Vybíráme interiérové ​​stínění

Dnešní trendy ve výběru stínící techniky směřují k půvabné barevnosti a vnitřní stínění nabízí množství typů i variant vzhledu, materiálů či ovládání. Při výběru  je ale důležité siuvědomit si, co od ní očekáváte. Interiérové ​​stínění vám sice při přehřívání moc nepomůže, může však být optimálním řešením, například pokud chcete dosáhnout soukromí, ochránit zařízení před sluncem, nebo pokud hledáte cenově nejdostupnější stínění, které nevyžaduje stavební přípravu, případně potřebujete zútulnit, doladit či osvěžit interiér. Cestou může být i kombinace s exteriérovým stíněním, které již má dobré výsledky při ochraně před chladem a teplem.

bydlení, stínící technika, žaluzie, rolety, japonské stěny, interér

Žaluzie nebo rolety?

Interiérové ​​stínění můžeme rozdělit na rolety (v nabídce jsou různé typy, od hladkých přes plisované až po římské), kterými můžete okno nebo jeho část zastřít, a na žaluzie (horizontální nebo vertikální), jejichž lamely se dají naklápět, čímž se reguluje intenzita světla v místnosti. Další způsob dělení rozlišuje textilní stínění a horizontální žaluzie, ty jsou nejčastěji hliníkové, mohou však mít i dřevěné nebo bambusové lamely.

Ovládání stínící techniky

Nejběžnější je mechanické - kuličkovým řetízkem nebo kombinací šňůrky (vytahování) a tyčinky (naklápění lamel). Tím však možnosti rozhodně nekončí. Interiérová stínicí technika se dá ovládat i motoricky (tlačítkem), případně na dálku (dálkovým ovladačem), a může být i součástí systému centrálně řízeného počítačem (tzv. inteligentní domácnost). Rolety a žaluzie lze doplnit bezdrátovými senzory pro automatické řízení v závislosti na slunečním svitu nebo teplotě v místnosti.

Rozměry a tvary

Můžete se rozhodnout pro interiérové ​​stínění, které zakryje jen okenní sklo, nebo typ, který překryje i okolí okna - volba je v tomto případě zejména (ale ne pouze) estetickou záležitostí. Pokud chcete zastínit pouze sklo, budete mít u oken s atypickými tvary (např. obloukovými) omezené možnosti při výběru typu, případně při manipulaci. Podrobně byste se měli informovat o možnostech při nadrozměrných zasklení - rozměry látek či délka lamel nejsou totiž neomezené. Téměř bez omezení na šířku jsou vertikální žaluzie, na výšku zase horizontální. Případně je potřeba vymyslet vhodný způsob rozdělení stínícího systému.

Nejen estetické hledisko

I když interiérové ​​stínění nepotřebuje stavební přípravu, vyrábí se na míru a jeho zaměření se vyplatí nechat na odborníky. Bude tak nejen podle vašeho vkusu, ale splní i vaše požadavky na funkčnost a technické detaily. Zkušený technik vám poradí s výběrem vhodného typu stínění či způsobu uchycení, výhodou je také to, že si vzorky látek či lamel můžete porovnat s barevností interiéru.

Materiálové vlastnosti

U textilního stínění jsou důležité i vlastnosti konkrétního materiálu. Různé typy látek dokáží místnost zastínit či zcela zatemnit, nebo ovlivní světlo v interiéru podobně jako záclona. Textilie mohou být antistatické (odpuzují prach a méně se špiní) i nehořlavé, existují také vysoce bezpečné materiály, které se ani nevznítí (naleznete je pod značkou Trevira CS). Důležité jsou i možnosti čištění - některé látky můžete namočit do vlažné vody se saponátem, jiné čistit pomocí speciálních sprejů nebo jen vysávat či otřít mokrou houbou.

Kvalitu si ověřte osobně

Nenechte se zlákat bonusem - levnými vnitřními hliníkovými žaluziemi neznámého původu, které dostanete "zdarma" při koupi oken. Brzy začnou vydávat nepříjemné skřípavé zvuky, a pokud je bude třeba opravit, neseženete k nim náhradní díly. Při výběru každé, tedy i vnitřní, stínící techniky je důležité hledat kvalitního výrobce, co používá testované a osvědčené komponenty a materiály, jakož i spolehlivého dodavatele, který vám umí poradit s výběrem a poskytuje záruční a pozáruční servis. Ověřte si kvalitu výrobků osobně a zjistěte si předem u prodejce také podrobnosti o servisu. Jen tak budete mít zaručenou dlouhou životnost, tichý a bezproblémový chod i dlouholetou spokojenost. 

