Renovace kuchyňské linky

Pustili jste se do změn v bytě a stará linka s novým interiérem jaksi neladí? Nový vzhled může získat rychle a bez bourání, stačí obměna na povrchu. Přinášíme vám slovník pojmů na které při práci narazíte.

Renovace kuchyňské linky

Overface digitální grafika je technologie,

kterou se do povrchu hladkých nábytkových ploch dá přenést libovolný motiv - vybrat si můžete z nabídky výrobce, případně můžete použít vlastní obrázek či fotografii.

Grafosklo

je sklo se speciální bezpečnostní fólií (jednoduché nebo dvojité) a vnitřním motivem - digitálním tiskem nebo textilií, které jsou ve skle zatavené. Jako motiv se dají využít i přírodniny, například květiny z herbáře, plátky dýhy apod.

Odstrojit až na korpus

Pokud je korpus linky v pořádku, můžete demontovat dvířka a čela zásuvek. Postupujte shora dolů. Z korpusu vyberte nejen dvířka, ale i panty - praktické je použít elektrický šroubovák. V této fázi se rozhodne nespěchejte, abyste korpus nezničili.

Panty 

Na nových dvířkách je třeba vyměřit místa na vyhloubení otvorů na panty - obvykle je to 10 cm od horního i spodního okraje a 25 mm od boční hrany. Průsečík těchto rozměrů označte a vyhlubte kolem něj kruhový otvor o průměru podle pantu. Vložte pant a přes otvory na šrouby označte body k vrtání děr na šrouby. Pant vyberte, vyvrtejte otvory, znovu jej nasaďte a přišroubujte.

Připravte korpus

Druhou část pantu třeba namontovat do korpusu. Ve většině případů skryje staré otvory pro šrouby, pokud ne, zatmelte jejich dvousložkovým tmelem, který po vytvrzení přebrousíme. Můžete do něj pak vyvrtat nové otvory. Nasaďte dvířka nejprve v horní a pak ve spodní části linky. Protikus pantu - křížový kotvící plíšek - nacvakněte nebo přichyťte šrouby do části upevněné na dvířkách. Namontujte čela zásuvek. Místo na vyvrtání otvorů si jednoduše naznačíte tak, že zásuvku zasunete, na čílko nanesete proužek oboustranné lepicí pásky a pevně přitlačíte. Na vytištěných místech pak navrtejte dírky na šrouby.

Úchytky

Když jsou všechna nová dvířka na svém místě, přichází na řadu montáž úchytek. Rozmyslete si, zda je chcete mít namontované na šířku nebo výšku dvířek, vyměřte místa na vyvrtání otvorů pro šrouby a úchytky přes ně upevněte.  Předem si dobře promyslete polohu vypínačů a elektrických zásuvek! Do Grafoskla je třeba tyto otvory udělat už během výroby. Žádné dodatečné vyřezávání do kaleného skla není možné.

Na řadě je obklad za linkou

Pomocí pistole naneste na stěnu polymerové lepidlo s velkou přilnavostí v bodech s roztečí přibližně 20 × 20 cm. Grafosklo je třeba mít již připravené, stejně i pomocníka. Od nanesení lepidla máte jen asi 15 až 20 minut, během nichž je třeba grafosklo za linku nalepit!

Nalepit a přitlačit

Grafosklo osaďte na správné místo. Během 15 minut na něj musíte vyvíjet souvislý tlak, aby celoskleněný obklad na lepidlo a stěnu dobře přilnul. Bezproblémové přilnutí si pojistíte připravenými podpěry. Vytvrzování lepidla trvá 24 hodin. ... a linku můžete používat.

Hotovo! Kuchyňská linka má nový vzhled!

Grafosklo se dá nalepit i na původní obkladačky (pokud jsou v dobrém stavu). Před nanesením lepidla je dobré odmastit je technickým lihem nebo vodou se saponátem. Připravte si místo. Než začnete s montáží celoskleněného obkladu, odšroubujte elektrické zásuvky a vypínače za linkou. Na bezproblémovou manipulaci je praktické odsunout sporák a otočit stojánkovou vodovodní baterii do vodorovné polohy.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Otevřená kuchyň potřebuje dobrou organizaci a dostatek úložných prvků

Chcete mít kuchyň vzdušnou a navíc vše ihned po ruce? Tak si vyberte otevřenou variantu. Ale i zde je třeba kuchyňské...
více…

Nerezové police pozvednou vzhled každé kuchyně

Nerezová ocel má své zasloužené místo v moderní kuchyni. A právem. Snadno se udržuje, krásně vypadá a má i dlouhou...
více…

Snídaňový pult - ideální řešení nejen do malé kuchyně

Ne do všech kuchyní se pohodlně vejde jídelní stůl. Ale jak potom vyřešit to, že nechcete každé menší jídlo nosit...
více…

Pět tipů na originální změnu kuchyně

Nebaví vás vaše kuchyň? Tak ji změňte! A nemusíte ji hned celou  vyhazovat a nechat si udělat novou a nejlépe na...
více…

Tři tipy, jak najít další úložné prostory v malé kuchyni

Úložných míst v kuchyni není nikdy dost. Proto je třeba využít doslova každý centimetr. A platí to nejen u kuchyní...
více…

Zamilujte se do fantastické kuchyně s barovým pultem

Myslíte, že barové pulty do kuchyně, jsou záležitostí jen do velkých prostor? Vůbec ne. Prozradíme vám, proč jsou...
více…

Z čeho si nechat vyrobit kuchyňsku linku?

Necháváte si vyrobit kuchyň na míru? O tvaru a rozměrech asi máte jistou představu nebo vás limitují rozměry...
více…

Kuchyňská linka na soklu, na nožičkách nebo raději zvolit závěsný systém?

Kuchyně na nožičkách? Nebo zvolit praktičtější sokl? Nejpoužívanější jsou tři varianty. Volba je na vás. My vám...
více…

Venkovní kuchyň a trend stolování pod širým nebem

Venkovní kuchyň, to je sen nejedné ženy, ale muže, který si libuje ve stolování pod širým nebem. Tato drobná stavba...
více…

Kuchyně - rozdíl mezi venkovskou a rustikální

Nenapravitelným romantikům a lidem, kterým se dům spojuje s barvami a vůněmi kuchyně babičky, bude pravděpodobně...
více…