Stavba rodinného domu - výběr pozemku a projekt na míru

Pokud se pouštíte do stavby rodinného domu, je dobré vyjasnit si několik bodů, které vám mohou celý proces usnadnit a zároveň vám pomohou ušetřit. Není na škodu poradit se zkušenými odborníky. Nikdo přece netouží po tom, aby se jeho dům snů stal pouze staveništěm nebo nefunkčním obytným prostorem.

bydlení, stavba domu, projektová dokumentace, pozemek ke stavbě domu

Výběr pozemku

Velmi důležitým a určujícím bodem při stavbě rodinného domu je pozemek. Pokud pozemek ještě nemáte, nezapomeňte, že i při minimální šířce domu musíte počítat se sousedícími pozemky a odstupovými vzdálenostmi od sousedních objektů. Proto by měla být minimální šířka pozemku 12 m, v ideálním případě 16 m a více. Při výběru pozemku není důležitá pouze jeho velikost. Důležitá je dostupnost veřejných sítí - elektřiny, vodovodu, kanalizace a plynu. Zohlednit je třeba i náročnost terénu. Představa bydlení pod kopcem může být romantická, pokud však budete muset na pozemek přivést sítě, stavba bude finančně mnohem náročnější. Pohodlně a plnohodnotně bydlet můžete i bez plynu či veřejné kanalizace, bez elektřiny a vody se však v současnosti fungovat nedá.

Katalogový projekt

Pokud již máte pozemek, na řadu se dostává vlastní rodinný dům. Jednou z možností, kterou můžete volit, je katalogový dům. Výhodou katalogového projektu je jeho téměř okamžitá dostupnost a relativně nízká cena. Negativem je, že neposkytuje přímou možnost zohlednit vaše vlastní požadavky. Pokud je budete chtít do projektu zahrnout, jeho cena může značně narůst. V případě úpravy projektu a například doprojektování garáže se současně můžete setkat s více problémy. Mnohé projekční kanceláře k projektům rodinných domů nedodávají situaci osazení stavby a pozemku či projektovou dokumentaci přípojek na inženýrské sítě. Její provedení je třeba zadat jinému projektantovi, čímž se celková cena projektu značně navýší.

Projekt na míru

Pokud si nedokáže vybrat z nabídky katalogových rodinných domů, obraťte se na odborníky, kteří pro vás vytvoří projekt přesně podle vašich požadavků. Je dobré nechat si od architekta poradit a jednotlivé prvky detailně vysvětlit, protože při projektování myslí na mnohé skutečnosti, o kterých nemusíte mít často ani jen tušení. Kvalitním a kompletním projektem dokážete předejít různým potížím a neplánovaným úpravám, které se přenesou i do celkové ceny stavby. Důležitá je představa co chcete a co očekáváte aby vám dům poskytoval. Tyto vaše požadavky budou projektantem zahrnuty již při studii rodinného domu a při samotném projektu a realizaci se tak vyhnete neplánovaným změnám komplikacím. Při samotném návrhu je důležité vycházet z terénu pozemku, typu rodinného domu (bungalov, patrový, podkrovní, suterén a jiné), dům s garáží nebo bez, z počtu osob v rodinném domě, počet obytných místností, požadované užitné plochy, účel využití nebytových prostor (dílny, sklady, terasy a jiné), samotná dispozice jednotlivých pokojů a obytných místností, typy a provedení kuchyňských spotřebičů, návrhy a materiály sanity v koupelnách nebo jiné speciální požadavky na dům (fitness, bazén, sauna apod.).

Odborník vám pomůže osadit váš rodinný dům tak,

aby se na vás neustále nedívali sousedé a abyste na letní terase neměli stín. Dokáže správně využít prostor a postará se o to, aby byla jednotlivá místa v domě rozmístěna funkčně. Při vypracování projektu však kromě vyšší částky za jeho vyhotovení počítejte i s delším časem na dodání projektu. Projekt stavby rodinného domu totiž kromě návrhu architekta sestává také z práce dalších profesí (jako statika, návrh vytápění či elektroinstalace, zdravotechniky, atd..), bez kterých by návrh rodinného domu nebyl funkční, praktický a hlavně bezpečný.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Rizika neovlivníte, škody ano!

Pokud se pustíte do stavby rodinného domu, většinou do ní vložíte všechny své životní úspory a velice...
více…

Střešní ekologické izolace - celulóza a dřevovlákno

Byly doby, kdy střechy patřily zejména holubům, harampádí a na venkově zejména senu. V tom posledním případě to...
více…

Topný systém je vždy potřeba přizpůsobit konkrétnímu objektu

Vybíráte vhodné vytápění do svého domu? Správný výběr limituje velké množství podmínek z vnějšího i...
více…

Výběr správného komína

Návrh a projekt domu by měl vypracovat architekt tak, že zohlední všechny požadavky majitele a rovněž zajistí...
více…

Vybíráme rodinný dům

Obytné domy patří mezi základní typy budov, které se v zástavbě vyskytují nejčastěji. Charakter obytné zástavby se...
více…

Výhled z podkroví - vikýř

Ať si říká kdo chce, co chce o (ne)výhodách a porovnáních konstrukčních tvarů, stavebních materiálů, postupů...
více…

Základem každé stavby jsou dobré základy

Při návrhu základů platí, že optimální základové konstrukce jsou takové, které při nejmenší pracnosti,...
více…

Základní zásady při navrhování komínů

Komín je především funkční součástí domu, ne módním doplňkem. Většinou je z něj vidět pouze malou část, ale...
více…

Život v satelitních městečkách není pro všechny a vůbec není ideální!

Satelitní městečka se v Česku ve větší míře začaly stavět koncem minulého století. Lidé chtěli bydlet v domě...
více…

Moderní plastová okna - investice, která se vyplatí!

Plastová okna, to je poměrně vysoká investice, která se ale vyplatí a časem dokonce vrátí. Je to položka na které...
více…