Radiátory - zahřejí, ale mohou být i vkusný doplněk

Zahřejí tělo i duši, potěší oko. Moderní radiátory přeměnily svůj vzhled - oblékly teplo do atraktivních tvarů a barev. Jsou důkazem toho, že umělecké dílo nemusí vyjít jen zpod štětce malíře či sochaře.

bydlení, energie, topení, radiátory

Trochu teorie

Radiátory jsou konečné články otopné soustavy. Jejich rozměry - délku, výšku a hloubku - třeba odborně vypočítat, samozřejmě v závislosti na požadovaném výkonu. Správnou volbu ovlivňují i ​​rozměry místností a tloušťka obvodových stěn, jakož i počet a velikost oken v pokoji, ve kterém se nacházejí. Na trhu je několik typů radiátorů: článkové, panelové, trubkové a konvektory. Mohou být teplovzdušné, teplovodní, elektrické, plynové a na tuhá paliva, například krby. Vyrábějí se v různých rozměrech, tvarech a barevných odstínech. Z estetického hlediska jsou mnohé modely módními doplňky interiérů, které již není třeba schovávat za dlouhými záclonami či závěsy.

Článkové radiátory

Nejčastěji se vyrábějí z ocelových plechů, litiny a slitin hliníku. Výhřevnost takových radiátorů závisí na počtu článků (žeber). Tvar a velikost žeber souvisí s technologií výroby. Litinová článková topná tělesa mají vyšší hmotnost, větší akumulační schopnost, dobrou tepelnou setrvačnost a dlouhou životnost. Hliníkové a plechové radiátory jsou lehčí i levnější.

Panelové radiátory

Mají tvar souvislé hladké desky. Většinou se vyrábějí z ocelového plechu a po obvodech se svařují švy. Dělí se na jednoduché, dvojité a trojité. Mají nižší hmotností než článkové radiátory. Menší vodní obsah umožňuje rychlý náběh teplot.

Tepelná pohoda

Z psychologického hlediska je zajímavé, že individuální pocit tepla či zimy každého jednotlivce nezávisí jen od reálné teploty vzduchu, ale ovlivňují ho i jiné faktory, například teplota stěn, druh podlahy, vlhkost vzduchu a barevné řešení interiéru. Orientační optimální teplota v obytných místnostech je - v pokojích 21 ° C, v kuchyni 20 ° C a v koupelně 24 ° C (s možností odchylky ± 3 ° C).

Trubkové radiátory

Majitelé domů a bytů je s oblibou umisťují zejména do koupelen a na toalety. Lze je napojit na otopnou soustavu, pokud si však zvolíte elektrické ohřívače, stačí je jen zapnout do zástrčky.Trubky mohou mít kruhový, čtvercový, obdélníkový nebo kombinovaný průřez. Nejběžněji používaným materiálem pro jejich výrobu je ocel a měď.

Infrapanely

Speciální infračervená topná tělesa produkují dlouhovlnné záření s rozměry 7 až 9 mikronů, což je identické s vlnovou délkou slunečního záření. Takové "radiátory" jsou z materiálu, který obsahuje nekovový topný článek na bázi uhlíku a vytváří tepelné sálání s vysokým stupněm účinnosti. Obvykle mají tvar tenkostěnných panelů nebo sloupů. Jejich povrch může být jednobarevný nebo se na něj nanášejí dekorativní motivy, přičemž některé mohou vypadat jako obraz.

Po skončení topné sezóny je příhodný čas na výměnu zastaralého radiátorového topného systému za nový

  • Velikost, typ a umístění musí posoudit odborník, výběr vzhledu zůstává vaší doménou.
  • Před topnou sezónou radiátory třeba odvzdušnit - zavzdušněné mají narušenou cirkulaci vody, což způsobuje jejich vnitřní rezivění a praskání. Rez je největší nepřítel radiátorů a zároveň nejčastější důvod jejich havárií.
  • Dalšími příčinami poruch jsou netěsnosti na spojích a svarech, jakož i používání topných těles po uplynutí jejich životnosti.
  • V rámci údržby se doporučuje alespoň jednou ročně odborná kontrola nastavení termostatických ventilů a kontrola funkčnosti jejich ovládání.

Konvektory

V současných interiérech nacházejí využití zejména u podlahového a stěnového vytápění. Mohou však být i parapetní a stojanové. Z praktických důvodů se umísťují k zaskleným plochám (v případě francouzských oken se obvykle zapustí do podlahy) - vyrovnávají teplotní rozdíly mezi interiérem a exteriérem a zabraňují rosení oken. Podle umístění se konvektory dělí na skříňové, soklové a zapuštěné. Vyznačují se tichým chodem. Vítanou předností podlahových konvektorů je nízká hmotnost, navíc, pokud jsou zabudovány do podlahy, neruší interiér. Stěnové konvektory, které dokáží vytápět rychle, lze využívat například v místnostech, které není třeba trvale vytápět (pokoj pro hosty).

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Trendy koupelny pro rok 2020 - námořnická modř, mosaz a dřevo

Koupelna je místo, které často podléhá trendům. Proto se také na koupelně pozná, kdy v ní naposledy proběhla...
více…

Dřevěné obklady ze starých lodí, kterým naprosto propadnete

Originální, netradiční, s příběhem, tak přesně takto bychom mohli hovořit o dřevěných obkladech, které jsou...
více…

Příjemné a na došlap měkké korkové dlaždice vytvoří v interiéru pohodovou atmosféru

Stále větší oblibu mezi podlahovými krytinami získává korek. Kdo dává přednost ekologickým přírodním...
více…

Tepelná čerpadla – spolehlivý zdroj tepla, jehož vývoj ovlivnili i obyvatelé Československa

Jsou tepelná čerpadla „hitem“, jehož sláva brzy pomine? Kdepak! Je pravda, že popularita tepelných čerpadel...
více…

Projekt Central House: Skvělé bydlení v Praze 1

Bydlení v hlavním městě se těší stále větší oblibě, a to především díky spoustě pracovních příležitostí....
více…

Jak zabránit usazování prachu v bytě?

Prach v bytě, to není jen estetický problém, ale pro mnohé lidi to znamená též zdravotní komplikace. Lidé, kteří...
více…

Pokojové rostliny v bytě a výhled z okna na zeleň? Ideální kombinace pro zdraví!

Pokojové rostliny v bytě, to není jen krásná dekorace. Pokud by tomu tak bylo, zcela by stačily umělé náhrady, které...
více…

Jak zařídit bydlení, když chceme vychovávat děti metodou Montessori?

Montessori systém výchovy dětí, to není jen návštěva školky a školy s tímto názvem, ale je to především výchova...
více…

Jak drobnými úpravami zútulnit ložnici?

Ložnice by měla být útulná a občas by také měla zažít nějaké změny. Sice převážnou část pobytu v ní...
více…

Jak pohodlně lenošit na balkoně nebo terase?

Pohodlný balkon či terasa dokáží pěkně zpříjemnit lenošení a relaxaci. A přitom zařídit si pohodlí, nemusí být...
více…