Jak na osvětlení koupelny?
I vám se někdy ráno v koupelně stává, že nepoznáváte tvář, která se na vás dívá ze zrcadla? Příčinu nemusíte hledat v pracovním spěchu nebo v prohýřené noci. Důvod může být mnohem prozaičtější - světlo, jehož v koupelně není nikdy dost.
V koupelně začínáme a končíme téměř každý den. Vzhled koupelny tak přispívá k celkové náladě, která nás během dne provází. Naneštěstí, ne vždy bývá tento prostor dostatečně velký, aby uspokojil naše požadavky, často také chybí okna, která by propustila alespoň trochu slunce. Přesto se i v koupelně dá vytvořit příjemná atmosféra, přičemž hlavní roli hraje světlo.
Správné osvětlení v koupelně by se mělo skládat minimálně ze dvou částí: hlavní osvětlení a osvětlení prostoru u zrcadla. Mělo by dosahovat minimálně 200 luxů, doporučuje se však 300 luxů. Světlo bude působit příjemně, pokud bude rovnoměrně rozptýlené po celém prostoru. V případě, že použijete halogenky, měly by poskytovat široký paprsek světla, tzv. flood. Nezapomeňte, že světlé obklady odrážejí světlo lépe než tmavé. Správné osvětlení světlé koupelny tak vyžaduje při zachování stejné kvality světla méně elektrické energie než osvětlení tmavé koupelny.
Velký výběr svitidel v akční nabídce
Hlavní osvětlení
Vytváří se především stropními svítidly. Ty mohou být namontovány na strop, ale kvalitnější řešení nabízejí osvětlovací zdroje zapuštěné přímo do stropu. Při navrhování hlavního osvětlení je třeba brát v úvahu celý prostor koupelny i se zařízením: u tmavých obkladů se bude světlo méně odrážet než u světlých, takže jsou třeba silnější světelné zdroje nebo jejich větší počet. V koupelnách s malými rozměry může hlavní osvětlení nahradit osvětlení u zrcadla. V takovém případě by minimálním světelným vybavením koupelny měly být dvě lampy - jedna vpravo a jedna vlevo u zrcadla. Stěnová svítidla kolem zrcadla jsou ideální při holení nebo nanášení make-upu, protože zaplavují prostor před zrcadlem jasným světlem z obou stran a nevytvářejí stíny na tváři (jak je to při osvětlení shora).
Osvětlení zrcadla
Je třeba mu věnovat velkou pozornost. Při pravidelných zkrášlovacích procesech vám stačit jen pevná a klidná ruka, nezbytné je také kvalitní zrcadlo a především odpovídající osvětlení. To by mělo být rovnoměrné, bez rušivých stínů a nemělo by oslňovat - čeho lze dosáhnout lampami namontovanými na bocích zrcadla. U větších zrcadel se doporučuje použít i jedno svítidlo nad zrcadlem, které vytvoří rovnoměrné světlo na celé velké zrcadlící ploše. Nejvhodnějším světelným zdrojem jsou boční svítidla se stínítkem, které neoslňuje a zároveň nasvětluje odraz vaší tváře v zrcadle bez rušivých stínů. Důležité je, aby se světlo z bočních lamp neodráželo od zrcadla a nevytvářelo tak oslňující efekty. Užitečným řešením je překrytí osvětlovacích zdrojů opálovým sklem, které zajistí rovnoměrné rozptýlení světla.
Všechny interiérové lampy používané v koupelnách by měly dosahovat vysokou barevnou odezvu (index Ra 80), aby obraz vaší tváře v zrcadle vypadal stejně jako při přirozeném osvětlení. Proto je třeba používat žárovky, úsporné žárovky, halogenové žárovky nebo zářivky se světlem v teplé bílé barvě.
Náladové osvětlení
I když to na první poslech zní zvláštně, i v koupelně můžete vytvářet pomocí osvětlení různé nálady a zajímavé akcenty. Koupelna na to totiž poskytuje rozmanité příležitosti. Můžete zvýraznit objekty i živly, které používáte každý den: vodu, sklo, zrcadlo. Použitím bodových svítidel se dá vytvořit jedinečná harmonie světla, barev a prostoru. Osvětlení je základní nástroj na kontrolu nálady a atmosféry, který poskytuje potřebnou flexibilitu mezi svěžestí a jasem nebo klidem a intimitou.
Dávejte pozor na bezpečnost
Jedním z nejdůležitějších požadavků při realizaci osvětlení v koupelně je bezpečnost. Koupelna je totiž prostor, kde se setkává elektřina s vlhkostí. Proto je třeba k řešení osvětlení přistupovat s rozvahou a dodržovat všechna bezpečnostní opatření. Základním pravidlem je, že v půdorysu vany nebo sprchového koutu nesmí být zásuvka. Běžné svítidla a zásuvky vhodné do vlhkého prostředí musí být minimálně 60 cm od vany nebo sprchy. Stejně svítidlo těsně vedle nich by se mělo nacházet více než 2,25 m nad podlahou, pokud je nad umyvadlem, mělo by být ve výši minimálně metr osmdesát a ne níže než 40 cm nad horním okrajem umyvadla. V současnosti se v koupelnách mohou používat pouze osvětlovací zdroje odolné proti vodě a páře. Speciální technická norma, která se zabývá bezpečnostními požadavky v koupelnách, říká, že v prostoru kolem van a sprch lze používat pouze takové osvětlovací zdroje, které jsou chráněny před stříkající a tekoucí vodou. Tyto lampy mohou být napájeny pouze nízkým napětím v rozsahu do 12 V a musí být speciálně určené do prostor se zvýšenou vlhkostí. Bezpečnostní norma rozeznává ještě tři další ochranné pásma, které by měli znát všichni elektroinstalatéři a odborníci v prodejnách svítidel. Pro zvýšení bezpečnosti se doporučuje pojistit elektrický obvod v koupelně proudovým chráničem. Zabráníte tak neštěstí způsobenému náhodným pádem zapnutého elektrického spotřebiče do vany plné vody. I při splnění těchto logických podmínek však stále zůstává dost možností a variant, ze kterých byste si měli vybrat - kde přesně a jaká budou svítidla ve vaší koupelně.
Několik pravidel při navrhování koupelnového osvětlení
• Kosmetické zkrášlující procedury vyžadují osvětlení s dobrou barevnou odezvou, respektive "čitelností". V praxi to znamená, že i při umělém osvětlení se barvy musí jevit stejně jako při přirozeném osvětlení (index odezvy barev Ra je 80 a více).
• Nejvhodnější barva světla v koupelně je teplá bílá.
• Bílé opálové sklo má vynikající vlastnosti při rozptylování světla.
• Světlé plochy odrážejí světlo lépe než tmavé. V tmavých prostorách se potřebný výkon lampy může zvýšit až o 100%.
• V koupelně nepoužívejte žádná svítidla bez krytů a stínidel, které vyzařují světlo přímo do tváře. Zabráníte tak nežádoucímu oslňování.
• Svítidla nasměrovaná přímo na zrcadlo mohou vytvářet extrémní oslňování.
• Halogenová svítidla nad vanu? Při plánování zohledněte případ, kdy ležíte ve vaně a díváte se přímo do halogenových svítidel, které vás mohou nepříjemně oslňovat. Jako světelný zdroj do sprchových kabin a na čtení ve vaně se hodí lampa s širokým paprskem světla (tzv. downlights).