Sádrokarton aneb jednoduše a rychle

Také se vám zdá, že byt, ve kterém mnoho let žijete, přestává splňovat vaše představy o moderním a pohodlném bydlení? Ve staré zástavbě jsou například zbytečně vysoké stropy, jejichž snížením by došlo k úspoře tepla a navíc byste možná získali nový skladovací prostor. Starší panelové byty zase nepotěší odstrašujícími bytovými jádry z umakartových desek. A na mnoha domech není využito podkroví. Zkrátka, mělo by se s tím něco udělat ...

bydlení, rekonstrukce, sádrokarton

Cesty ke stavebním úpravám mohou být různé

My se zaměříme na ty, které lze řešit suchou cestou, konkrétně použitím sádrokartonu. Sádrokartonové desky jsou lehké, bez problémů se dají řezat na požadovaný tvar, při zpracování vzniká poměrně malé množství odpadu a navíc nejsou ve srovnání s klasickým stavebním materiálem ani drahé.

Při použití sádrokartonových desek odpadají problémy se statikou,

postup práce je rychlý a hospodárný, protože není nutné sekat drážky a průchody pro rozvody - naopak, všechny rozvody se dobře vedou ve volném prostoru příček. Jednodušší je také umístění zásuvek a vypínačů.

Sádrokarton je vlastně skládačka,

při které se nepoužívají mokré procesy, což je častokrát velkou výhodou. Sádrokarton, tak jako každý jiný materiál, má i nevýhody. V případě, že na stěnu ze sádrokartonu plánujeme zavěsit těžší police, případně upevnit zařizovací předměty či kuchyňskou linku, musíme si jejich polohu promyslet předem a umísťovat je v souvislosti s nosnými rámy sádrokartonové konstrukce. Stejně třeba mít promyšlené umístění zásuvek a vypínačů, protože vedení k nim je potřeba nainstalovat předem.

Výhody sádrokartonových systémů

 • nízká hmotnost výsledné konstrukce
 • rychlý postup stavby (bez dlouhých technologických přestávek)
 • suchý proces výstavby (bez zanášení vlhkosti do původních konstrukcí)
 • jednoduchá opravitelnost stěn
 • rovinnost konstrukcí

Nevýhody sádrokartonových systémů

 • při nesprávné montáži tmel na stycích desek praská
 • na stěny mimo nosné konstrukce nelze umístit police apod
 • stěnu lze snadno poškodit ostrými předměty

Využití sádrokatonu

Sádrokarton lze využít například k zaplnění otvoru, který chceme zrušit, provedení stěny v bytovém jádru, případně na zhotovení příčky, pokud potřebujete rozdělit místnost na více částí. V případě, že chcete zajistit zvukovou neprůzvučnost, je třeba zvolit sádrokartonový systém s vloženou zvukovou izolací. K zakrytí nevzhledných a křivých stěn nebo zlepšení tepelné či zvukové izolace lze sádrokartonové desky použít jako obklad stávajících stěn a stropů. Snad nejvíce se použití sádrokartonu spojuje s pracemi při bydlení v podkroví.

Konstrukce sádrokartonového systému

Základem celého systému je sádrokartonová deska vyrobená ze směsi sádry a rozvlákněného papíru či skelných vláken, obalená speciálním kartonem. Na našem trhu se vyskytují kartony v tloušťkách 9,5; 12,5; 15 a 18 mm. Velmi často se používá deska o tloušťce 12,5 mm, tlustší desky se používají, pokud potřebujeme zajistit vyšší požární či akustickou odolnost, či odolnost proti proražení. Tenčí desky se zase využívají na ohýbané konstrukce a jako suché omítky. Samotnou sádrokartonovou desku v sádrokartonovém systému drží nosné profily, které slouží jako nosná konstrukce stěny. Nosné profily se liší dle použití - jiné se používají na příčky a jiné na podhledy a podkroví. V některých případech lze sádrokartonové desky upevnit i na vlastnoručně zhotovený dřevěný rošt.
Základní pravidla použití sádrokartonu

Použití sádrokartonových desek v koupelně

Z důvodu zvýšené vzdušné vlhkosti je v koupelně nutné použít impregnované desky.

Natírání sádrokartonu

Na sádrokartonové povrchy jsou vhodné akrylátové nebo polyvinylacetátové disperzní barvy. Optimální je nanášení pomocí válečku. Na povrchové úpravy nelze použít hlinkové nátěry a nátěry na bázi vodního skla.

Délka šroubů pro připevnění desek opláštění:

 • Dřevěný rošt - hloubka zašroubování do dřevěného prvku roštu musí být větší nebo rovno celkové tloušťce opláštění, minimálně však 20 mm.
 • Kovový rošt - hloubka zašroubování přes kovový profil musí být nejméně 10 mm.
 • Vzdálenost šroubu od okraje desek musí být od hran opláštěných kartonem nejméně 10 mm a u řezaných hran nejméně 15 mm. Největší vzájemná vzdálenost upevňovacích šroubů na konstrukci pro příčky a předsazené stěny je 250 mm, pro podhledy a šikmé plochy 170 mm.

Použití parozábrany v podkroví

Při zateplení podkroví se doporučuje vždy provést parozábranu. Běžnou parozábranou na sádrokartonové konstrukce je PE fólie o tloušťce 0,2 mm. Na zvýšené nároky se používají speciální fólie.

