Teplá voda - základ koupelnové pohody - 1.část

Stabilní dodávka teplé vody dnes patří ke komfortu, bez kterého si už jen těžko dokážeme představit naši domácnost. Právě tak, jak bylo pro naše babičky samozřejmostí, že vodu na praní a koupání ohřívali v hrnci na sporáku, je pro nás samozřejmostí otočení vodovodním kohoutkem, ze kterého okamžitě začne vytékat voda s požadovanou teplotou a v dostatečném množství. Velký rozdíl je také v přípravě ohřáté vody. Můžeme si vybrat z několika způsobů - ale tak, aby to bylo pro naši domácnost maximálně efektivní.

bydlení,  ohřívače vody, voda, energie

Výběr způsobu zásobování ohřátou pitnou vodou v domácnosti závisí na několika faktorech

Mezi nejdůležitější z nich patří spotřeba, počet a vzdálenost odběrných míst, zdroj tepelné energie, kterou se voda ohřívá, a také závislost, respektive nezávislost přípravy ohřáté vody od topného systému. Z hlediska uživatele je principiálně největší rozdíl mezi dodávkou ohřáté vody z průtokového ohřívače nebo ze zásobníku.

Průtokové ohřívače

Průtokové ohřívače ohřívají jen tolik vody, kolik je právě potřeba. Zapínají se otočením vodovodního kohoutku - tehdy se začne ohřívat protékající voda. Na ohřev vody je třeba poměrně vysoký příkon ohřívacího média. Tato zařízení však pracují mnohem kratší dobu než zásobníkové ohřívače. Průtokové ohřívače se považují za hygieničtější a efektivnější, protože se v nich ohřeje jen takové množství vody, které se zužitkuje. Díky tomu nedochází ke zbytečnému ohřevu velkého množství vody a zároveň k tepelným ztrátám během skladování. K výhodám těchto zařízení patří i to, že nezaberou mnoho místa. Průtokové ohřívače se řeší jako plynové nebo jako elektrické spotřebiče. Obvykle se instalují přímo na místo odběru, takže na přítok ohřáté vody netřeba dlouho čekat. Některé typy mají malý zásobník, který zajišťuje konstantní výstupní teplotu. Množství a teplota ohřáté vody z průtokového ohřívače je přímo úměrná průtoku. Při větším počtu odběrných míst se proto může stát, že dojde k prudké změně teploty vody, což nepříznivě ovlivňuje komfort užívání. Průtokové ohřívače se hodí do menších domácností, kde se nepředpokládá, že dojde k odběru ohřáté vody na dvou či více místech současně.

Plynové průtokové ohřívače mohou být řešeny jako samostatná zařízení

určená buď pouze na ohřev vody, nebo jsou součástí malých závěsných kotlů. Kotel s průtokovým ohřevem vody se nedoporučuje instalovat do bytů nebo domů, jejichž tepelná spotřeba nepřesahuje 10 kW, protože na ohřev vody je třeba výkon 18 kW. Kotel také netřeba zbytečně předimenzovávat,  je vhodnější zvolit kotel s menším výkonem, např.. 4 až 12 kW, a doplnit ho o  nepřímotopný zásobník vody.

Zásobníkové ohřívače vody

Zásobníkové ohřívače slouží k ohřátí a uskladnění ohřáté pitné vody. Poskytují vysoký uživatelský komfort - umožňují zásobovat teplou vodou velké množství odběrných míst, a to jak v obytných, tak v hospodářských objektech. Zaručují stabilní teplotu vody a jednorázově dokáží pokrýt vysokou spotřebu vody. Při odpuštění teplé vody nebo při poklesu teploty vody v zásobníku, vodu dohřívají při malé energetické náročnosti. Teplota vody v zásobníku by měla být udržována na hodnotách 55 až 60 ° C. Nižší teplota zvyšuje nebezpečí vzniku choroboplodných zárodků, při teplotě nad 60 ° C dochází k silnému usazování vodního kamene. Pokud je objem zásobníku větší než 400 l, doporučuje se z hygienických důvodů teplou vodu jednou denně prohřát na více než 60 ° C, aby se zabránilo množení mikroorganismů. U přímotopných zásobníkových ohřívačů je topné těleso přímo součástí zásobníku, a tedy příprava ohřáté pitné vody je zcela nezávislá na vytápění. Alternativou k plynovému přímotopného zásobníku je akumulační elektrický zásobník, který využívá levný noční proud.Teplá voda se pak využívá po zbytek dne. V nepřímotopných zásobnících se voda ohřívá prostřednictvím výměníku tak, že voda odebírá teplo z média ohřátého topným kotlem. Během topné sezóny je tato možnost smysluplná a obvykle i úsporná. Nicméně používat kotel v létě jen na přípravu ohřáté pitné vody je neefektivní, protože kotel se často zapíná a vypíná, což způsobuje jeho rychlejší opotřebení.

Bivalentní zásobníky

Z praktického hlediska je nejkomfortnější zařízením bivalentní zásobník, který umožňuje ohřívat vodu více zdroji. Klasicky jde o kombinaci ohřevu pomocí kotle a pomocí elektrické spirály. Mimo topnou sezónu není nutné zapínat kotel. V souvislosti s rozvojem alternativních zdrojů energie jsou stále běžnější bivalentní zásobníky na solární zařízení či na tepelná čerpadla. I v tomto případě může být druhý způsob ohřevu vody buď elektřina nebo kotel. Paralelní využívání několika alternativních zdrojů energie vede k zavádění multivalentních zásobníků v kombinaci s vrstveným ukládáním.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Argonit Inox pulitore – čistící prostředek na nerez 750 ml

Kovové předměty jsou krásné, ale je potřeba, pravidelně je udržovat v čistotě, regenerovat a chránit. A to nejlépe...
více…

Verde Eco Disincrostante – prostředek na vodní kámen, 1l

Vodní kámen, to je problém všech domácností, které nemají na výběr a z vodovodního kohoutku jim teče tvrdá voda....
více…

Tipy na úsporu energií v domácnosti

Jistě jste již slyšeli o tom, jak se dají ušetřit desítky korun jen tím, že domácí spotřebiče nenecháte v režimu...
více…

Trendy koupelny pro rok 2020 - námořnická modř, mosaz a dřevo

Koupelna je místo, které často podléhá trendům. Proto se také na koupelně pozná, kdy v ní naposledy proběhla...
více…

Čistička vzduchu udělá z vašeho bytu oázu zdraví

Voda a zejména vzduch jsou hlavní prvky, které drží lidstvo při životě. Proto bychom si měli v tomto směru dopřát...
více…

Správný výběr elektrospotřebiče ušetří vaše finance

Výběr elektrospotřebiče se řídí mnoha aspekty. Kromě toho, že vybíráme design, který nám bude ladit s interiérem,...
více…

Snížení nákladů na bydlení

I vy každý rok platíte stále vyšší poplatky za své bydlení? Máte pocit, že ve vašem domě je neustále chladno,...
více…

Rekonstrukce koupelny - stavební povolení

Nespoléhejte se na loajalitu sousedů. To v dnešním světě nefunguje. Všude číhá alespoň jeden nepřející, který...
více…

Levné topení - úspora energií

Dnes se hodně mluví o úsporách energie na vytápění rodinných domů - nejčastěji ve spojitosti se zateplenými...
více…

Sluneční záření - teplo pro váš rodinný dům

Slunce je prakticky nevyčerpatelný zdroj energie přístupný během větší části roku. Využívání energie slunce...
více…