Různé typy filtrů na vodu

Existuje mnoho druhů filtrů na vodu pro domácí použití. Nemusíte proto platit za balenou vodu nebo za vodu z automatu, když je snadné si přefiltrovat vlastní vodu.

Filtry se zpětným tokem

Tento filtr se skládá z velké nádoby s filtrační látkou, které se říká filtrační médium. Voda se do něj dostává shora ventilem a teče dolů, kde prochází médiem. Přitom se v něm zachytávají nečistoty, dokud ho neucpou. Když je filtr plný, voda teče zpět, prochází filtračním médiem směrem vzhůru a odtéká ventilem.

Reverzní osmóza

Při reverzní osmóze (RO) je voda protlačována extra jemnou polopropustnou membránou. Membrána zachytí nečistoty a zabrání, aby jí prošly. Voda jí projde spolu s kyslíkem, díky čemuž má lepší chuť.

Uhlíkové filtry

Uhlíkové filtry absorbují nečistoty, které se zachytávají na povrchu uhlíkových částic. Tyto filtry zachytávají také písek, špínu a další částice. Rovněž dobře odstraňují některé organické chemikálie.

Keramické vodní filtry

Tyto filtry představuje filtrační vložka (cartridge), která pasuje do obvyklých stolních filtrů. Jádro filtru obsahuje drobné silikonové skořápky, což je fosilní substance. Těmito skořápkami prochází voda. Keramické filtry můžete obnovit tak, že je vydrhnete kartáčem a opláchnete vodou.

Ultrafialové záření

V UV filtrech prochází světlo s vysokou frekvencí skleněným prvkem. Voda procházející skleněným prvkem je vystavena UV záření, které v ní zabije všechny živé organismy. Musí se však provést laboratorní testy, aby potvrdily čistotu vody.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články