Rolety a žaluzie obléknou okna a zaručí soukromí v bytě

Rolety kdysi sloužily pouze jako stínící či zatemňovací prvek. O estetických kvalitách se u těchto typicky hnědých nebo zelených kusích textilie, nedalo vůbec mluvit. Dnes se situace změnila. Roleta je stejně atraktivní textilní doplněk interiéru jako například tradiční závěs.

rolety, okna, bydlení, energie, stínění

Materiály a ovládání

Nové materiály a design ovládacího systému však zlepšily nejen estetické kvality rolet, ale i funkčnost. Látky mají speciální povrchovou úpravu, která umožňuje správné navíjení rolety a zaručuje její dokonalý tvar a rozměrovou stálost. Látku na roletu si lze vybrat nejen podle její barevnosti a vzoru, ale i podle její průhlednosti - od poloprůhledných, které slouží spíše jako záclona a jejich stínicí účinek je jen minimální, přes zastiňovací až po neprůhledné látky k zatemnění místnosti. Namísto původního pružinového mechanismu se dnes častěji používá řetízkový. Navíjení látky na hřídel se tak dá zastavit a zajistit v jakékoliv poloze. Rolety lze umístit do vrchní části okenního otvoru, ale i nad něj - tehdy může látka přesahovat okenní otvor i po bocích a překrývat větší část stěny, a naopak, tzv. roletky se umísťují do okna a kopírují tvar skla. Na rolety se používají speciálně upravené látky, které se nesmí prát, žehlit, ani chemicky čistit. V případě potřeby je můžete zbavit prachu vysavačem nebo jemně otřít vlhkým hadrem. V každém případě se však informujte na stálobarevnost a způsob čištění.

Římské rolety

jsou trochu jinou variantou obyčejných rolet - nenavíjejí se, ale řasí do pravidelných skladů. Působí tedy moderně geometricky, avšak méně stroze jako klasické rolety. Římské rolety se řasí tak, že vytvářejí pravidelné vodorovné sklady a i po úplném vytažení zůstane nahoře jeden pás (vysoký cca 22 cm). Abyste mohli okno otevřít, roleta musí být upevněna až nad ním (obvykle na stropě). Šířku rolety je třeba volit tak, aby překrývala okenní otvor minimálně o 7 cm z každé strany, pokud jsou dvě římské rolety vedle sebe, je třeba mezi nimi nechat mezeru alespoň 1,5 až 2 cm, aby si při manipulaci navzájem nepřekážely. Na upevňovací konzolu se římské rolety většinou připínají pomocí "suchého zipu", a tak je lze bez problémů sundat a vyprat v pračce (vždy dodržujte doporučení výrobce).

Svislé žaluzie různých šířek

I když jsou vertikální žaluzie určeny zejména do kanceláří, ordinací či jiných veřejných provozů, existují samozřejmě i takové interiéry, do kterých se tento druh interiérového stínění hodí. Vhodné jsou zejména pro zastínění velkých ploch - například prosklených stěn nebo zimních zahrad, mohou však sloužit i k optickému oddělení prostor. Mezi jejich přednosti patří zejména odolnost a stálobarevnost, ale i antistatické vlastnosti materiálu, díky kterým se na jejich povrchu neusazuje prach. Zajímavým tipem jsou vertikální žaluzie z PVC, které dobře snášejí i vlhké prostředí (například u bazénu) a lze je mýt a čistit běžnými neagresivními prostředky. Na rozdíl od klasických vertikálních žaluzií nejsou u nich potřebná závaží a řetízky na konci lamel. Pro místnosti, kde se pracuje na počítači, se vyvinuly vertikální žaluzie, kde je horní část lamely plná a dolní perforovaná. Při zatažení žaluzií tak horní, plná část dokonale ochrání před slunečním zářením, a spodní, perforovaná část částečně propouští denní světlo a umožňuje kontakt s okolním prostředím. Denní světlo, které prochází perforovanou částí lamely, dopadá pod úroveň obrazovky počítače bez nepříjemných odrazů lamely se vyrábějí na míru podle rozměrů okna a výšky stolu, a navíc neztratíte kontakt s okolím a přehled o tom, zda je den nebo noc, jak to bývá v zcela zatemněných místnostech. Působivé a moderní řešení pro zastínění velkých ploch je panelová posuvná stěna - ukryje se za ni zeď s okny, ale i francouzské okno či dveře na balkon. Panely z dekoračních látek jsou v horní části připevněny na posuvné profily (obvykle pomocí praktického "suchého zipu") a podle potřeby buď vytvoří souvislou plochu, nebo se rozhrnou a pozasouvají za sebe. Stěna může mít podle konstrukce horního vodícího profilu 2 až 5 panelů. Při "oblékání" oken se nemusíte řídit konvencemi. V interiéru přece nemusí být na oknech pouze textil a okenice nemusí být pouze zvenku (a někdy dokonce nemohou). Vertikálně členěné dřevěné okenice z interiérové ​​strany okna jsou jen trochu netradičním využitím osvědčeného systému na dokonalé zatemnění místnosti spojené se zajištěním před nevítanými návštěvami. A dovedete si představit něco, co by se lépe hodilo k dřevěné policové stěně v této místnosti?