Praktická alternativa mezi skly

Na rozdíl od interiérového stínění, které nemá výraznější efekt při regulaci přehřívání, dokáží stínící prvky ScreenLine regulovat prostup světla i tepelného záření sklem. Tyto horizontální žaluzie, rolety a plisé jsou určeny do izolačních dvojskel a trojskel - instalují se mezi tabule skla již při výrobě, proto je třeba objednat je spolu s oknem. Podobně jako interiérové ​​stínění nepotřebují stavební přípravu, neušpiní se však ani nepoškodí a redukují rosení skel. Ovládají se rotačními magnety nebo motorem (externím nebo interním), které nenarušují těsnost zasklení.

Rolety

Jednoduchá a dekorativní ochrana soukromí vhodná do moderního interiéru a pro ty, které nebaví čistit žaluzie jsou rolety. Interiérové ​​rolety barevně doladí interiér a ochrání před zvědavými pohledy, můžete jimi místnost i zatemnit. Typy s látkou navinutou na hřídeli, případně na hřídeli uloženém v boxu (kazetě), se montují nad okno, typy s minikazetou zase do zasklívací lišty, takže zakryjí jen okenní sklo. Takové rolety mohou mít i boční vodící lišty, které udržují okraje látky v ideální poloze a minimalizují průnik slunečních paprsků. Většina textilií, které se používají na výrobu interiérových rolet, má speciální antistatickou (protiprachovou) povrchovou úpravu, takže jsou méně náchylné na znečištění. Ze záhybů lze prach opatrně vysát. Rolety je ale potřeba chránit před silným ušpiněním. Nesmí se totiž prát, mohou se čistit pouze hadříkem navlhčeným ve vodě, i to jen jemně, aby nevybledla barva a nenarušila povrchová úprava. Látku je také možné vyměnit za novou.  Ovládají se ručně (nejčastěji řetízkem) nebo motorem (pomocí vypínače, dálkového ovladače či automatiky). Mohou být vybaveny samočinnou brzdou, takže je zastavíte v kterékoliv poloze, aniž byste museli přichytit ovládací řetízek..

Japonské stěny

Výrazným dekoračním prvkem, ideálním do moderního interiéru jsou japonské stěny. Mohou chránit soukromí i dělit místnost. Posuvné panelové stěny tvoří volně visící pásy látky (panely), které se částečně překrývají. Panely mívají šířku od 50 do 150 cm, vespod jsou zatíženy závažím, skrytým v tunelu nebo ve speciální ozdobné liště, a navrchu uchyceny v lištách (nosných profilech), které se pohybují v drážkách horního profilu upevněného ve stropu (kolejničkách).  Japonským stěnám sluší spíše větší plochy - obvykle se osazují nejen před okno, ale tak, aby překryly celou (případně téměř celou) stěnu, hodí se i na předělení místnosti. Nabídka látek na posuvné stěny je téměř nekonečná, můžete použít materiály určené na rolety, závěsy či záclony, další možností je individuální potisk. Zajímavá je kombinace dvou japonských stěn z různých materiálů za sebou - jedna přes den zjemňuje příchozí světlo, druhá večer brání pohledu do osvětlené místnosti. Látka je v profilu uchycena suchým zipem, takže po vyjmutí závaží ji lze vyprat, vyžehlit (podle typu látky) nebo vyměnit za jinou. Profily se dají objednat i samostatně, panely si tedy můžete ušít i sami. Japonské stěny se mohou ovládat motoricky i ručně (všechny najednou nebo samostatně) - šňůrou, tyčí nebo tahem za panel. Abyste panel při tažení neušpinili a nebyl zdeformován, jeho okraj je třeba chránit "klipem", který poslouží jako úchyt.

Římské rolety

Romantické rolety, které dodají místnosti atmosféru, udělají z oken estetickou součást interiéru a můžete je také pohodlně vyprat. Představují velmi dekorativní typ vnitřního stínění, které se svojí atmosférou hodí zejména do klasických a romantických interiérů. U římských rolet je látka rozdělena na stejné horizontální pruhy pomocí ušitých tunýlků, kde jsou skryté výztuže a při vytahování vytváří efektní pravidelné sklady.  V nabídce je široký výběr druhů látek - například měkké záclonové tkaniny s romantickým vzhledem, ale i těžší a hustší látky, které působí podobně jako závěsy a umožňují různé stupně zastínění. Římské rolety mohou mít také podšívku, díky čemuž dokáží místnost dokonale zatemnit - jde o technologicky náročnější způsob šití, při kterém se spojí vrchní dekorativní látka a podšívka. V nabídce jsou různé barevné odstíny, struktury či vzory, takže můžete rolety dokonale sladit s interiérem. Protože látka je připevněna k hornímu hliníkovému profilu suchým zipem, lze ji snadno sundat a vyprat (textilie bývají označeny pracími symboly). I v tomto případě si můžete vybrat kromě manuálního i motorické ovládání.

