovský respekt, protože ten dokáže způsobit opravdu velké zdravotní komplikace.

bolševník, první pomoc, poleptání kůže

Bolševník velkolepý

Bolševik obrovský je skutečně obrovská rostlina. Ve volné přírodě ji můžete objevit dvoumetrovou, ale i pětimetrovou. Na našem území kvete většinou od června do poloviny srpna. Do Evropy se bolševik dostal z Kavkazu. První bylinu přinesli do botanické zahrady v Londýně již v roce 1817 jako okrasnou rostlinu. Jak obrovská chyba to byla, to se ukázalo až později.

Invazivní a nebezpečná rostlina

Uplynulo deset let, kdy se rostlina objevila ve volné přírodě v hrabství Cambridgeshire. Zatímco dvoumetrová rostlina vyprodukuje okolo 20 000 semen, tak pětimetrová až 100 000. Semena, přenášená větrem i vodou vyklíčí brzy na jaře a zabrání tak růstu ostatních rostlin. Zvířata i brouci se jí vyhýbají, protože je pro ně nestravitelná. Pouze v době květu ke svým krásným velkým květům přiláká hmyz k opylování. Za rozšíření po celé Evropě se však nepřičinila sama, roznesli ji lidé. Obrovská rostlina byla klenotem zahrad. Teprve v polovině 20. století se bolševik přestal pěstovat, když lidé pochopili, že je to invazivní rostlina, která zabíjí všechno kolem sebe. Navíc je pro člověka i velmi nebezpečná.

Netrhat, ale ani nesahat!

Bolševik patří mezi nejnebezpečnější invazní rostliny na našem území. Netrhejte ho, nedotýkejte se ho a nepřibližujte se k němu. Šťáva z listů obsahuje fotoxické furanokumaríny, které v kombinaci se sluncem způsobí na kůži poleptání a obrovské puchýře. Jsou extrémně bolestivé a velmi těžko se hojí. Nezkoušejte, jestli to funguje! První kontakt se šťávou z rostliny nebolí, ale po 15 minutách se objeví následky. Tekutina dokáže s UV zářením zareagovat i po 48 hodinách, proto se jí nezkoušejte dotýkat ani v noci. Jizvy a fleky vám zůstanou celé měsíce a na místech, která se s bolševikem setkala může zůstat pokožka citlivější i několik let. Na velmi dlouhou dobu se budete muset rozloučit se sluncem.

Likvidace v masce a ochranném oděvu

Pokud ho objevíte ve své zahradě, zbavte se ho. Snažte se to stihnout, dokud kvete. Potřebujete ochranný oděv a to včetně masky na obličej a roušky, abyste částečky nevdechli. Jinak pocítíte pálení v krku a v dutinách, závratě a můžete i zvracet. Oči musíte mít chráněny před bolševikům při jakémkoliv kontaktu. Slzení je nejméně, rostlina totiž dokáže dočasně nebo trvale poškodit zrak. Rostlina má velmi odolné kořeny a abyste ji zničili definitivně, musíte se jich zbavit. Ani useklou rostlinu nestačí pouze pohodit někde na hnojišti. Květy totiž dokáží "dozrát" a vysemenit se i potom, co je rostlina posekaná.

Oplachování proudem vody

Po kontaktu s bolševikem velkolepým je nutné pokožku omývat silným proudem vody, minimálně 15 minut. Pokud rostliny zasáhla jednu ruku, je třeba dát pozor a nemnout si ji druhou rukou, neboť šťávu z rostliny touto cestou přenesete i na druhou ruku. Místo kontaktu musíte důsledně chránit před sluncem! 

Odbornou pomoc neoddalujte

Pokud se objeví závratě, třes, poleptání pokožky je příliš velké, máte zasažený obličej, oči nebo sliznice, musíte neprodleně vyhledat pomoc lékaře!

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Trvalky - hnojení, zalévání a rozmnožování

Trvalky sice vydrží poměrně hodně, ale ani ony nejsou bezúdržbové. Pokud se o ně nebudete starat, mohou jim začít...
více…

Zástava srdce, infarkt myokardu a mozková příhoda - nemoci, kde čas první pomoci zachraňuje život

Ohrožuje vás zástava srdeční činnosti či infarkt myokardu? Poradíme vám, jak co nejlépe poznáte, že vaše srdce je...
více…

Udělejte si útulný domov s minimem investicí

Domov má být vaším útočištěm, místem, kde se cítíte uvolněně, a kde si můžete dokonale odpočinout. Jeho vzhled...
více…

Zahrada s úžasnou atmosférou lesa

Každá zahrada má svou vlastní atmosféru, kterou můžeme citlivým zásahem ještě umocnit, nebo naopak tím necitlivým...
více…

Zahrada na venkově bude reprezentovat, i když v ní necháte rostlinám volnost

Nejste spokojeni se stavem vaší venkovské zahrady? Tak to je nejvyšší čas na změnu. Zahrady u venkovských domů...
více…

První pomoc pro dítě, které má úžeh, otravu, dusí se, nebo má malou odřeninu

Malé děti je nejlépe mít stále na očích. Ale to by potom rodiče nemohli vůbec nic jiného dělat, než hlídat své...
více…

Jaké toxiny ohrožují naše tělo?

Co jsou toxiny a čím jsou pro náš organismus nebezpečné? Řada lidí, kteří nemají žádné obtíže, může být...
více…

První pomoc - Dítě se topí

Utonutí a topení je druhou nejčastější příčinou úmrtnosti malých dětí, přičemž smutné první místo...
více…

První pomoc - Pády

Pády jsou u malých dětí běžné - učí se chodit, běhat, lézt. Přestože následkem většiny pádů je malé...
více…

První pomoc - Distorze, podvrtnutí

Vymknutí (synonymum je podvrtnutí) vzniká v kloubu, jehož vaziva se náhle nepřirozeně natáhnou nebo...
více…