Rekonstrukce koupelny v bytě - stavební povolení a ohlašovací povinnost
Nespoléhejte se na loajalitu sousedů. Všude číhá alespoň jeden nepřející, který neunese váhu své závisti nad vaší novou koupelnou a najde si čas na to, aby navštívil stavební úřad se zvědavými otázkami. To by však bylo to nejmenší zlo, horší případ nastane, pokud se vám neodborným zásahem podaří například narušit statiku domu. Proto zkuste jít raději oficiální cestou a před rekonstrukcí koupelny absolvujte několik návštěv stavebního úřadu.
Stavební úřad, bytové družstvo nebo společenství vlastníků
Kdyby si ve svém bytě každý dělal, co chce, mohlo by se stát, že se bytový dům stane neobytným. Pokud pochopíte smysl stavebního řízení, zjistíte, že přítomnost stavebních úřadů je důležitá pro regulaci vlivů a zásahů na přijatelné úrovni. Zajímat vás budou především dvě instituce. První je stavební úřad a druhou je bytové družstvo (v případě družstevního bytu), nebo společenství vlastníků (v případě bytu v osobním vlastnictví).
Neznalost zákona neomlouvá
• Zákon o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), jasně specifikuje, které zásahy nevyžadují souhlas stavebního úřadu, které zásahy podléhají ohlášení a na které už třeba vydat stavební povolení.
• Informovat stavební úřad o vašem záměru není třeba, pokud se chystáte na výměnu zařízení koupelny, bez stavebních zásahů (jde například o výměnu sanitárních předmětů, obkladů a dlažeb či opravy vnitřních instalací).
• Jakýkoliv zásah do stavebním konstrukcí, tedy i odstranění podle vás zbytečné příčky či jádra, vyžaduje konzultaci se stavebním úřadem, kde se dozvíte, zda plánovaný zásah třeba ohlásit, nebo ne (pokud byste například výměnou umakartového jádra změnily statické zatížení nebo plochu a účel prostoru, ohlášení je nezbytné a může být nutné i stavební povolení).
Před rekonstrukcí koupelny je třeba ohlásit stavebnímu úřadu:
- Stavební a udržovací práce, které mohou ovlivnit zatížení a statiku domu,
- zásahy nebo odstranění nenosných příček,
- zásahy do nosných konstrukcí (dle posouzení stavebním úřadem),
- zásahy, které ovlivní vzhled domu (pokud byste například chtěli zvětšit okno v koupelně).
Stavební povolení vyžaduje
- Zásah do společných částí domu (pokud jde například o rekonstrukci koupelny v bytovém dům),
- zásah do nosných konstrukcí (dle vyjádření stavebního úřadu),
- změna a zásahy do rozvodů vody, kanalizace, elektrické energie, plynu,
- na zřízení příčky, kterou se místnost rozdělí na dvě, nebo opačně, pro odstranění příčky nebo spojení dvou místností do jedné.
Práva sousedů
Obecně byste neměli dělat nic, co by nadměrně obtěžovalo sousedy či vážně ohrožovalo výkon jejich práv. Proto o všem, co budete dělat, byste měli sousedy předem informovat. Je to důležité z hlediska udržení dobrých sousedských vztahů a dáte tím sousedům možnost včas odjet v den, kdy budete dělat největší hluk, bez kterého se některé rekonstrukční práce prostě neobejdou.