Jak na nátěry jakéhokoli podkladu?

Nátěr je souvislý povlak požadovaných vlastností, který účelově chrání jakýkoli podklad.

Kvalitu nátěru ovlivňuje:

  • úprava podkladu
  • počet vrstev
  • druh nátěrové hmoty v jednotlivých vrstvách
  • způsob namáčení
  • pořadí jednotlivých vrstev

 

Nátěry v exteriéru

Nátěry v exteriéru jsou nutností. Všude tam, kam má volný přístup voda, začíná rychlý proces rezivění. Děravými okapy voda postupně zničí omítku, střechou začne zatékat do domu, atd. Vše co podléhá korozi je třeba natřít – okapy, plechové střechy, garážová vrata, zábradlí, ploty, … Vrchní laky navíc dodají povrchu i pěkný vzhled. Na všechny nátěry používáme barvy speciálně určené k druhu nátěru. Důležitá je pojivová báze, která určuje použití vybraného nátěrového systému v konkrétním prostředí nebo namáhání. Nejčastěji se jedná o ochranu proti povětrnostním vlivům, občas požadujeme odolnost vůči kondenzované vlhkosti, agresívnímu prostředí nebo trvalému ponoření do vody. Na ochranu proti atmosférické korozi používáme barvy alkydové, akrylátové a polyuretanové, jak vodou ředitelné, tak i klasické, u nichž k ředění používáme rozpouštědla.

Dobrou přilnavost si zajistíme, když zvolíme základovou barvu určenou na konkrétní kov. Většinu základních antikorozních barev určených pro ochranu oceli nelze aplikovat na pozinky nebo hliník. Obecně platí, že emaily určené pro venkovní nátěry jsou použitelné i v interiéru, obráceně to ale neplatí nikdy. Pokud natíráme okapy nebo střechy z pozinkovaného plechu, postačí nám při současné kvalitě barev systém základní barvy a vrchního emailu. Natíraný povrch nejprve důkladně očistíme a odmastíme, např. horkou vodou se saponátem, a opláchneme.

Jestliže obnovujeme starý nátěr, který se ještě neodlupuje, pouze jej odmastíme, povrch lehce zdrsníme drátěným kartáčem a natíráme. Když se loupe, musíme jej kompletně odstranit. U nátěrů kovových předmětů se neobejdeme bez vypracování nátěrového systému. Pro méně náročné prostředí se skládá z jednoho nátěru základní barvou a z jednoho nátěru vrchním emailem. Čím víc je povrch ohrožován korozními vlivy prostředí, musí být nátěrový systém kvalitnější a v silnější vrstvě. Dociluje se toho obvykle dvojnásobným až trojnásobným nátěrem vrchní barvou či emailem.

Nátěrový systém lze také obohatit podkladovým nátěrem, který tvoří vrstvu mezi základním a vrchním nátěrem a mimo některé speciální vlastnosti se podílí na celkové tloušťce nátěrového systému, pomáhá tak chránit proti korozi. Používáme k tomu nátěrové hmoty, označované jako podkladové, případně i jako plniče.

 

Základové barvy

Hlavním účelem základního nátěru je ochrana kovu proti korozi a zajištění dobré přilnavosti a soudržnosti nátěrového systému. Neposkytuje film odolný delší dobu vlivům počasí, zejména dešti, slunečním paprskům a plynným exhalátům, proto musí být základní nátěr chráněn a včas opatřen vrchním nátěrem, obvykle emailem.

 

Emaily upravující povrch

Pro vrchní vrstvu jsou vhodné barvy, které si i po zaschnutí zachovají pružnost. Lépe se tak přizpůsobí rozměrovým změnám, k nimž dochází vlivem teplotních změn. Moderní nátěrové hmoty se neomezují jen na několik základních odstínů, lze si je podle přání nechat natónovat v prakticky neomezené barevné škále. Díky tomu můžeme v interiéru i v exteriéru barevně sladit stávající zařízení s nově natíranými kusy.

 

Nátěry v interiéru

Předměty v interiéru podléhají korozi podstatně méně než ty venkovní, ale i tak potřebují ošetřit ochranným lakem. Pro nátěry v interiéru vybírejte speciální barvy k tomu určené.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Co jsou informační a výstražné nátěry?

Účel bezpečnostních barev, jejich rozdělení a barevné značení. Účelem bezpečnostních barev je upozornění na...
více…

Jaké jsou druhy nátěrových vrstev a nátěrových hmot?

Druhy nátěrových vrstev napouštěcí - používáme pouze u savých podkladů (dřevo). základní - nanášíme na...
více…

Jaké jsou technologické postupy a významy vrstev u nátěrů?

Nátěrový systém určuje jednotlivé nátěrové hmoty a jejich pořadí při zhotovení určitého...
více…

Jaké je členění a označení nátěrových hmot?

Nynější sortiment nátěrových hmot je velký. Snadnější orientaci mezi nimi usnadňuje systém jejich značení....
více…

Jaké druhy barev se používají na malování?

Sortiment nabízených malířských barev je opravdu široký. Jak se v něm zorientovat? Nabízíme vám stručný přehled...
více…

Jak na penetrační nátěry?

K čemu konkrétně jsou penetrační nátěry určené? Mohou se používat v exteriéru i v interiéru? Na jaké podklady...
více…

Jak na povrchové úpravy fasád?

Jdeme po ulici a jednotlivé domy se na nás dívají. Obrací se k nám fasádami, které připomínají lidské tváře....
více…