Šicí stroje pro začátečníky

Pro někoho, kdo není seznámený se šicím strojem, může být překvapením, když k němu poprvé usedne a začne šlapat na pedál.

Při bzučení motoru a prstech poblíž velké jehly začne být jasné, že je potřeba se toho hodně naučit. Co je to cívka, patka, podavač látky? Šicí stroj býval součástí domácností po celá desetiletí a je užitečným nástrojem, když se s ním naučíte pracovat. 

Historie

Přestože ruční šití zná lidstvo už po celá tisíciletí, domácí šicí stroje máme k dispozici pouze něco přes jedno století. S vynálezem šlapacího šicího stroje získaly hospodyňky možnost šít oblečení i povlečení mnohem rychleji, a se zapojením elektřiny byly zbaveny nutnosti šlapat nohama. Šicí stroje jsou dnes rozvinutější než byly kdy dřív, a to díky počítačové technologii, softwaru pro design a regulátorům stehů, které ovládají jehlu v závislosti na rychlosti, jakou pohybujete látkou.

Prvky

Moderní šicí stroje mohou mít další prvky. Kromě přímého stehu to jsou desítky dalších typů dekorativních stehů, např. klikaté nebo rozvětvené. Také nabízejí možnost obšívání knoflíkových dírek, vyšívání, našívání ozdob a výrobu prošívaných dek (patchwork).

Úvahy

Pamatujte na to, že koupě šicího stroje může být ziskem i ztrátou. Většina šicích strojů je cenově dostupná, některé však mohou být velmi drahé. Pokud tedy chcete šít pouze přímé švy, nač by Vám byl šicí stroj s 26 volbami stehů a s digitalizovaným vyšíváním? Rozhodněte se, co chcete, a rozhlédněte se kolem, než přistoupíte ke koupi. Některé šicí stroje dnes můžete ovládat pouhým stisknutím knoflíku, zatímco jiné stále využívají šlapací pedál.

Výhody

Šicí stroj nabízí kreativním lidem možnost, jak se výtvarně projevit pomocí umění z látek nebo patchworku. Šití na něm je mnohem rychlejší než ruční šití. Dobrý šicí stroj se prakticky řídí sám. Můžete si jako za starých časů udělat posezení s kamarádkami u šicích strojů, kde si popovídáte a přitom vytvoříte něco nového nebo opravíte, co je právě potřeba.

Prevence

Poznejte svůj šicí stroj. Naučte se, jak ho čistit, jak s ním pracovat a jak vylepšit napětí nití. Čím více se o něm dozvíte, tím na tom pak budete lépe. Šicí stroj je potřeba pravidelně čistit a promazávat a jednou za rok nechat prohlédnout technikem. Abyste se šicím strojem dosahovala nejlepších výsledků, musíte o něj pečovat.

Funkce

Na šicím stroji můžete šít závěsy, povlečení, oděvy i umění z textilu. Šicí stroje způsobily revoluci v oblasti textilního průmyslu i domácího šití. Stačí základní znalosti a šicí stroj Vám umožní šít rychle a bez velkého úsilí. Objev šicího stroje umožnil, aby se šití stalo místo nutnosti koníčkem.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak vybrat šicí stroj

Výběr správného šicího stroje je důležitým prvním krokem, abyste pak doma mohly šít skvělé výrobky. Vhodný...
více…

Jak vyčistit šicí stroj

Šicí stroj stejně jako ostatní stroje vyžaduje pravidelnou údržbu, aby správně fungoval. Když se budete řídit...
více…

Jak opravit šicí stroj II.

Šicí stroj je mechanické zařízení sloužící k šití, které vydrží i velké množství šití během krátkého...
více…

Učíme se používat šicí stroj

Umět šít na šicím stroji je skvělá dovednost pro život. Nejenže ušetříte peníze tím, že si samy ušijete...
více…

Jak vyčistit a promazat šicí stroj

Čištění a promazávání šicího stroje je základní údržba sloužící k tomu, aby Váš šicí stroj déle...
více…

Jak pečovat o šicí stroj

Šicí stroje jsou důmyslnější a dražší, než byly kdy dříve, zároveň však nabízejí mnoho funkcí a spoustu...
více…

Základní oprava šicího stroje

Mnoho problémů u šicího stroje můžete vyřešit jeho údržbou a jednoduchými úpravami. I drobné nedostatky, např....
více…

Jak šít na šicím stroji

Znalost práce na šicím stroji Vám pomůže na něm šít rychle a efektivně. I když se šicí stroje liší značka od...
více…

Jak opravit šicí stroj

Šicí stroje jsou odolná zařízení, která vydrží roky užívání. Když přece jen přestane šicí stroj fungovat,...
více…

Jaký olej je bezpečný pro šicí stroj?

Šicí stroj má stovky drobných součástek, z nichž mnohé jsou při jeho chodu v rychlém pohybu, čímž vzniká...
více…