Rekonstrukce podkroví - romantické bydlení s výborným výhledem

Plánujete obydlit podkroví? Tyto prostory lákají k bydlení svou originalitou. I když zařizování není tak snadné jako u klasických prostor. Téměř vše je zapotřebí vyrobit na míru, což zvyšuje pořizovací cenu jednotlivých stavebních i interiérových prvků. Ale investice jsou vyváženy krásným a neobvyklým bydlením, které ale také má svá negativa.

rekonstrukce, bydlení, podkroví

Maximální romantika

Touha po větším soukromí, blízkost modré oblohy a hvězd, originalita prostoru se šikmými stěnami - to jsou důvody, které nás lákají bydlet v podkroví. Život pod střechou se stal navzdory některým negativům téměř lukrativní záležitostí. Zvýšená poptávka po podkrovích má však i pragmatické důvody. Rekonstrukce podkroví, případně střešní vestavba nebo nástavba jsou většinou finančně výhodnější než přístavba nového objektu, protože není nutné provádět zemní práce a práce na hrubé stavbě. Při rekonstrukci starého podkroví však třeba v některých případech počítat i s novým statickým zajištěním krovu nebo dokonce celé stavby, což může celou rekonstrukci výrazně prodražit. Je potřeba přezkoumat i to, zda je obytný prostor v podkroví dostatečně zateplený a izolovaný proti pronikání vlhkosti do konstrukce.

Zařizování

Určujícím momentem při zařizování podkroví je tvar střechy a výška nadezdívky. Z hlediska budoucího zařizování a velikosti využitelného prostoru je nejvhodnější mansardová, pultová, sedlová nebo oblouková střecha. V našich podmínkách se nejčastěji setkáváme se sedlovou střechou. Podkroví s vikýřovými okny umožňuje ve srovnání s podkrovím se střešními okny lépe využít místnost - až po okraj půdorysu. Pokud má střecha sklon a nadezdívka je vyšší, v podkroví lze vytvořit efektní mezonetový interiér s obytným prostorem na dvou výškových úrovních. Prostor pod sedlovou střechou omezují střešní roviny, které se protínají v hřebeni střechy. Normy stanovují minimální výšku v nově postaveném obytném podkroví 2 600 mm, v případě rekonstrukce půdy se výška může snížit na 2 500 mm. Světlá výška v podkrovních místnostech, které tvoří součást bytu, by měla být minimálně 2 300 mm, výška svislé stěny pod šikmým stropem by neměla být menší než 1 100 mm. Do podlahové plochy se započítává prostor, nad kterým je světlá výška minimálně 1 300 mm. Existují i ​​podstřešní prostory s velmi malým sklonem střechy, ale původní kouzlo podkroví se v nich trošku ztrácí. Zařízení interiéru v klasickém podkroví se musí přizpůsobit šikmému stropu, což někdy vede ke kompromisům. Aby se využil i na první pohled nevyužitelný výklenek a každý metr čtvereční a aby bylo kompromisů co nejméně, je třeba se poradit s odborníkem a počítat s tím, že alespoň část zařízení bude vyrobena na míru.

Světlo a teplo

Dokonalé prosvětlení prostoru v podkroví poskytují střešní okna. Zenitové světlo je velmi vhodné jako osvětlení pracovní plochy a psacího stolu. Předimenzování plochy střešních oken však může v letním období způsobit nadměrné oteplování interiéru podkroví, v zimě zas velké tepelné ztráty. Nepříjemný pocit z nadměrného množství ostrého světla umocní i světlé a lesklé plochy v interiéru. Střešní okna neumožňují vizuální kontakt s okolím, což může vést k pocitu izolovanosti od vnějšího prostředí. Parapet střešního okna je třeba osadit maximálně do výšky 1 200 mm. Pokud jsou v podkroví i vikýřová okna, okna v štítových stěnách, lodžie, střešní terasa nebo zasklený ateliér, pocit izolovanosti se ztratí. Přehřívání podkroví v letních měsících pomůže vyřešit stínící technika, kterou prodejci střešních oken nabízejí jako doplňkový sortiment.