Lepení sádrokartonu na keramický obklad

Při rozteči profilů 600 mm pod keramické obklady se doporučuje použít dvojnásobné opláštění z desek o tloušťce 12,5 mm. Při zmenšení rozteče profilů na 400 mm je přípustné použití i jednoduchého opláštění.Na obklad sádrokartonových konstrukcí se dají použít keramické a kameninové obklady, případně i skleněná mozaika. Maximální rozměr dlaždic je 300 x 300 mm, lepí se běžnými obkladačskými lepidly, určenými na sádrokarton. Plocha obkladu se vyspáruje spárovací hmotou, prostupy a rohy se utěsní trvale pružným silikonovým tmelem (ve vlhkém prostředí s fungicidní úpravou).

Hydroizolace sádrokartonové stěny před ukládáním obkladu

Samotný keramický obklad nezaručuje dostatečnou ochranu sádrokartonu před kapalnou vlhkostí. Proto je nutné na místech, kde se předpokládá odstřikování vody (okolí vany, sprchový kout) před nalepením obkladu aplikovat hydroizolační vrstvu.

Kladení sádrokartonových desek

Při opláštění je nutné klást jednotlivé desky tak, aby nevznikaly křížové spáry. V případě příčky je třeba dbát na střídání spár na jednotlivých stranách, v případě vícenásobného opláštění také na přesazení v jednotlivých vrstvách opláštění. Při opláštění kolem otvorů (zárubně, okna) je nepřípustné navázat spáru na roh otvoru - desky se mají umístit tak, aby spára probíhala min. 150 mm od rohu. Při opláštění podhledů se desky montují příčně na směr profilů. Maximální rozteč profilů je 50 cm a desky jsou vždy předsunuté o jedno pole.

Tmelení opláštění sádrokartonové příčky

Konstrukce příčky splňuje požadovaná kritéria až po zatmelení všech vrstev opláštění.

Výška vertikálních profilů v sádrokartonových příčkách

Profily v příčkách je třeba nastříhat o asi 10 až 15 mm kratší, než je světlá výška. To umožní nepatrný průhyb stropu, aniž by byla příčka neúměrně zatížena.

Zkracování kovových profilů

Profily se zkracují nůžkami na plech. Není přípustné řezat rozbrušovacím kotoučem, protože se vysokou teplotou může poškodit jejich povrchová antikorozní úprava.

Jednoduše a rychle

Nejrychlejším a nejspolehlivějším způsobem, jak pomocí sádrokartonového systému přestavět bytové jádro či vybudovat podhled, je svěřit zakázku odborné firmě. Ta s vámi probere všechny varianty, předloží vám plán a cenovou kalkulaci. Práci se sádrokartonem však zvládne i šikovný kutil. Samozřejmě, i při práci se sádrokartonem třeba kromě šikovnosti i disciplínu a dodržení pracovního postupu. Pokud se do práce chcete pustit sami, stačí zajít do stavebnin či nákupního centra a ve spolupráci s odborníkem vybírat nejvhodnější tloušťku desek, nosné profily a spárovací hmotu. Odborník by vás měl upozornit i na to, na co si máte při práci se sádrokartonem dávat pozor. Zejména při rekonstrukci koupelny, kde je vysoká vlhkost, je třeba dbát na správný postup a použití správného - v tomto případě impregnovaného - materiálu. Ačkoliv se to může zdát odvážné, na sádrokartonovou stěnu lze umístit i umyvadlo, či zavěsit WC. Důležité je ale použít držák ze sanitárního programu a zařizovací předměty umístit v místě nosného profilu sádrokartonového systému. V případě závěsného WC lze použít originální systém, který se po umístění pouze "zakryje" sádrokartonem.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Byt v osobním vlastnictví, to je také obnova celého domu

Uspořit za energie ve vlastním domě je něco jiného než když vlastníme pouze byt. Ale uspořit chceme, i když...
více…

Renovace koupelny - nejprve hydroizolace a až potom lepení obkladů

Koupili jste starší byt a koupelna je třeba znovu, moderně a lépe obložit? Nebo se vám již okoukala dlažba ve vašem...
více…

Moderní plastová okna - investice, která se vyplatí!

Plastová okna, to je poměrně vysoká investice, která se ale vyplatí a časem dokonce vrátí. Je to položka na které...
více…

Rekonstrukce starého domu z důvodu úspory a zdravějšího bydlení

Je všeobecně známo, že rekonstrukce stávajících rodinných domů představují proces nesrovnatelně náročnější,...
více…

Rekonstrukce podkroví - více denního světla a energie

Rekonstrukce podkroví nabízí skvělou příležitost, jak si vytvořit zdravý domov, který se stane oázou odpočinku, kde...
více…

Rekonstrukce našeho bytu očima sousedů

Ťuk-ťuk! Buch-buch! Vrrr ... Pokud plánujete rekonstrukci, vzpomeňte si na vlastní bezmoc, když jste se ocitli v roli...
více…

Rekonstrukce bytu nesmí být bezhlavá akce, ale promyšlený postup!

Čeká vás rekonstrukce bytu? Těšíte se, ale zároveň vás přepadají obavy, zda všechno dopadne podle vašich...
více…

Nový dům nebo rekonstrukce starého domu?

Rozhodujete se pro koupi domu? Váháte, zda si vybrat novostavbu, anebo rekonstrukci staršího domu? Poradíme vám pozitiva...
více…

Rekonstrukce bytového jádra - návrh, dodavatel materiálu a realizační firma

Bytové jádro je ohyzdnost, které stále ještě “zdobí” některé starší panelové byty. Kromě toho, že jsou...
více…

Rekonstrukce a stavební zákon

Hurá! Budeme mít krásně zrekonstruovaný byt, pusťme se do toho! Nakoupíme cihly, obklady, novou vanu, nové umyvadlo,...
více…