Jaké jsou defekty, které se někdy objeví po nalakování?

Předčasné opotřebení laku. Jestliže byla podlaha správně nalakována, životnost laku je odvislá do značné míry na tom, jak dobře vypadá po čase. Zrnka písku a vlhkost životnost parketového laku zkracují.

Z toho titulu je důležitý výběr správného laku, dostatečný počet lakových vrstev a správná údržba prostředky doporučenými výrobcem laku.
Podlahy u vchodů (nebo všude tam, kde jsou vystaveny působení písku a nečistot) jsou obzvláště náchylné k opotřebení. V tom případě je důležité instalovat u vchodu dostatečně velké a účinné čistící zóny.

 

Pamatujte na následující pravidla:

• Volba správného laku.

• Aplikace dostatečného množství laku.

• Preventivní opatření a údržba.

• Čistící zóny.

 

Pokud se začne lakovaný povrch předčasně opotřebovávat, není snadné vyřešit celou záležitost předěláním celé zakázky. Dříve, než se pustíte do lakování podlahy, musíte nalézt pozadí důvodu vysokého stupně opotřebení a přijmout preventivní opatření.

 

Praskliny. Nepravidelné praskliny(divoké spáry) v oblasti spár mezi jednotlivými podlahovými prvky (zvláště u palubkové podlahy a podlahy s pokládkou na řemen)bývají způsobeny efektem bočního slepení hran. Z toho důvodu by se u podlah inklinujících k tomuto efektu používat vždy základní laky, které ho minimalizují.


Bílé proužky v oblasti spár mezi prvky hotových parket (Fertigparket), které byly přelakovány. Toto se stává obvykle na nově položených podlahách, jenž byly mezibroušeny a přelakovány laky na vodní bázi. Všechno se zpočátku zdá být v pořádku, než se po čase objeví u spár bílé proužky. Je taky možné spatřit, že lak má slabou přilnavost k laku na těchto parketách na proužku několik milimetrů širokém, probíhajícím podél spár. Kdekoliv jinde je přilnavost laku dobrá.

 

Mohlo se přihodit následující:

Nerovný podklad.

Nadměrná vlhkost dřeva v době pokládky.

 

Jestliže někdo projde po dřevěné podlaze, která je položena na nerovný podklad pod nášlapnou vrstvou, jednotlivá prkna (prvky plovoucí podlahy) se mírně pohybují (pruží).
Nakonec se projeví únava materiálu mezi lakem aplikovaným na parkety v továrně a lakem aplikovaným po pokládce podlahy.

Možná byla dřevěná podlaha položena na podklad opatřený kobercem. Pokud má tento koberec krátký, tvrdý vlas, může se přihodit stejný případ, jako předchozí, protože podklad vykazuje jistou nerovnost.
Jiným vysvětlením je, že došlo k objemové kontrakci prvků dřevěné podlahy po její pokládce, vlivem poklesu vlhkosti ve dřevě. Lak se nemohl zcela vytvrdit a z toho důvodu nepřilnul dostatečně k laku hotových parket. Lak nevydržel tahové napětí, vyvolané smršťováním podlahových prvků, protože pevnost síla lakového filmu je větší než adhezní síla mezi lakem původním a lakem aplikovaným dodatečně. Lak se odtrhává od dřeva v bezprostřední blízkosti spár mezi jednotlivými prvky podlahy a vytváří v těchto místech bílé pruhy.
Tento druh závad se zpravidla objevuje v případech, kdy původní lak nebyl kompletně odbroušen. Bruska, použitá k odstranění původního laku, neodbrousila tento lak v oblastech spár, pokud podlaha nebyla zcela rovná.

 

Stopy po protikluzných materiálech. Někdy se dávají pod koberce nebo předložky měkce plastické materiály, aby zabránily jejich klouzání po podlaze. Pokud máte smůlu, můžou tyto materiály obsahující změkčovadla reagovat s lakem a zanechat na něm otisky. Téměř všechny vodní laky ( ne Bona( jsou citlivé na tato změkčovadla. Nezáleží na tom, zad jsou to laky jedno nebo 2-složkové.