Mezipatro

Obytný prostor lze v dostatečně vysokém podkroví, ale na úkor světlé výšky dvou nově vzniklých úrovní, zvětšit i vložením dalšího mezipodlaží - mezaninu. Podle toho, kolik prostoru zůstane v mezaninu nad hlavou, lze zvolit funkci, na kterou bude určen. Nízká výška stropu nepřekáží při spaní, ačkoliv i zde třeba počítat s prostorem minimálně 120 cm nad úrovní matrace. Pod hřebenem střechy se soustřeďuje nejteplejší vzduch, který v kombinaci s nedostatečnou výškou nad postelí a malým objemem prostoru může způsobit tepelnou nepohodu a pocit nedostatku vzduchu. Pokud má zešikmený strop světlou výšku alespoň 150 cm, můžeme prostor využít na vytvoření pracovního koutu s psacím stolem. Židle by však měla být již v zóně s větší výškou, kde strop netvoří překážku při vstávání. Při zvažování výstavby mezaninu třeba důkladně prozkoumat životní rytmus rodiny a využitelnost prostoru, na základě kterých se vybere vhodná kombinace funkcí v základním podlaží a v mezaninu.

Koupelna - tvrdý oříšek

Kvůli rozvodům instalace, vysokým nárokům na hygienu a zvýšené produkci vodních par v kombinaci se šikmými stěnami patří návrh koupelny k nejkomplikovanějším úkolům. Řešení rozvodů vody, umístění kanalizačního potrubí a příček by mělo být součástí stavební přípravy podkroví, která se může začít realizovat hned, když je jasné dispoziční řešení celého podkroví. Na výstavbu příček v podkroví se hodí lehké materiály, např.. sádrokarton, které umožňují čistou realizaci elektroinstalací a stavbu velmi nezatíží. Připravený prostor vyřizujeme podle nároků uživatele, na zařízení podkrovní koupelny se většinou používají ergonomicky tvarované vany s menšími rozměry. Pokud se rozhodnete pro sprchový kout, je třeba ověřit světlou výšku v prostoru a tvar sprchové zástěny přizpůsobit zkoseným stěnám. Jinak by pobyt pod sprchou mohl být podmíněn skrčení polohou, abyste svou hlavu ochránili před úrazem.Typologické pravidla je třeba dodržovat i při osazování bidetu a toalety, aby uživatele při vstávání nic neomezovalo.

Maximální pohoda

Kvalitu bydlení v podkroví ovlivňuje několik faktorů: mikroklima prostoru, plošný a prostorový komfort, vnitřní zařízení, bezpečný a bezbariérový pohyb a požární bezpečnost. Zařízení by mělo být především funkční, účelné a mělo by harmonicky zapadat do všech částí prostoru. Řešení, které na první pohled lahodí oku, ale jejich funkčnost pokulhává, se v budoucnu nemusí vyplatit.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Moderní plastová okna - investice, která se vyplatí!

Plastová okna, to je poměrně vysoká investice, která se ale vyplatí a časem dokonce vrátí. Je to položka na které...
více…

Rekonstrukce starého domu z důvodu úspory a zdravějšího bydlení

Je všeobecně známo, že rekonstrukce stávajících rodinných domů představují proces nesrovnatelně náročnější,...
více…

Stavba domu je velká investice, kterou si je třeba také užít!

Faktorů, které ovlivňují výběr stavebního materiálu, je dnes mnoho. Rozhodují nejen reálná kritéria, jako jsou...
více…

Chyby při zateplování domu

V současnosti je zateplování domů velkou módou, ale hlavně je jedním ze základních, energeticky úsporných...
více…

Stavba domu a stavební dokumentace, která je nezbytná

Pokud chcete jedinečný dům, najděte si čas na spolupráci s architektem, pokud chcete co nejrychleji bydlet a nemáte...
více…

Topit, šetřit a větrat?

Energetickou náročnost větrání lze snížit tak, že se instalují tzv. zemní výměníky tepla (zemní registry nebo...
více…

Rekonstrukce podkroví - více denního světla a energie

Rekonstrukce podkroví nabízí skvělou příležitost, jak si vytvořit zdravý domov, který se stane oázou odpočinku, kde...
více…

Rekonstrukce našeho bytu očima sousedů

Ťuk-ťuk! Buch-buch! Vrrr ... Pokud plánujete rekonstrukci, vzpomeňte si na vlastní bezmoc, když jste se ocitli v roli...
více…

Jak vybrat dveře?

Najít interiérové ​​a vchodové dveře do domácnosti není tak jednoduché, jak jste mysleli. Při výběru nových...
více…

Chyby při stavbě ploché střechy, které mohou poškodit její funkčnost

Vybrali jste si plochou střechu, aby kryla váš dům? Určitě jste své rozhodnutí dobře zvážili, ale přesto by se...
více…