Jak si vybrat matraci?

Dlouholetý výzkum vědců dokázal to, co všichni věděli už dávno. Člověk musí spát denně asi 8 hodin, aby se tělo zregenerovalo. Samozřejmě, ke kvalitnímu spánku nepřispívá pouze jeho délka. Dobrý, tedy i zdravý spánek neodmyslitelně ovlivňuje i dobrá matrace. Ale co je to dobrá matrace? Co musí obsahovat?

Dobrá matrace je taková, na které si člověk odpočine z fyzické i psychické stránky. Konstrukce matrace je až druhořadá, i když samozřejmě jsou jistá pravidla, které musí splňovat. V zásadě by měla matrace spolu s roštem zajistit kopírování křivek těla tak, aby nedošlo k poškození pohybového ústrojí.

Co se týče konstrukce, jsou dva základní typy matrací: tzv. pružinové a nepružinové. Pružinové se obvykle používají na pevné rošty, nepružinové na lamelové. Nicméně právě proto, že jde o individuální spokojenost, mohou uživatelé používat i opačnou kombinaci matrace a roštu. Důležité je, aby si každý vybral jen to, na čem se dobře cítí.

 

Je každá matrace, která je pro člověka pohodlná, dobrá i pro jeho zdraví?

Opravdu se může stát, že někomu bude pohodlná matrace způsobovat zdravotní problémy, ale vzhledem k tomu, že zdravotní matrace většinou vycházejí ze zahraničních vzorů, bylo by to překvapující. Tento problém bývá spíše způsoben tím, že si lidé nevyzkouší to, co je pro ně opravdu dobré a nezpůsobuje jim to žádné problémy.

Nejdůležitější při koupi matrace je, aby si každý sám zodpovědně vybral matraci a rošt, které mu opravdu vyhovují. V takovém případě se dá jen těžko splést.

 

Jaký je základní rozdíl mezi pružinovou a nepružinovou matrací ze zdravotního hlediska?

Stále jde jen o vhodnost z hlediska skutečného pocitu uživatele. Kvalita matrací se neposuzuje podle toho, zda je pružinová nebo nepružinová, ale podle použitých materiálů a vypracování, zda je potah snímatelný, zda ho lze prát, zda je podšitý, zda je v matraci použita polyuretanová pěna nebo latex, jaký je ten latex, zda je a jaká je tam kokosová deska. S tímto problémem souvisí i otázka, zda má konkrétní matrace takovou cenu, kolik za ní někteří prodejci chtějí.

 

Jak se má zákazník orientovat mezi matracemi, pokud nechce dát hodně peněz za zboží, které nemá takovou cenu?

Toto riziko minimalizuje každý, kdo si projde několik prodejen a opravdu důkladně se podívá, jak vypadají jednotlivé typy. Každý zákazník by měl rozeznávat alespoň 5 základních parametrů: použitelnost matrace z jedné nebo obou stran, použití polyuretanu nebo latexu, snímatelnost a možnost praní potahu, čím a jak je potah podšitý, oddělení pružin od uživatelské části.

Kromě těchto základních vlastností mají matrace rozdíly, které může zákazník jen těžko postřehnout, případně se musí zcela spolehnout na informace výrobce. Mezi takové patří například kvalita použitých prvků (PUR-pěny, latexu, kokosových desek ...).

 

Jednou z vlastností matrací je i jejich nosnost. Jaká je souvislost mezi nosností a kvalitou? Proč uvádí většina výrobců nosnost 120 kg, případně méně?

Parametr 120 kg určuje testovací technologie. Pokud jsou v matraci použité určité materiály a gramáže, vznikne matrace, která má nosnost 120 kilo. Takový výrobek lze otestovat, že určitě vydrží 120 kilo. Mnohé matrace vydrží i více, ale jsou otestované pouze na 120 kg. Pokud takovou matraci používá řekněme 130 kilogramový člověk, může být s ní opravdu spokojený, matrace může vydržet mnohem více, ale nedá se to reálně otestovat. Takže spíše je to férovost společností, pokud přiznají, že matrace je testována na zátěž do 120 kg.

Problém však může být při matracích s omezenou nosností, zejména pokud jsou prezentovány tak, že 60-kilogramový člověk se vyspí dobře jen na matraci, který má nosnost 60 kg. Taková informace je jednoznačně nepravdivá. Sníženou nosnost má matrace, která obsahuje jednodušší materiály. Pokud na takové spí člověk, který má 70 kg, taková matrace vydrží méně. Nosnost není parametrem kvality, ale dospělý člověk, který dosahuje hmotnost 70-80 kg, by měl jednoznačně používat matrace s nosností nejméně 90 kg

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak vybrat správnou matraci? Druhy matrací

V posteli trávíme třetinu života a někteří z nás i více :-) Je proto kriticky důležité pro naše pohodlí...
více…

Jak vybrat matraci do dětské postýlky?

Vybrat tu správnou matraci do postýlky vašeho dítěte nemusí být až tak jednoduché. Miminka a malé děti totiž...
více…

Jak vybrat dětskou matraci?

Od kvality spánku se odráží každý nový den. Pokud si někdo myslí, že je tomu tak pouze u dospělých, je...
více…

10 rad při výběru matrace aneb jak si vybrat správně

Poučení z minulé zkušenosti - dříve než začnete vybírat novou matraci, vzpomeňte si, co vám na té staré...
více…

Snídaňový pult - ideální řešení nejen do malé kuchyně

Ne do všech kuchyní se pohodlně vejde jídelní stůl. Ale jak potom vyřešit to, že nechcete každé menší jídlo nosit...
více…

Plasty modernizují a zútulňují naše domovy

Plasty je zavalená celá naše planeta, a tak stále více toužíme po přírodních materiálech. Ale plasty bychom také...
více…

Z čeho si nechat vyrobit kuchyňsku linku?

Necháváte si vyrobit kuchyň na míru? O tvaru a rozměrech asi máte jistou představu nebo vás limitují rozměry...
více…

Šatní skříň na míru nebo z obchodu s nábytkem?

Úložné prostory, ať chceme nebo ne, musí být součástí našeho bydlení. A úložným prostorám již léta vévodí...
více…

Zahradní nábytek z umělého ratanu skvěle vypadá a snadno se udržuje

Zahradní nábytek, to již dávno nejsou pouze rozkládací křesílka a plastové stolečky. Hitem letošního roku se stal...
více…

Jak zařídit předsíň, aby byla útulná a zároveň se dobře uklízela?

Předsíň patří mezi velmi důležité, přesto v klasických bytech velmi malé místnosti. Jak ji tedy zařídit, aby se...
více…