Materiály pro horizontální žaluzie

Zřejmě nejčastějším způsobem zastínění nových plastových oken jsou hliníkové horizontální žaluzie, které k oknům s izolačním dvojsklem automaticky nabízejí montážní firmy. Je to nejjednodušší řešení -  stín i noční soukromí jsou uspokojivě vyřešeny. Interiér pak dotvoří záclony a závěsy s čistě dekorativní funkcí. Okna, na kterých je zatažena interiérová žaluzie přesně na rozměr skla, se však mohou během chladných nocí rosit, protože zavřená žaluzie brání proudění vzduchu kolem okna. Tento problém jednoduše odstraníte tím, že přes noc žaluzii povytáhnete kousek nad úroveň zasklívací lišty. Při stínění interiérovými žaluziemi přece jen pronikne sluneční záření do interiéru - ne sice do hloubky místnosti, ale přece. Proto je důležitá barva sluneční clony umístěné přímo za sklem - aby místo ochrany před teplem nesloužily tmavé žaluzie spíše jako sluneční kolektor. Tmavé barvy totiž pohlcují sluneční záření a místnost se tak více přehřívá. Světlé barvy jsou mnohem účinnější při ochraně interiéru před přehříváním, avšak na zatemnění jsou méně vhodné. Pro svou schopnost odrazit sluneční záření je proto v protisluneční ochraně nejúčinnější hliník. Horizontální žaluzie přesně na rozměr okenního skla nejsou zrovna tím nejvhodnějším interiérotvorným prvkem, stačí však změnit materiál nebo rozměr - a výsledek je naprosto jiný. Žaluzie mohou například překrývat nejen celé okno, ale i část stěny, nebo mohou být "šité" na míru okenního výklenku. Pokud vám chladný, ale praktický hliník nevyhovuje, můžete sáhnout po druhém nejčastěji používaném materiálu na žaluzie - exotickém dřevě s podstatně exkluzivnějším a teplejším vzhledem. V nabídce jsou horizontální dřevěné žaluzie s lamelami širokými 2,5 nebo 5 cm. Dřevo na žaluzie musí být mimořádně lehké, bez suků a má si zachovat tvar a barvu i v extrémních podmínkách, jaké vládnou těsně za okenním sklem. Těmto požadavkům nejlépe vyhovuje dřevo stromu Basswood, který patří do rodiny amerických lip, nebo tropického Rami. Žaluzie se většinou moří na barvy těch druhů dřeva, které se u nás používá na výrobu nábytku nejčastěji (např. jasan, buk či třešeň). Protože dřevěné lamely mají podstatně větší tloušťku než hliníkové, i vytažené žaluzie potřebují svůj prostor. Třeba je upevnit v dostatečné výšce, aby se dalo okno bez problémů otevírat (užší lamely se mohou upevnit i na okenní rám a pro dřevěná okna jsou vlastně alternativou k typickým hliníkovým žaluziím určeným na plastová okna). Výhodou žaluzií je možnost naklápění, a tak můžete podle potřeby místnost více či méně zastínit, nebo dokonce zatemnit. Shrnování a natáčení lamel může být ruční - na boku visícím lankem, řetízkem či tyčí, nebo elektrické (může být spojeno i s dálkovým ovládáním). Dálkové nebo stěnové ovládání umožňuje použít žaluzie i na těžko dostupných místech.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Efficace Vetri 0,75l – čistič skel 12ks/kt

Ruční mytí oken, skel a zrcadel je docela namáhavá práce. Aby se okna leskla a byla beze šmouh, to již chce zručnost a...
více…

Deset parametrů, které by měla splňovat kvalitní okna

Pokud chceme mít kvalitní okna, nestačí jen zvolit materiál, tvar a barvu. Pečlivě musíme vybírat nejen firmu, u...
více…

Stínící prvky v exteriéru - předokenní rolety, markýzy, markýzolety a plachty

Unavuje nás, skrýváme se před ním, a když už horka nemají konce, nejraději bychom jedním tlačítkem všechnu tu...
více…

Byt v osobním vlastnictví, to je také obnova celého domu

Uspořit za energie ve vlastním domě je něco jiného než když vlastníme pouze byt. Ale uspořit chceme, i když...
více…

Moderní plastová okna - investice, která se vyplatí!

Plastová okna, to je poměrně vysoká investice, která se ale vyplatí a časem dokonce vrátí. Je to položka na které...
více…

Nové způsoby větrání zabrání výskytu plísní a nebezpečných škodlivin

V celé dosavadní historii středoevropských staveb zajišťovala okna kromě své základní osvětlovací funkce...
více…

Rolety den a noc v sobě kombinují to nejlepší ze stínicí techniky

Konkrétně se způsobem regulace světla podobají žaluziím, průsvitné a zatemňovací pruhy připomínají materiálem...
více…

Plastová okna - výběr, údržba a výměna

U plastových oken je situace mnohem složitější z hlediska sortimentu vyráběných profilů. Jejich profily se liší...
více…

Montáž oken a nejčastější chyby při jejich osazení

I přestože se výrobci oken snaží vyrobit co možná nejdokonalejší okna, kterými by se dala snížit energetická...
více…

Okna - kritéria pro správný výběr

Nároky na vlastnosti okna se zvyšují s nároky na bydlení. Už nestačí, aby propouštělo světlo a chránilo před...
více…