Jak ochránit dům před vloupáním?

V době letních dovolených jsou časopisy plné rad o tom, jak zajistit bydlení před zloději. Ale na ostražitost nezapomínejte ani v zimě. Nenechte se příliš ošálit láskyplnou předvánoční atmosférou. Můžete se spolehnout, že kriminální živly se jí nenechají ošálit určitě. A nikdy nevíte, zda právě vaše bydlení není horkým kandidátem na vloupání.

Mně se to stát nemůže?!

Trochu zdravé paranoie je v tomto případě na místě. Konečně, vykradené byty a domy jsou ve většině případů výsledkem podcenění bezpečnostních opatření. Řeknete si možná: "Vždyť nejsem žádný milionář, co by už jen u mě hledali zloději!" Nebojte se, ono by se něco určitě našlo. Vykradači nebývají nijak nároční, takže vše, čím se dá pohnout, se počítá jako potenciálně zpeněžitelný artikl. Když budete mít štěstí na skutečné profíky následující týdny si můžete namísto poslechu rádia nanejvýš tak zpívat a místo sledování televize číst knížky.

Tip: Pokud si chcete být opravdu jisti, že váš majetek i rodina je v bezpečí, podívejte se na bezpečnostní dveře do bytu. Tyto dveře splňují nejvyšší normy bezpečnosti, ale i vaše požadavky na kvalitní a moderní design.

Několik pravidel, které policie doporučuje proti zlodějům:

Zloděj využije každý možný otvor, aby se dostal do nitra obydlí. Proto vedle dveří a oken nezapomeňte uzavřít i střešní a sklepní prostory. Doslova každá průchozí spára zvyšuje riziko vloupání.

V první řadě je třeba se zaměřit na dveře. Je to první překážka, která brání zlodějům dostat se dovnitř. Podle norem EU jsou z hlediska bezpečnosti dveře odstupňovány do šesti bezpečnostních tříd. Čím vyšší třída, tím více za ně zaplatíte, ale o to menší je riziko, že si s nimi zloděj pořadí. Optimální je pevná kovová konstrukce a vložka, odolná vůči vypáčení nebo odvrtání.

Zloděj si na váš byt může mnout ruce déle, což znamená, že má důkladně vysledované všechny vaše zvyky. Proto nikdy, opravdu nikdy nenechávejte klíče na dohodnutých místech. Naprostým tabu jsou místa pod rohožkou či květináčem, ale i jiné, jakkoli rafinované (podle vašeho názoru) skrýše.Před odjezdem je svěřte jen člověku, kterému plně důvěřujete.

Tip: Na trhu jsou praktické časové spínače, které vám v době nepřítomnosti umožní pravidelně rozsvítit světla, případně zapnout rádio a TV. Opuštěný objekt tak bude zdánlivě působit obývaně a zloděje odradí. Ještě účinnější ochranou jsou inteligentní GSM alarmy, které jsou vlastně centrální jednotkou, k níž jsou připojeny různé typy detektorů (otevření dveří, rozbití skla, ale i úniku plynu). Jakmile centrální jednotka přijme signál z detektoru / spínače, podle nastavení Vám zašle upozornění a zároveň i může spustit alarm..

Vyplatí se mít dobré sousedské vztahy. Ta paní sousedka, co věčně strká nos do cizích věcí, vám ještě může přijít vhod. Právě její všetečnost se může v krizové situaci hodit! Když se ale raději spoléháte sám na sebe, trumfnete lupiče levnými, ale účinnými triky. Vedle bezpečnostních systémů bez problémů seženete šikovné elektronické hračky, které mají vzbudit iluzi, že jste doma, i když doma nejste. Například spínače, které v náhodných intervalech rozsvítí v bytě světla, zapnou televizi, či spustí štěkání neexistujícího psa. Zloděje odradí i nálepka s informacemi o napojení objektu na bezpečnostní službu.

Doklady o koupi spotřebního zboží si velmi dobře uschovejte na bezpečném místě. Kromě případné reklamace mohou hodit i v případě krádeže. Pokud se podaří kradené zboží zajistit, na základě výrobního čísla se vrátí zpět ke svému majiteli.

Magnetem na zloděje jsou:

  • Přeplněné schránky - jasná indicie, že vzduch je čistý a byt prázdný
  • Důvěřiví občané, kteří bez okolků a bez žádosti o legitimování vpustí do nitra "kontrolory", "pojišťováky" a podobně.
  • Perfektní výhled z ulice - okna, za kterými je velmi dobře vidět tu novou plazmu, domácí kino i ostatní elektroniku
  • Dobrý přístup - zloděj upřednostní špatně osvětlený nebo porostem krytý vstupní prostor, což mu dává větší šance nepozorovaně vniknout dovnitř
  • Neupravené okolí domu, které zlodějům poskytne nepozorované vniknutí do domu.
  • Rozházené zahradní nářadí, které na první pohled napovídá, že dům je delší dobu nepoužívaný. Stejně tak působí i dlouho neposekaný trávník.
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Čas dovolených: Jak se chránit před zloději?

Letní sezóna láká k vodě nejen rekreanty, ale i zloděje. V horkých letních dnech jsou koupaliště a vodní nádrže...
více…

Chytrá GSM kamera

Známý český výrobce zabezpečovací a automatizační techniky Jablotron uvedl v nedávné době zajímavou kameru....
více…

Zloději a zabezpečení domu

Jediný skutečně bezpečný způsob je bydlet tam, kde žádní zloději nechodí. Ale pokud vím, kolem domu chodí...
více…

Čtečky otisků prstů?

To, co jste doposud viděli jen v akčních a špionážních filmech, můžete dnes využít i vy. Špičková technologie...
více…

Jaké bezpečnostní dveře?

Vstupní dveře představují překážku, jejíž zdolání je pro šikovného zloděje otázkou pár minut. Obyčejné dveře...
více…

Mechanické zabezpečení a elektronická ochrana domu nebo bytu

Majitele domů a bytů vede k pořízení si účinného bezpečnostního zařízení obvykle až smutná skutečnost, že...
více…

Jak zabezpečit chatu nebo chalupu nejen v zimě

Poslední prodloužený víkend se dá považovat za konec chatařské a chalupářské sezóny. Pár týdnů před...
více…

Jak zajistit byt nebo dům před dovolenou?

Většina z nás si už plánuje dovolenou. Nezapomínejte však při jejím plánování pro zajištění vašeho domova....
více…

Jak chránit sebe i svůj majetek?

Samotné mechanické zabezpečení domu zloděj po určité době pravděpodobně překoná. Pokud si však pořídíte i...
více…

Domov, soukromí, pevné dveře a bezpečnostní elektronika

Finanční ztráta, nepořádek, pocit ohrožení, bezmocnost. Když se do soukromí domova vloupal cizí člověk,...
více…