Stavba rodinného domu - výběr pozemku a projekt na míru

Pokud se pouštíte do stavby rodinného domu, je dobré vyjasnit si několik bodů, které vám mohou celý proces usnadnit a zároveň vám pomohou ušetřit. Není na škodu poradit se zkušenými odborníky. Nikdo přece netouží po tom, aby se jeho dům snů stal pouze staveništěm nebo nefunkčním obytným prostorem.

bydlení, stavba domu, projektová dokumentace, pozemek ke stavbě domu

Výběr pozemku

Velmi důležitým a určujícím bodem při stavbě rodinného domu je pozemek. Pokud pozemek ještě nemáte, nezapomeňte, že i při minimální šířce domu musíte počítat se sousedícími pozemky a odstupovými vzdálenostmi od sousedních objektů. Proto by měla být minimální šířka pozemku 12 m, v ideálním případě 16 m a více. Při výběru pozemku není důležitá pouze jeho velikost. Důležitá je dostupnost veřejných sítí - elektřiny, vodovodu, kanalizace a plynu. Zohlednit je třeba i náročnost terénu. Představa bydlení pod kopcem může být romantická, pokud však budete muset na pozemek přivést sítě, stavba bude finančně mnohem náročnější. Pohodlně a plnohodnotně bydlet můžete i bez plynu či veřejné kanalizace, bez elektřiny a vody se však v současnosti fungovat nedá.

Katalogový projekt

Pokud již máte pozemek, na řadu se dostává vlastní rodinný dům. Jednou z možností, kterou můžete volit, je katalogový dům. Výhodou katalogového projektu je jeho téměř okamžitá dostupnost a relativně nízká cena. Negativem je, že neposkytuje přímou možnost zohlednit vaše vlastní požadavky. Pokud je budete chtít do projektu zahrnout, jeho cena může značně narůst. V případě úpravy projektu a například doprojektování garáže se současně můžete setkat s více problémy. Mnohé projekční kanceláře k projektům rodinných domů nedodávají situaci osazení stavby a pozemku či projektovou dokumentaci přípojek na inženýrské sítě. Její provedení je třeba zadat jinému projektantovi, čímž se celková cena projektu značně navýší.

Projekt na míru

Pokud si nedokáže vybrat z nabídky katalogových rodinných domů, obraťte se na odborníky, kteří pro vás vytvoří projekt přesně podle vašich požadavků. Je dobré nechat si od architekta poradit a jednotlivé prvky detailně vysvětlit, protože při projektování myslí na mnohé skutečnosti, o kterých nemusíte mít často ani jen tušení. Kvalitním a kompletním projektem dokážete předejít různým potížím a neplánovaným úpravám, které se přenesou i do celkové ceny stavby. Důležitá je představa co chcete a co očekáváte aby vám dům poskytoval. Tyto vaše požadavky budou projektantem zahrnuty již při studii rodinného domu a při samotném projektu a realizaci se tak vyhnete neplánovaným změnám komplikacím. Při samotném návrhu je důležité vycházet z terénu pozemku, typu rodinného domu (bungalov, patrový, podkrovní, suterén a jiné), dům s garáží nebo bez, z počtu osob v rodinném domě, počet obytných místností, požadované užitné plochy, účel využití nebytových prostor (dílny, sklady, terasy a jiné), samotná dispozice jednotlivých pokojů a obytných místností, typy a provedení kuchyňských spotřebičů, návrhy a materiály sanity v koupelnách nebo jiné speciální požadavky na dům (fitness, bazén, sauna apod.).

Odborník vám pomůže osadit váš rodinný dům tak,

aby se na vás neustále nedívali sousedé a abyste na letní terase neměli stín. Dokáže správně využít prostor a postará se o to, aby byla jednotlivá místa v domě rozmístěna funkčně. Při vypracování projektu však kromě vyšší částky za jeho vyhotovení počítejte i s delším časem na dodání projektu. Projekt stavby rodinného domu totiž kromě návrhu architekta sestává také z práce dalších profesí (jako statika, návrh vytápění či elektroinstalace, zdravotechniky, atd..), bez kterých by návrh rodinného domu nebyl funkční, praktický a hlavně bezpečný.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Dům na klíč, který je ohleduplný k životnímu prostředí a zdraví svých obyvatel

Je vám blízké ekologické chování? Třídíte odpad, zbytečně nepoužíváte chemii a celkově vám není lhostejné v...
více…

Nový dům nebo rekonstrukce starého domu?

Rozhodujete se pro koupi domu? Váháte, zda si vybrat novostavbu, anebo rekonstrukci staršího domu? Poradíme vám pozitiva...
více…

Střecha pro nízkoenergetický dům

Střecha pro pasivní či nízkoenergetický dům by měla splňovat určitá kritéria. Již při výběru je třeba...
více…

Chladící stropy - regulace teploty domu již v projektu

Vysoké teploty ovzduší se nepříjemně promítají do teploty naše obydlí. Jak příjemně teplotu bytu zchladit a...
více…

Hrubá stavba - materiál a časový plán

Pokud sníte o rodinném domě, měla by vás zaměstnávat spousta otázek. Pomineme-li finance, které již máte...
více…

Jak správně založit stavbu

Současná oblast stavebnictví nezná termín “nelze”. Postavit dům můžete na jakémkoliv pozemku ( samozřejmě...
více…

Stavba zděných domů

Na základě průzkumů bylo zjištěno, že téměř tři čtvrtiny soukromých stavitelů se rozhodnou pro zděnou stavbu....
více…

Okna - kritéria pro správný výběr

Nároky na vlastnosti okna se zvyšují s nároky na bydlení. Už nestačí, aby propouštělo světlo a chránilo před...
více…

Příčky a jejich nejen praktické vlastnosti

Stavební inženýři od nich chtějí aby byly pevné, v některých pří​padech neprůzvučné, občas i tepelně...
více…

Ztracené bednění - rychlá montáž hrubé stavby

Civilizace nás rozmazluje. Chceme šetřit čas, peníze a zejména získat co nejvíce výhod. Namáhat se? Přiměřeně....
více…