Plisé

Půvabné a univerzální řešení vhodné pro okna s jakýmikoliv (i atypickými) tvary. Jedná se o rolety se skládanou (plisovanou) látkou, které spojují ochranu soukromí s regulací světla a působivým vzhledem. Vedle dekorativnosti je jejich největší předností univerzálnost - jsou vhodné na všechny druhy oken včetně atypických obloukových či střešních, často se využívají i na stínění zimních zahrad. V nabídce jsou plisované látky v široké škále barev, odstínů, textur a nádherných vzorů, od transparentních až po zatemňující, které umožňují různé stupně zastínění. Zajímavou možností je kombinace dvou rolet v jednom mechanismu (dvě látky typu "den a noc") - zkombinujete tak stínění s efektem záclony. Některé textilie se dají speciálním způsobem vyprat (ponořit do vlažné vody s pracím prostředkem, jemně vymačkat a nechat vyschnout), zatemňující látky se však prát nesmějí. Prach můžete opatrně odstranit měkkým kartáčkem, znečištění se může z látky jen opatrně setřít vlhkým hadříkem. I zde máte na výběr z množství způsobů ovládání - profilem (lištou), šňůrou, řetízkem nebo motoricky. Ovládání pomocí spodní a horní lišty umožňuje nastavit roletu do různých poloh a tím lépe regulovat osvětlení místnosti.

Roletožaluzie - rolety den noc

Luxusní dekorativní typ stínění, který spojuje princip rolety s funkčností žaluzie a s působivou hrou se světlem. Technicky jde o roletu, dá se u ní ale regulovat přístup světla do místnosti. Látka je totiž tkaná v pásech s různou hustotou tak, že se střídají neprůhledné a transparentní pruhy - posouváním dvou vrstev látky umístěných těsně za sebou se postupně překrývají průsvitné části s neprůsvitnými (nebo navzájem pruhy se stejnou transparentností). To dělá z roletožaluzií nejen dekorativní prvek, ale umožňuje i regulaci světla podobě jako žaluzie. Na rozdíl od žaluzií je však díky efektu záclony světlo vstupující do interiéru příjemně měkké. Samozřejmě, obě vrstvy můžete také vytáhnout a okno zcela odhalit. V nabídce jsou látky v různých barvách i vzorované, s různě širokými pásy nebo pásy různých barev. Kvalitní materiály poznáte podle pravidelných, dokonale paralelních pruhů. Čistit se dají jen opatrně, jemným kartáčkem nebo navlhčeným hadříkem. Roletožaluzie se vyrábějí na míru ručně, stříhají se ultrazvukem, aby měli čisté a stabilní okraje, které se netřepí. Montují se před okno, mohou však zakrývat i celé zasklené stěny. Lze je ovládat manuálně (řetízkem) i motoricky, ovládání může být volné nebo ukryto v kazetě.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Rolety a žaluzie obléknou okna a zaručí soukromí v bytě

Rolety kdysi sloužily pouze jako stínící či zatemňovací prvek. O estetických kvalitách se u těchto...
více…

Žaluzie - praktický i módní doplněk nejen pro okna

Žaluzie jsou nejen praktickým, ale i módním doplňkem oken. K tomuto účelu si můžeme vybrat žaluzie horizontální...
více…

Ochrana před slunečním zářením

Sluneční záření, teplo, UV záření či nechtěné pohledy pronikají do našich domácností právě přes okenní a...
více…

Efficace Vetri 0,75l – čistič skel 12ks/kt

Ruční mytí oken, skel a zrcadel je docela namáhavá práce. Aby se okna leskla a byla beze šmouh, to již chce zručnost a...
více…

Deset parametrů, které by měla splňovat kvalitní okna

Pokud chceme mít kvalitní okna, nestačí jen zvolit materiál, tvar a barvu. Pečlivě musíme vybírat nejen firmu, u...
více…

Byt v osobním vlastnictví, to je také obnova celého domu

Uspořit za energie ve vlastním domě je něco jiného než když vlastníme pouze byt. Ale uspořit chceme, i když...
více…

Moderní plastová okna - investice, která se vyplatí!

Plastová okna, to je poměrně vysoká investice, která se ale vyplatí a časem dokonce vrátí. Je to položka na které...
více…

Nové způsoby větrání zabrání výskytu plísní a nebezpečných škodlivin

V celé dosavadní historii středoevropských staveb zajišťovala okna kromě své základní osvětlovací funkce...
více…

Plastová okna - výběr, údržba a výměna

U plastových oken je situace mnohem složitější z hlediska sortimentu vyráběných profilů. Jejich profily se liší...
více…

Montáž oken a nejčastější chyby při jejich osazení

I přestože se výrobci oken snaží vyrobit co možná nejdokonalejší okna, kterými by se dala snížit energetická...
více…