Rekonstrukce podkroví - podlahy a klimatizace

Rekonstrukce prostor pod věkovitými střechami je úžasný počin. Abyste se však při rekonstrukci starého podkroví na pohodlný byt dopracovali k výsledku, se kterým budete spokojeni, doporučujeme od začátku konzultovat každý krok s odborníky. Zkušený architekt vám může poradit různé šikovné triky, jak zvýšit atraktivitu prostoru a vyhnout se případným komplikacím.

podkroví, bydlení, rekonstrukce

Podlahy

Stejně jako u svislých konstrukcí i u podlah je v podkroví optimální realizace suchým stavebním procesem (klasické cementové nebo anhydritové potěry vnášejí do původních, často dřevěných konstrukcí stropů vlhkost, a navíc jsou pro ně velkou zátěží). V současné době existují ucelené podlahové systémy, ze kterých se dá bezpečná a praktická podlaha poskládat jednoduše a rychle bez jediné lžíce betonu či potěru. Pro vyrovnání nerovností podkladu nebo zvýšení podlahy poslouží suchý podsyp. Na ten se v případě potřeby po celé ploše podlahy položí vrstva tepelné a zvukové izolace (z tvrzeného polystyrénu nebo minerálních desek), která spolu s podsypem sníží kročejový hluk. Následuje roznášecí vrstva z přeplátovaných sádrovláknitých, cementovláknitých nebo dřevovláknitých desek, která rovnoměrně roznese zatížení na celou plochu podlahy. Některé systémy se skládají z panelů, které již obsahují izolační i kompletní roznášecí vrstvu, takže výstavba - nebo spíše montáž - je ještě rychlejší. Jelikož suché podlahy jsou konstruovány jako plovoucí, důležité je, aby byly od všech svislých konstrukcí - příček a stěn - oddělené dilatační mezerou. Na připravenou suchou podlahu se uloží povrchová - nášlapná vrstva, kterou může být dlažba, PVC krytina, koberce, parkety nebo velkoplošné dřevěné či laminátové panely (podlahová krytina se může ukládat již následující den). I do suché podlahy se dá zabudovat podlahové vytápění.

Patrové podkroví

Pod střechami se strmým sklonem (větším než 45 stupňů) a s vysokou nadezdívkou nebo v podkroví nad rozlehlými objekty vzniká vysoký prostor, který je výhodné rozdělit do dvou nebo více výškových úrovní. Pokud na horní úroveň již nezbývá světlá výška dostatečná na plnohodnotné podlaží, může vybudováním mezistropu vzniknout galerie - otevřený prostor s výhledem do spodního podlaží, který se dá využívat například jako ložnice či pracovna. Pokud jsou světlé výšky dostatečné, může horní úroveň zabírat celý prostor pod hřebenem střechy, takže z podkrovního bytu se stává mezonet (má dvě samostatná podlaží spojená schodištěm). Moderním řešením je takzvaný loft s volně propojenými otevřenými podlažími v různých výškách. V případě budování mezipodlaží se musí konstrukce mezistropu ukotvit do obvodových nosných zdí a konstrukce stropu (je třeba zjistit, zda strop snese zvýšené zatížení) nebo se zavěsí na dřevěný krov (i zde je samozřejmě nezbytné ověřit jeho únosnost). Zde lze vytvořit nezateplené úložné prostory (pozor na možný problém s kondenzací vlhkosti), dají se sem umístit skříňky vyrobené míru nebo zde může zůstat prostor na zasouvání posuvného lůžka.

Postupujte zodpovědně

Podkroví je velmi exponované místo v domě a k jeho obydlování je potřeba přistupovat opravdu zodpovědně. Na kvalitě návrhu i provedení totiž závisí nejen vaše budoucí bydlení, ale rekonstrukce bude mít vliv i na fungování celého objektu.

Klimatizace do podkroví

Pokud uvažujete o klimatizaci podkroví, ve kterém se nachází několik místností, odborníci rozhodně nedoporučují mobilní klimatizační jednotky. K jejich nevýhodám patří vysoká hlučnost i spotřeba energie, nutnost odvádět teplý vzduch z místnosti a v neposlední řadě i potřeba hlídat nádržku na vzniklý kondenzát. Na chlazení místností je v podkroví, podobně jako v běžných bytech nebo domech, vhodná dělená klimatizace (takzvaný split nebo multisplit), která může být buď s přívodem čerstvého vzduchu, nebo bez něj, dostupné jsou systémy, které pouze chladí, nebo i takové, které umožňují chladit i vytápět. Takzvaný multisplit systém umožňuje napojit na jednu venkovní kompresorovou jednotku několik vnitřních klimatizačních jednotek v různých místnostech, na kterých se dá nezávisle ovládat teplota i otáčky. Vnitřní jednotky mohou být nástěnné, parapetní, kazetové nebo kanálové (mezistropní) - nejčastěji se používají nástěnné, jejichž cena i hlučnost jsou nejnižší. Venkovní jednotka se umístí na fasádu těsně pod střechou, případně na terasu či lodžii a vnitřní do prostoru, který je třeba klimatizovat. Při výběru klimatizace je ideální, kontaktovat odbornou firmu, která vám pro konkrétní prostor navrhne nejvhodnější řešení.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Rekonstrukce starého domu je romantika, kterou je ale potřeba pečlivě zvážit

Uvažujete nad koupí starého domu? Váháte, zda si raději nepořídit pozemek a stavět si po svém a od základů? První...
více…

Rekonstrukce koupelny v bytě - stavební povolení a ohlašovací povinnost

Nespoléhejte se na loajalitu sousedů. Všude číhá alespoň jeden nepřející, který neunese váhu své závisti nad...
více…

Vinylové rigidní podlahy - co všechno o nich nevíte

Všichni nyní trávíme více a více času doma. Více, než kdy dříve. Už jste si všimli, po čem dennodenně chodíte?...
více…

Výhled z podkroví - vikýř

Ať si říká kdo chce, co chce o (ne)výhodách a porovnáních konstrukčních tvarů, stavebních materiálů, postupů...
více…

Zásady rekonstrukce podkroví

Když jsme byli malí, chodili jsme si hrát na půdu. Jen však přes den. Když nastal večer a vítr začal...
více…

Vinylové podlahy Gerflor Designart - učiní váš domov hezčím místem

Bez podlahy se neobejde žádná obyvatelná část interiéru. Pokud tedy právě nyní vybavujete vnitřní prostory vašeho...
více…

Příjemné a na došlap měkké korkové dlaždice vytvoří v interiéru pohodovou atmosféru

Stále větší oblibu mezi podlahovými krytinami získává korek. Kdo dává přednost ekologickým přírodním...
více…

Klimatizace v bytě - účinný pomocník nebo zabiják?

Mít v bytě či domě klimatizaci je výhoda. Ale na druhou stranu všechno má své pro a proti. Stejně je tomu i u...
více…

Byt v osobním vlastnictví, to je také obnova celého domu

Uspořit za energie ve vlastním domě je něco jiného než když vlastníme pouze byt. Ale uspořit chceme, i když...
více…

Renovace koupelny - nejprve hydroizolace a až potom lepení obkladů

Koupili jste starší byt a koupelna je třeba znovu, moderně a lépe obložit? Nebo se vám již okoukala dlažba ve vašem...
více…