 

Stopy po posouvání mobilního nábytku. Mohou se objevit, pokud používáte tento nábytek příliš brzy po nalakování podlahy. Objevují se obzvláště na podlaze, kde bylo v první vrstvě vrchního laku aplikováno jeho nadměrné množství a tomu nebylo před aplikací konečné vrstvy dopřáno dostatek času k úplnému vytvrzení. Každý z laků má svou určitou dobu schnutí a vytvrzení, která mimo jiné závisí na aplikačním množství a klimatických podmínkách v místnosti. Stopám po nohách nábytku se lze vyhnout instalací plstěných podložek. Kolečka mobilního nábytku by měla být ze schválených typů materiálů, které na laku nezanechávají stopy a rýhy.
Na takto provozně namáhanou podlahu použijte raději laky s doporučením pro velmi silné zatížení.

 

Bílé skvrny jako důsledek rozlité vody. Tento problém se objeví na čerstvě nalakované podlaze, před úplným vytvrzením laku, zvláště u jednosložkových laků ( např. bez činidla Crosslinker ). Pokud je na tento povrch rozlita voda a není včas setřena, objeví se na laku bílé skvrny, které však po odpaření vody zmizí.

Na nově nalakovanou podlahu buďte v prvních pár týdnech opatrní. Rozlité tekutiny pokud možno ihned setřete. 

 

Zdroj: dřevěné podlahy, laminátové plovoucí podlahy, PVC podlahy

 

comments powered by Disqus


Doporučené kontakty

Supellex - průvodce světem podlah

http://www.supellex.cz supellexsupellex.cz tel.:566 532 655-6

Supellex centrum je již 8 let spolehlivým obchodním partnerem v oblasti podlahovin. V naší nabídce naleznete široký výběr podlah z kvalitních výrobků renomovaných firem. Obchodním partnerům nabízíme podporu vzdělávání v oblasti podlahovin, strojů a příslušenství. Naši pozici na trhu...

více...

Podobné články


Oprava podlahy balkonu

Starší povrchy balkónů a teras mohou být narušeny působením mrazu a vlhkosti. Narušení se projeví odchlípení...
více…

Lepení a lepidla na podlahové krytiny

Plasty jsou téměř jako vzduch - všude kolem nás. Ve stavebnictví se využívají velmi často pro svoji nízkou...
více…

Podlahy - vhodný výběr a údržba

V drtivé většině domácností vykukují zpod koberce dřevěné parkety nebo jejich laminovaná imitace. V koupelnách...
více…

Podlahové topení - mýty a pravda

Nízkoteplotní topné systémy, a tedy i podlahové vytápění, logicky souvisejí s nízkoenergetickými domy. I vy...
více…

Dřevěné podlahy do každé místnosti

Volba nové dřevěné podlahy znamená volbu designu. Můžete vybírat barvu, tvar, kvalitu a funkci. Vybíráte podlahu,...
více…

Bambus jako materiál budoucnosti

Chcete mít doma netradiční, ale přitom velmi kvalitní podlahu? Navíc z ekologicky šetrného materiálu, a přitom...
více…

Není ložnice jako ložnice - podlaha

Výskyt alergických onemocnění má nebezpečně stoupající tendenci. Na počátku 20. století trpěla jimi jen...
více…

Jak vybrat vhodnou podlahu do bytu

Spolu se stěnami je podlaha většinou nejvýraznějším prvkem interiéru. Určuje dojem z prostor. Zároveň je i...
více…

Jak ohřát srdce domova

V kuchyni strávíme množství času. Určitě jsme v ní častěji než v koupelně, ložnici nebo v pracovně. A i z...
více…

Velký úklid od podlahy

Naskakuje vám při tomto tématu husí kůže? Zvolte bezbolestnou taktiku! Připravili jsme pro vás několik rad a tipů,...
více…